Gamdias Hephaestus P1 – vibrálj a füleseddel!
A Gamdias fejhallgatója világít, rezeg és a füledet is hűti.
Tartalomjegyzék Mutasd
Bevezető
A Gamdias, ahogy azt már egy előző cikkünkben leírtuk legfőképp játékosokat célozza termékeivel, de mint látni fogjátok a mostani cikkben szereplő fejhallgató nem csak ehhez, hanem filmekhez és zenéhez is tökéletes társunk lesz.
Olvasóink közül valószínűleg kevesebben vannak azok, akik emlékeznek még az első 3D effekteket ismerő hangkártyákra. Ezek voltak azok a hardverek, amik elsőként az otthoni számítógépünkbe tudott valamiféle térhatású hangot varázsolni a normál sztereó kimenetekre. És valóban, ha fejhallgatón hallgattuk a méhecske zümmögését, akkor néha már szinte olyan volt, mintha a fejünk körül repkedne.
Azóta, hogy a zümmögést hallgattuk eltelt nagyjából 20-25 év, ami nem kevés, főleg a számítástechnikában. Az eltelt időben rengeteg újdonságot ismerhettünk meg a fejhallgatók és a PC-s zene kapcsán is. A Gamdias fejhallgató pedig egy olyan eszköz, ami az újdonságok szinte mindegyikét magában hordozza.
Ez a füles nem csak jól néz, de jól is szól, az anyaghasználat pedig egészen különleges. Már csak emiatt is nagy öröm volt, amikor kiderült, hogy a Gamdias ezt is elküldi nekünk egy tesztre. Az élményeinket most megosztjuk veletek is!
Csomagolás, külső
A Hephaestus P1 nagyméretű ablakos dobozban érkezett. Az előlapon a fejhallgató képe mellett a fontosabb képességeket találjuk meg. Ezekre nem térünk most ki, inkább a működésnél, ott rögtön leírjuk a tapasztalatokat is.
A doboz oldalán elolvashatjuk a pontos adatokat, olyanokat, mint a kábel hossza, a fejhallgató impedanciája vagy a mikrofon fajtája. A hátlapon ugyan ezeket az információkat találjuk, de hat különböző nyelven. Magyarul persze nem, de valószínű, hogy az angol adatokkal is boldogul szinte mindenki.
A dobozt kinyitva egy nagy műanyag tálcán találjuk a fülest, tartozék nincs, nem is igazán érezzük hiányát. A fülhallgató mérete miatt nagy a doboz, de örülünk, hogy nem pazarolnak papírt a leírásra, meg a felhasználás leírására, ahogy azt is piros pontként értékeljük, hogy felesleges optikai lemezzel sem szennyezzük a földet. Minden letölthető az internetről pillanatok alatt.
A fülhallgatót a dobozból kiemelve látjuk meg, hogy a képek nem hazudtak a dobozon, valóban hatalmas a szerkezet. A tömege ehhez képest elenyésző, mindössze…. most látom, hogy a Hephaestus tömegét szerényen lefelejtették mindenhonnan. Na, elő a mérleggel, ez bizony 507 gramm, ebben pedig benne van a vastag madzagnak is a tömege.
Ami elsőre feltűnik a fémből készült pánt, ami a fejünk tetején fut végig. Vastag, erős, marha jól néz ki, az egész szerkezet strapabírónak tűnik tőle. Pedig kívülről más fém alkatrészt nem találunk. A műanyagok viszont vastagnak tűnnek mindenfelé, így továbbra sem érezzük úgy, hogy ketté roppan a kezünkben.
A Hephaestus vastag párnákat kapott mind a fejtetőn, mind a füleknél. Ezek a felső pántnál kicsit keményebb, a hangsugárzóknál kicsit puhább szivacsot rejtenek. A hangsugárzókat rejtő burkolat elég drabális. A pánthoz csatlakozó részen ott a gyártó emblémája és vannak apró kis feliratok, amik nagyon menőn néznek ki.
A mikrofon szokás szerint a baloldalról indul, innen lehet a szánk elé hajtani. A középső rész gumiból készült, így magunk elé kanyaríthatjuk a „hangszedőt”.
Nagyon különlegesen néz ki, hogy elölről beláthatunk a hangsugárzókat tartalmazó házba. Igaz, nagyon mélyre nem látunk, mert egy nagyméretű alumínium hűtőborda zárja el az „ablakot”. Elég furcsa látvány ez egy fejhallgatón, de meg van az értelme.
Egy dologról nem szóltam még, ez pedig a géppel összekötő madzag és a vezérlő a kábelen. A kábel vastagabb, mint amit egy átlag fülestől megszoktunk. a burkolata szövet, így nem fog gabalyodni és csomósodni. A mikrofon oldalán, vagyis baloldalon csatlakozik a fülesbe. Ebből is látszik, hogy ezt az eszközt is inkább a jobbezeseknek tervezték. Nem mondom, hogy balkezesek nem tudják használni, de nekik jobban útban lesz a vezeték. A kábel nem Jack, hanem USB csatlakozóban végződik, ahogy az egy ilyen játékosoknak készített eszköztől elvárható. A fülestől nagyjából hatvan centire van a vezérlő, ezen találunk egy hangerő szabályzót, a mikrofon ki- és bekapcsolása. Van egy harmadik gomb is, pontosabban egy háromállású kapcsoló, amivel a REZGÉST kapcsolhatjuk ki vagy be két erősségben.
Egy dolog maradt ki a külső tulajdonságaiból, ez pedig az, hogy mint minden manapság kapható gamer cucc, úgy ez is kapott RGB LED-eket. Ezeket a Hera szoftverből állíthatjuk, de a hogyant később olvashatjátok csak.
Remélem a képeken is látszik, amit leírtam, de ez egyelőre csak a külső. Lássuk milyen a használat közben a Hephaestus P1!
Hera szoftver
Ahogy a korábban bemutatott billentyűzethez, úgy a füleshez is a Hera szoftvert kell letölteni, ami nagy örömömre letölthető portable változatban is, vagyis nem kell telepíteni, elindíthatjuk aztán leállíthatjuk, nem szemetel bele a Windows regisztrációs adatbázisába.
A programban négy fülön tudjuk a beállításokat elérni. Az elsőn kiválaszthatjuk, hogy hány csatornát használunk a bejövő hangból, bekapcsolhatjuk a virtuális 7.1-es hangzást, illetve a 3D effektet.
A második fülön találjuk a hangszínszabályzót öt csúszkával és az előre programozott beállításokkal.
A harmadik fül a virtuális hangzásokhoz van. Beállíthatjuk a virtuális szobánk méretét, de választhatunk négy fajta virtuális helyszín közül is.
A negyedik fül a fények beállítására szolgál. Használhatunk statikus beállítást, ilyenkor kiválaszthatjuk a fény színét. Lehet a Breathing opciót is választani, ez a szívverés ütemére pulzál (nem a Te aktuális szívverésedre). Van egy szivárvány beállítás, ezt nem kell magyarázni, végül egy Flash nevű, ami majdnem olyan mint a szivárvány, csak mások a színek.
Használat, kényelem
Elsőként a kényelem. Ahogy írtam jó vastag a párnázás, ezzel nincs gond. Pont megfelelő a keménység, nem lapul a fejünkre a szivacs, de nem is nyom sehol. Bár a fejhallgató tömege elég nagy ezt használat közben nem lehet érezni. Persze az is lehet, hogy a szokásosnál erősebb a nyakam, de erre kisebb az esély. Tény, hogy a széles pánt a fejtetőn jól elosztja a súlyt és megfelelő erővel nyomja az oldalsó párnákat a fejünkre. Emiatt aztán több órás használat mellett sem érezzük túl soknak.
Van egy olyan momentum is ezen a fülesen, ami abszolút nem megszokott kényelmi berendezés, ez pedig a fent már említett alumínium borda. Pontosabban bordák, mert mind a két oldalon találunk belőle. Ez ahogy valószínűleg sejtitek igazából hűtőborda, aminek az a szerepe, hogy a fül párnáinál keletkező hőt kivezesse, az ne a fejünket fűtse. Aki használt már ilyen méretes fülhallgatót az tudja, hogy ez egyáltalán nem bolondság, néhány óra alatt a fülünkre tud sülni az egész motyó, úgy beleizzadunk, mintha egy külön kis fűtőbetét lenne beépítve. Nos, a Heaptheus P1 ezen próbál segíteni. Sok órás használat után inkább így írom, ezen próbál meg többé-kevésbé segíteni. Többé-kevésbé sikerül is neki. Nem, nem lesz ettől hűvös a párnák alatt, de igazán bele sem izzadtam. Szóval, többé-kevésbé működik a dolog.
Összességében, nagyjából kétszer másfél órát használtam huzamosabb ideig a Gamdias portékáját, és eközben sem nehéznek, sem kényelmetlennek nem éreztem, sőt. Ezzel nem lesz probléma, lássuk a használatot!
Használat, minőség
Fontos, hogy egy fülhallgató kényelmes legyen, de még fontosabb, hogy jól szóljon. Attól függően, hogy milyen felhasználásra készítenek egy fülhallgatót mást és mást várunk el tőle. A zenére kihegyezett daraboknál fontos, hogy tisztán csilingeljenek a magasak, hogy a közép markáns legyen, de tiszta, és ne nyomja el se az alsó, se a felső tartományt, a mély hangoktól pedig azt várjuk, hogy megfelelően brummogjanak a fülünkbe. Fontos még, hogy a hangok szép tisztán és egymástól jól elkülönülve szólaljanak meg.
Egy játékra kihegyezett eszköznél vannak fontosabb dolgok is. Az egyik, hogy a hangok irányát jól felismerjük. Ez egy játékban nagy előny, az életünk múlhat rajta, ha halljuk merről jön az ellenfél. Fontos, hogy megfelelő legyen a mély, mert a robbanások és egyéb effektek így szólnak jól. Kell, hogy legyen rendes középtartomány, de senki nem fog megsértődni, ha ez nem kristály tiszta, egy fontos, hogy a beszédhang torzításmentesen jöjjön, mert, ha a csapattárs mond valamit és azt nem értjük, az álmoskönyv szerint sem jelent jót. A magashangok már szinte lényegtelenek, itt nem fog a cintányér cincogni, a gitár visítani.
Mivel a Heaptheus P1 egy gamer füles ilyen szemmel kell a hang minőségét vizsgálnunk, és ha így vizsgáljuk, akkor tökéletes. Nem csak játékhoz, hanem akciófilmekhez is bődületesen jó. Ami az élményt teljessé teszi, az a rezgés.
Fent olvashattátok, hogy a rezgés erősségét két fokozatban kapcsolhatjuk, vagy harmadikként meg is szüntethetjük. Nos, ez a rezgés nagyon fincsi dolog. Kicsit féltem tőle, hogy majd lerezeg a fejemről a füles, de nem. Az erősebb fokozatban is csak azt érjük el, hogy a basszushoz kapunk egy rakat plusz dinamizmust. Tudjátok, mint amikor egy rock koncertem a bőgős belenyúl a húrokba, Te pedig érzed a levegő rezgését a tüdödben. Na, ez a rezgés egy picit ezt az érzést adja vissza, egy picit azt, mintha hangfalon hallgatnád a zenét például.
Amúgy fontos megjegyezni, hogy a Gamdias gyaníthatóan zenéhez is ajánlja a fülest, mert a Hera szoftverben található equalizerben több zenetípushoz is van beégetett profil, olyanok, mint a dance, rock, rap, metal, etc. Ezzel együtt, bár lehet ezen a fülesen zenét hallgatni, ha erre keresel megfelelő ezközt, akkor nem ajánlom, hogy pénzt adj ki rá. Ha megvetted, hogy játssz vagy filmeket nézz vele, akkor persze nyugodtan hallgathatsz zenét is, bajod nem lesz tőle.
Összességében azt kell mondanom, hogy játékra és filmekhez tökéletes, zenéhez erős közepes. Volt már szerencsém kipróbálni zenéhez ajánlott fülest, ami meg sem közelítette ennek a minőségét.
Hibák
Sajnos még nem jött el a pillanat, amikor minden tekintetben hibátlan hardvert tesztelhetek. Hol kisebb, hol nagyobb hibák mindig vannak, igaz, mostanában sok olyan kínai kütyü jár nálam a X nevű cégtől, amik közelítik a tökéletest. Az a helyzet, hogy a Gamdias Hephaestus P1 is ilyen. Az egyetlen neuralgikus pontja a cuccnak a szoftvere, amiben a hangszínszabályzó néha megbolondul, és teljesen lehalkul minden a csúszkák mozgatásakor. Ugyan így, ha kiválasztok egy előre programozott profilt, akkor is előfordul, hogy a hangerő a tizedére esik vissza.
Szerencsére ez az összes hiba amit felfedeztem, ez is csak szoftveres, szóval lehet, hogy nálad nem is fog jelentkezni, de ha mégis, akkor előbb vagy utóbb biztos, hogy javítják.
Összegzés
A cikkből szerintem már tudjátok, hogy a Hephaestus P1 RGB nevű Gamdias produktum elnyerte a tetszésünket. Igazán kényelmes, minőségi anyagokból épített szerkezet, ami tökéletesen szól, ha játékokról van szó, és mivel ez egy elsősorban játékosoknak szánt szerkezet ettől többet nem is illik várni tőle.
Nagyon tetszettek benne az olyan megoldások, mint a rezgés és a hűtőborda, és persze az RGB is nagyon mutatós. A 7.1-es virtuális rendszerről nem szóltunk még feljebb, aminek az oka, hogy kevéssé szeretjük az ilyen emulációkat. Nem rossz, és nagyon sokat fejlődtek a szoftverek a bevezetőben említett méhecske óta, de ez mégsem egy 7.1-es rendszer, ahol elkülönített sugárzókból jönnek az egyes csatornák. Szóval a lényeg, hogy jó-jó, de még sem az igazi.
Ettől függetlenül játék közben tényleg jól belőhetők az irányok a hangok alapján, ha 7.1 ha nem.
A minőség nagyon jó, játékokhoz filmekhez csodás, az RGB iszonyat menő, de ezért az árát is megkérik. A cikk írásakor a legnagyobb ár összehasonlító oldalon 24 770 forintért a legalacsonyabb és 29 300 forint a legmagasabb ár amit érte kérnek. Ezért a pénzért illik is jót adni. A Gamdias ad is, ezzel nincs hiba, így, ha van ekkora megtakarításod, amit egy profi gamer fülesre költhetsz, akkor nyugodt szívvel merjük ajánlani.
Így a cikk végén szeretnénk megköszönni a Gamdiasnak a lehetőséget, hogy kipróbálhattuk két hardverüket! A termékeiket a következő hazai forgalmazóknál vehetitek meg: LINK
Itt elolvashatjátok a Gamdias Hermes P2 RGB billentyűzetről szóló írásunkat.
Nektek kedves olvasók pedig azt ajánljuk, hogy látogassátok meg Facebook oldalunkat, mert a cikk megjelenését követő héten induló nyereményjátékban megnyerhetitek valamelyik hardvert. Megjegyzem a cikkben billentyűzet alaphangon is több mint 30 ezer forintba kerül, ez a füles pedig 25-be, szóval érdemes lesz játszani!