Eljött az idő, hogy összegezzük tapasztalatainkat a GF104 magot és a GeForce GTX 460-at illetően. A GF104-et az első oldalon boncolgató med1on által írt elemzés bemutatja az architektúrális változásokat, melyeknek döntő többsége azt a célt szolgálta, hogy a mag kimondottan az asztali piacon, főleg a játékprogramokban állja meg a helyét (üzleti képességek logikus módon háttérbe szorultak), emellett legyen gazdaságosabb (kisebb fogyasztás és alacsonyabb hőtermelés), és gazdaságosabban gyártható (átdolgozott felépítés, csökkentett lapkaméret). Úgy érezzük, az NVIDIA helyes látta a problémákat, és hatásosan próbálta orvosolni azokat, melynek meg is lett az eredménye.
Azt le kell szögeznünk, hogy mi saját tapasztalatokkal csak az 1 GB-os / 256-bites / 32 ROP-ot tartalmazó erősebb variánsról rendelkezünk, hiszen mindkét hozzánk érkezett kártya ebbe a kategóriába esett bele. A 768 MB-os kiadást nem vizsgálhattuk ki, de bratyó szép teljesítménye láttán jóval alacsonyabb ára miatt nem gondolnánk, hogy teljesen elhibázott választás lenne, viszont ezt eredmények hiányában csak tippként, mintsem tényként közöljük.
Annyi bizonyos, hogy az erősebb változat valóba ütőképes fegyver lett az NVIDIA kezében. Bár a specifikáció alapján lehetett számítani a tesztben is megmutatkozó teljesítményre, mégis jó volt erről megbizonyosodni saját tesztpadunkon, és látni hogy az átdolgozott — egyébként legkisebb típusszámot birtokló Fermi — a GTX 465 és a GTX 470 közé ékelődik be úgy, hogy legtöbbször inkább az utóbbihoz van közelebb. Ha a Radeon kínálathoz mérjük hozzá, akkor a HD 5830-nál egyértelműen gyorsabb, és a HD 5850-től is erősebbnek tűnik. Mostmár csak az a kérdés, hogyan alakulnak az árak? A GTX 460 786 MB-os változata ~ 45 000 Ft-ról indul, az 1 GB-os kiadás pedig 60 000 Ft környékén. Mostanra a GeForce GTX 465 ára is csökkent, bizonyos helyeken talán hozzá lehet jutni 60 000 Ft alatt, de esetében is inkább a 60 000 az irányadó. A HD 5830 55 000 Ft környékén tehető a kosárba, ennek fényében a kisebbik GTX 460 ~ 10 000-rel olcsóbban jobb választásnak tűnik. A 1 GB-os verzió körülbelül 5-6 ezer Ft-tal drágább nála, de jóval gyorsabb is, magyarán nem veszik kárba a pénzünk ha HD 5830 helyett GTX 460 1 GB-ot választunk.
Rendezetlen még a HD 5850 és a GTX 460 1 GB viszonya, és bizony ez a kapcsolat ígérkezik a legizgalmasabbnak. A HD 5850 fogyasztásban és hőtermelésben jobb, mint az erősebbik GTX 460, de sebességben a GeForce tűnik erősebbnek, úgyhogy a HD 5850 75 000 Ft-os vételára közel sem indokolt, ami ~ 15 000-rel több, mint a GeForce-é. Érzésünk szerint esetében az AMD-nek mindenféleképpen korrigálnia kellene az árképzést, de a HD 5830-nál is jobban mutatna egy pár ezer Ft-tal alacsonyabb végösszeg. Ez pedig jó, nagyon jó, anélkül hogy bármelyik irányba is elvinne a szívünk. A GeForce GTX 460 egy jól sikerült modell, az elődök fényében ez hatványozottan igaz, hiszen minden téren (fogyasztás, hőtermelés, méret) sikerült megújulnia, ráadásié eközben gyorsult is, és mivel gazdaságosabban gyártható, végre olyan összeget ragaszthattak rá, mellyel az ár/teljesítmény mutatója is versenyképes lett, olyannyira, hogy adott esetben képes árcsökkentésre kényszeríteni a nyeregben lévő AMD-t.
A GeForce GTX 460-nak tehát mindenki örül. Örülünk mi is, mert hosszú idő után egy több szempontból is jól sikerült GeForce járt nálunk, aminek rajtunk kívül csak az NVIDIA szimpatizánsok örülnek jobban. Derülhetnek viszont az AMD, illetve a Radeon pártiak is, hiszen a konkurencia végre olyan terméket tett le az asztalra, ami elindíthat némi árversenyt, és így talán nemsokára ők is olcsóbban juthatnak majd kiszemeltjükhöz.
Ami az ASUS és a GIGABYTE modellét illeti. Mindkét gyártó termékével meg voltunk elégedve, az egyedi hűtések csendben és hatékonyan látják el feladatukat, a gyári túlhajtásnak köszönhetően pedig extra teljesítményt is kapunk a pénzünkért. A GIGABYTE GTX 460 bolttól függően néhány ezer Ft-tal olcsóbb az ASUS ENGTX 460 TOP DirectCU-nál, melyet utóbbi magasabb órajelével ellensúlyoz, így egyiket sem tudnánk jobban javasolni a másiknál, ha közülük választunk, nem nagyon tudunk mellé nyúlni, mint ahogy akkor sem, ha GeForce GTX 460 vásárlásán törjük a fejünket. A fenitek értelmében úgy gondoljuk, ezúttal nem túlzó a kártyáknak kijáró szerkesztői ajánlat minősítés, hosszú idő után az első GeForce, aki megkapja.
ASUS ENGTX460 TOP DirectCU GIGABYTE GV-N460OC-1GI
Cikkünkhöz fórumunkban szólhattok hozzá!
Az ASUS ENGTX460 TOP DirectCU 1024 MB GDDR5 VGA-t az ASUS hazai képviselete, míg a GIGABYTE GV-N460OC-1GI 1024 MB GDDR5 videokártyát a GIGABYTE hazai képviselete biztosította tesztünkhöz, köszönjük!
A cikkben szereplő állandó tesztkomponenseinkért az alábbi támogatóinknak jár köszönet:
- GIGABYTE GA-EX58-UD4P – GIGABYTE Magyarországi Képviselet
- Kingston HyperX T1 DDR3 1600 MHz 2 × 2 GB Kit – Kingston Magyarországi Képviselet
- Xigmatek NRP-HC1501 – PC Gear
- ASUS 24T1E TV Monitor – ASUS Magyarországi Képviselet
A cikket írta: med1on és gabi123