A nagyobb gyártók egymás után indítják a különböző szériákat az LGA1155-ös processzorokhoz.

Január elején rajtolt el a Sandy Bridge processzor generáció, amiről egy nagyon részletes teszt is készült oldalunkon. Akkor jó néhány Gigabyte alaplap ki lett vesézve, így azok most nem kerülnek újra bemutatásra. Ellenben több új deszka is megjelent idő közben több gyártótól -köztük ASUS, Gigabyte, MSI vagy Elitegroup – ezek közül említenénk meg néhányat. A teljes termékkínálat bősége miatt több modell is csak felsorolás szintjén lesz megemlítve.

GIGABYTE

Itt egy darab újdonságról érdemes szót ejteni, mégpedig a GA-H67N-USB3 nevezetű termékről, amely H67-es chipsettel és Mini-ITX méretekkel rendelkezik. PCI-E 16x sínből egy került rá, SATA 6 Gbps portból kettő, míg szintén kettő az előző generációs SATA-ból. USB 3.0, Gigabit Ethernet vezérlő, 7.1-es hangkodek szintén a felszerelés részét képezik. A videokimenetek közé egy D-Sub és két darab HDMI került, ami előnyös lehet HTPC építésnél. A kis újdonság áráról, illetve annak debütálásának időpontjáról még nem nyilatkozott a gyártó.

Folyamatosan érkeznek a Sandy Bridge alaplapok

 Folyamatosan érkeznek a Sandy Bridge alaplapok

A Gigabyte termékkínálatában jelenleg 13 darab LGA1155-ös foglalattal szerelt alaplap található, ahol kb. fele-fele arányban osztoznak a H67 és a P67 lapkakészlet képviselői. A teljes lista, részletes információkkal és képekkel megtalálható a gyártó weboldalán.

ASUS

Az ASUS a P8P67 és a P8H67 szériát indította útjára. Az előbbi család zászlóshajója a P8P67 Deluxe, amely három darab PCI-E 16x bővítősínnel várja a videokártyákat, így természetesen támogatja a Crossfire és SLI többkártyás rendszerek építését. Ezen kívül két további PCI-E 1x és egy hagyományos PCI slot is megtalálható rajta. SATA 2 port számainak négy, míg a SATA 3 szabványt követő csatlakozók száma kettő. A hátlapon a szokásosnak mondható felhozatal leledzik: USB és eSATA portok, Ethernet, audiocsatlakozók, és egy PS/2 is. A hűtésért egy hőcsöves megoldás felel és az UEFI sem hiányzik a felhozatalból. Ez utóbbi egyébként minden LGA1155-öS ASUS alaplapra jellemző. Az olcsóbb verziók Pro és EVO néven találhatóak meg a boltokban, ezek általában kevesebb PCI-E sínnel és szerényebb hűtéssel vannak ellátva. A Deluxe változat ára 212 euró, az olcsóbb verziók ára pedig 143 eurótól 180 euróig terjed.

Folyamatosan érkeznek a Sandy Bridge alaplapok

Az ASUS kínálatában is már több, mint 10 alaplap található, ahol ATX mellett Mikro-ATX méretűek is vannak. A részletek a gyártó weboldalán megtekinthetőek.

MSI

A Micro-Star International esetében egy csöppet egyszerűsítettek az alaplapok csoportosításán, ugyanis náluk a H67-es lapkakészlettel felszerelt modellek mind Micro-ATX formátumúak, a P67-esek pedig egytől egyig ATX méretekkel rendelkeznek. Ennél a gyártónál szintén fontos megjegyezni, hogy az összes alaplapjukon UEFI (BIOS) található, amely hagyományos BIOS-hoz képest többek között gyorsabb bootolást, kényelmesebb és modernebb kezelőfelületet biztosít, valamint támogatja a 3 TB-nál nagyobb merevlemezek kezelését is. Ezen felül mindegyik deszka megkapta az OC Genie II funkciót, ami a tuningot hivatott leegyszerűsíteni. A P67-es deszkák egyébként Military Class II komponensekből lettek összerakva, amely jobb stabilitást, megbízhatóságot és minőséget nyújt. Néhány modell esetében a Dual-BIOS-t meglétét is meg lehet említeni.

Folyamatosan érkeznek a Sandy Bridge alaplapok Folyamatosan érkeznek a Sandy Bridge alaplapok

Folyamatosan érkeznek a Sandy Bridge alaplapok Folyamatosan érkeznek a Sandy Bridge alaplapok

A gyártó hat darab P67-es és négy darab H67-es alaplapot kínál jelen pillanatban a vásárlóknak, de ez a lista a jövőben biztosan bővülni fog még. A Micro-ATX, méretű deszkák (H67-esek) árai 99 eurótól 134 euróig terjednek, a sima ATX-es (P67-esek) lapok árai 129-174 eurós tartományban mozognak. A teljes hivatalos termékkínálat ezen az oldalon található.

ECS Elitegroup

Az utolsó gyártó a sorban az Elitegroup, akik a napokban dobták piacra legújabb, Mini-ITX méretekkel rendelkező, LGA1155-ös alaplapjukat, ami a H67H2-I nevet kapta. A felszereltséghez két SATA 3, két SATA 2, két USB 3.0 és egy eSATA port is tartozik. PCI-E 16x sínből egy került rá, mellette azonban helyet kapott egy úgynevezett Mini-PCI-E 1x slot is. A hátlapon megtaláljuk a D-Sub, a DVI és a HDMI videokimeneteket is. Természetesen az integrált hang és hálózati vezérlőt sem spórolták le a termékről. A hangért egy Realtek ALC 892-es kodek felel. Ezen a kis újoncon szintén az UEFI kap szerepet, ám az Elitegroup esetében nem minden Sandy Bridge deszka kapta meg ezt a technológiát.

Folyamatosan érkeznek a Sandy Bridge alaplapok

A H67H2-I áráról nem állnak rendelkezésre még információk. A gyártó többi LGA1155-ös terméke itt található.