A hozzánk érkezett eszközöket, szám szerint négy darabot, két csoportba oszthatjuk. Kettő a vezetékes, kettő pedig a vezeték nélküli hálózatok kialakítására, illetve elérésére használható.

Mielőtt azonban belemélyednék a specifikációba, nézzük meg mi az ami hasonló ezeknél a termékeknél! Az első mindenképpen a csomagolás. A getnet termékek dobozán a zöld szín uralkodik. Ez jól eltalált szín, hiszen a barátságos, megnyugtató zöld egyrészről utal a környezetvédelemre, ami manapság divatos, más részről nem nagyon jut eszembe olyan hálózati eszközöket gyártó cég, aki ezt a színt használná, így a getnet dobozok már messziről felismerhetők a számtech üzletek polcain.

A második közös vonás a hardverek burkolásához használt műanyag. Az Edimaxnál már megszokhattuk a fényes fehér felületeket, így szinte adott a dolog, hogy az új márkánál legyen minden fekete és matt. Ez persze így nem sokat ér vagy mond, így le kell írnunk, hogy a műanyag minősége jónak tűnik, a mattosítás révén pedig egy kicsit a homokfúvással kezelt fémfelületekre emlékeztető a borítás. Ami nagyon lényeges, hogy az újlenyomatoknak jól ellenáll, ami számunkra mindenképpen jó pont, hiszen nagyon sokszor találkozunk olyan hardverekkel, melyek a dobozban jól néznek ki, ám onnan kiemelve rögtön tele lesz ujjunk nyomaival, amiket aztán folyton törölgethetünk. Ennyi a közös a termékekben. Lássuk tehát szép sorban mik érkeztek hozzánk!

GR-154 Broadband router

Ahogy a neve is mutatja, ez az eszköz az internet elérés megosztását szolgálja. Természetesen nem csak ezt, hiszen négy Ethernet kapuja segítségével internet nélküli lokális hálózat is kialakítható, de erre természetesen elég lenne egy sima switch is, kár a router tudását elpazarolni.

A hardveres képességekről túl sokat nem tudunk írni. A négy 10/100 megabites vezetékes port mellett egy WAN csatlakozót találunk, melyre a kábelmodemet vagy xDSL modemet tudjuk csatlakoztatni. A hátlapon ezeken kívül találunk még egy csatlakozót a hálózati adapternek, és egy reset gombot, mellyel az eszközt indíthatjuk újra. A fedlap elején szép sorban pislognak ránk a visszajelző LED-ek, melyek mutatják a bekapcsolt állapotot, illetve a vezetékes csatlakozások foglaltságát, illetve villogásukkal azok működését.

Getnet – legyen olcsó hálózatod! 1

Egy ilyen eszköznél nagyon fontos a szoftver. Jó tudni, hogy a getnet eszközök szoftvere Linux alapú, természetesen cserélhető, frissíthető, ha szerencsénk van, akkor a neten később találhatunk hozzájuk módosított szoftvereket is, melyek általában nyújtanak valami kis többletet a gyárihoz képest.

A getnet router szoftvere nem mondható bonyolultnak. Az alábbi képeken látható, hogy bár angol nyelvű, aki találkozott már hasonló eszközzel az most sem fog eltévedni a beállítások között. Kezdők részére elengedhetetlen Quick setup is rendelkezésre áll, amivel 1-2 perc alatt üzemkésszé tehető az eszköz.

Természetesen elérhetők itt is különféle biztonsági beállítások, rendelkezésre áll MAC- szűrés, illetve tűzfal is. Ez utóbbit illik bekapcsolni, de ennél a routernél, mivel nincs vezeték nélküli kapcsolódásra lehetőség a betörés kockázata is kisebb. A sok magyarázat helyet következzenek a képek, akinek pedig ez nem lenne elég, az nyugodtan kérdezzen a fórumban, megpróbálunk minden felmerülő kérdésre válaszolni.

Getnet – legyen olcsó hálózatod! 2 Getnet – legyen olcsó hálózatod! 3

Getnet – legyen olcsó hálózatod! 4 Getnet – legyen olcsó hálózatod! 5

Getnet – legyen olcsó hálózatod! 6 Getnet – legyen olcsó hálózatod! 7

Getnet – legyen olcsó hálózatod! 8 Getnet – legyen olcsó hálózatod! 9

Getnet – legyen olcsó hálózatod! 10 Getnet – legyen olcsó hálózatod! 11

Getnet – legyen olcsó hálózatod! 12 Getnet – legyen olcsó hálózatod! 13

GS-115P Desktop switch

Erről a hálózati eszközről végképp nem tudunk sok érdekeset írni. Ez egy switch és pont. Ha valaki nem tudná, akkor a switch egy lokális hálózatok kialakításához használható szerkezet. Rendelkezik 5 darab Ethernet porttal, melyek 10/100 megabites szabványt támogatják, vagyis a maximálisan elérhető átviteli sebesség 100 megabit. A 10 megabites szabványt gyaníthatóan már sehol nem használják. Anno, amikor hálózatok építésével kezdtem foglalkozni a switch használata még egyáltalán nem számított természetesnek, akkoriban a HUB volt a legolcsóbb megoldás.

Getnet – legyen olcsó hálózatod! 14

Emlékezetem szerint a HUB-ok és a switchek közötti legfőbb különbség az volt, hogy a HUB minden rá csatlakoztatott eszköz felé elküldte az adatcsomagokat, és ahova szánták onnan ez nem pattant vissza. A switch a MAC cím alapján azonosította a címzettet, és csak neki küldte el az adatcsomagot, így ez biztonságosabb és gyorsabb megoldás volt. Az eltelt nem kevés idő alatt a HUB-ok kihaltak, ami nem is csoda, hiszen egy switch is olyan alacsony áron beszerezhető, hogy nem lenne ember aki HUB-ot akarna venni.

A switchnek nincs elérhető, beállítható szoftvere, így erről képeket sem tudunk prezentálni. Olvasóinknak meg kell elégedni azzal, hogy kipróbáltuk, működik, a LED-ek a fedőlapon barátságosan hunyorognak.

Lépjünk is tovább, következzenek a vezeték nélküli hálózati eszközök!