Válassza az Oldal lehetőséget

Kipróbáltuk: Gigabyte Aivia Osmium, billentyűzet a minőséget kedvelőknek!

Kipróbáltuk: Gigabyte Aivia Osmium, billentyűzet a minőséget kedvelőknek!
A gombok útja hosszú, kattanás mentesen működnek, a leütéshez szükséges erő pont akkora, hogy ne fáradjanak el az ujjaink hosszabb játék esetén sem, de azért ellen tartsanak annyira, hogy határozott mozdulat kelljen a lenyomáshoz, ne essenek be maguktól.
Nem véletlen persze, hogy a gombok működése ennyire jó. Az Aivia Osmium egy mechanikus kapcsolókkal működő billentyűzet. A kapcsolók Cherry MX márkájúak. Ezek közül a GIGABYTE a piros színűt választotta, aminek a működtetéséhez 45 grammos nyomást kifejtő erőre van szükség. A GIGABYTE adatlapja szerint a kapcsolók 50 millió leütést bírnak ki károsodás nélkül. Ez a leütés mennyiség elegendő sok-sok évre, így aki az Osmiumot választja nem fog csalódni.


15
A billentyűkkel kapcsolatban még egy érdekes felfedezést tettem. Olvasóink közül valószínűleg kevesen vannak, akik mechanikus írógépet használtak. Én sajnos még használtam ilyet, ez mutatja, hogy nem vagyok mai darab. Na, de a lényeg ne mis az, hogy mennyi idős vagyok, hanem az, hogy az Osmiumot használva egy kicsit retró érzésem támadt. A mechanikus kapcsolóknak nincs meg az a szokásos klattyanása, amit a billentyűzetek többségénél megszokhattunk, a hosszú út pedig valahogy még jobban kiemeli a mechanikus jelleget. Ettől aztán tényleg olyan érzése van az embernek, mintha egy régi mechanikus írógépet püfölne, azzal a különbséggel persze, hogy itt nem akadnak össze a betűk, ha több gombot nyomunk le véletlenül.

21
Ha már a több gombról beszélünk, akkor meg kell említenünk, hogy az Aivia Osmium billentyűzeten akár hat ember is játszhat egyszerre. Most azt gondolhatjátok, hogy ez egy baromság, és persze nem is tévedtek olyan nagyot. Azonban az igazság egy apró szikrája ott van ebben a kijelentésben. Az Osmium ugyanis képes 64 billentyű egyszerre történő érzékelésére, és ez az érzékelés nem abban fog kimerülni, hogy basszus, hogy a francba válogassam szét ezt a sok betűt. Kicsit feleslegesnek tűnik ez a dolog, hiszen ha a lábunkkal is játszunk, az orrunkat is használjuk, akkor is csak 21, na jó, ha ügyesek vagyunk és kettőt nyomunk le minden ujjunkkal és az orrunkkal, akkor 42 gombot tudunk nyomva tartani. A 64 ettől még egy szép szám, fel lehet írni a képességek közé, ami nem árthat, ha az egyszeri vásárló az adatokat böngészi.

19

Ehhez a témához tartozik még a különböző extra billentyűk sora is. A normál tasztatúráktól eltérő megoldást az öt darab programozható gomb, a két tekerentyű, amivel a hangerőt és a háttérvilágítás erősségét szabályozhatjuk, valamint a nagy Aivia felirat alatt rejtőző kapcsoló jelenti.

12

A programozható gombokat a billentyűzethez használt Ghost nevű szoftverrel állíthatjuk be, ahogy az Aivia felirat alatti kapcsolóhoz is ezzel állíthatunk be különböző üzemmódokat, amiket a felirat háttérvilágításának színe jelez. Az üzemmódok a különböző programokhoz történő eltérő profilok beállítását teszik lehetővé, nem kevesebb, mint öt különböző beállítást használhatunk.

Külön kiemelném a két tekerentyűt! Ezek bár természetes dolgoknak tűnnek még sem megszokottak. Általában billentyű kombinációt kell használnunk ezekhez funkciókhoz, ám játék közben erre nem nagyon van időnk.  Emiatt nagyon jó megoldás a potméterek használata, amik segítségével egy pöccintéssel tudjuk a hangerőt állítani vagy a fényt csökkenteni.

Ezeken a billentyűkön kívül találunk még médiavezérlő gombokat is, igaz, ezek nem különállók, hanem az F1-F4 funkció billentyűkön találhatók meg.

11

A billentyűkkel kapcsolatban még egy fontos dolgot kell megemlítenünk, még pedig azt, hogy világítást is kaptak. Minden gomb alatt találunk egy LED-et is, ami elég komoly fényerőt biztosít. Szerencsére ezt a fényt, fényerőt szabályozhatjuk is, így éjszaka használhatunk egy kevésbé intenzív megvilágítást.
Az Osmiumot hanyatt fektetve láthatjuk, hogy nem csak a hátulja, hanem az eleje felé is találunk kihatható talpakat, amik elemelik az asztaltól. Ennek oka, hogy a csuklótámasz használatához, annak lejtése miatt meg kell emelni az első részt is. Ha csuklótámasz nélkül használjuk, akkor a hátsó lábak kinyitásával, az első csukva tartása mellett meglehetősen meredek billentyűzet lehet a jutalmunk. Számomra így kényelmetlen volt a használat, de ez nem jelent semmit, én a csuklótámaszt is szeretem, míg sokan mások elképzelni sem tudják, hogy használják. Ettől a változatosságtól szép az élet, meg attól, hogy a GIGABYTE-nál gondolnak is erre, és megpróbálják a lehető legtöbb vásárló igényét kielégíteni.

16

Mielőtt a szoftverről szólnék, visszatérünk a cikk első felében említett kábelhez, illetve annak vastagságához. Említettem, hogy nem egy szimpla USB kábelről beszélünk az Osmium esetén. A billentyűzet oldalán ugyan találunk egy USB 3.0-ás csatlakozót, valamint egy mikrofon bemenetet és egy fejhallgató kimenetet. Az ezekhez tartozó kábelek és csatlakozók is megtalálhatóak a billentyűzet saját USB kábele mellett a szövet borítás alatt. Az említett csatlakozókon kívül találunk még egy hagyományos USB 2.0-ás kaput a klaviatúra hátsó felén is. Ez egy teljesen „átlagos” USB HUB csatlakozója, aminek működéséhez elegendő a billentyűzet USB dugóját a géphez csatlakoztatni.

A szerzőről

s3nki

A HOC.hu oldal tulajdonosa. Több száz cikk, és több ezer hír szerzője. A különböző online felületeken kívül írt a Chip Magazinba, és a PC Guruba is. Egy ideig saját PC-s boltot vezetett, éveken át dolgozott üzletvezetőként, szervizvezetőként, rendszergazdaként az újságírás mellett.