Válassza az Oldal lehetőséget

Feszültség szüntelen – kell ez nekünk?

Feszültség szüntelen – kell ez nekünk?

Jelen írásunkban Powercom egységekről lesz szó, ezért nem árt, ha szólunk néhány szót magáról a márkáról is: “Az 1987-ben alapított vállalat otthoni és üzleti felhasználásra szánt szünetmentes tápegységek gyártásával foglalkozik, és több mint kétezer alkalmazottal rendelkezik világszerte. A Kínában, Tajvanon és az Egyesült Államokban is jelen levő Powercom elsősorban személyi számítógépeknek, kiterjedt és helyi hálózatoknak, POS rendszereknek, telekommunikációs hálózatoknak, továbbá globális kommunikációs hálózatoknak kínál többszintű UPS megoldásokat, de a termékpalettán találunk különböző napelem-paneleket is. A termékekre magas fokú skálázottság jellemző, a költséghatékony otthoni eszközöktől egészen az 50 kVA/40 kW teljesítményű monstrumokig szinte minden felhasználási területre megtalálhatjuk a megfelelő megoldást.”

Feszültség szüntelen – kell ez nekünk? 1
Napelemtáblák készülnek a Powercom gyárában

A szünetmentes egységek ára napjainkra olyan szintre csökkent, hogy egyes szerényebb képességű darabok beszerzése már otthoni felhasználásra sem lehetetlen, sőt mondjuk ki nyugodtan, bőven az ajánlott hardverek közé tartoznak. Az elsőként tárgyalt darab nagykereskedelmi ára valamivel bruttó 11 ezer forint fölött van, ez mire a kiskereskedésekbe ér nagyjából 10-15 százalékkal emelkedhet. Számoljunk csak, mennyibe kerül egy felső középkategóriás videokártya, illetve ennek az összegnek hányad része egy szünetmentes egység. Gondoljuk végig mi történik, ha egy áramingadozás miatt tálfeszültséget kap a gépünk, akkorát, amin már a korszerű tápegységek sem tudnak eleget csillapítani, vagy egyszerűen csak később durran el, mint mondjuk a VGA. Fájdalmas veszteség, és akkor az adatainkról még nem is szóltunk. Belegondolni is rossz mekkora veszteséget szenvedhetünk el csak azért, mert sajnáltunk kiadni tizenegynéhány ezer forintot egy szünetmentes egységre.

Feszültség szüntelen – kell ez nekünk? 2
Powercom szünetmentes egységek

A lényeg tehát, érdemes otthonra is ilyet vásárolni, ám nem mindegy, hogy milyet veszünk. A tápok típusjelölésében minden esetben találunk egy számot, ez jelen esetben 400. Ez nem a watt teljesítményt, hanem a terhelhetőség amper számát mutatja. Fontos adat, hiszen nem mindegy, hogy egy ilyen egységre mennyi hardvert kötünk rá. A vásárlásnál azonban nem csak ez az érték fontos számunkra, hanem a watt érték is, hiszen ez mutatja meg, hogy hány wattot képes az egység leadni a lemerülésig. Ez az érték fontos, hiszen, ha túl alacsony, akkor még az előtt lemerül, hogy a gépünket biztonságban le tudnánk kapcsolni. Ez persze csak nagyon kis teljesítményű vagy „fáradt” akkumulátorral rendelkező egységek esetén lehet így, hiszen ahogy valamelyik következő oldalon látni fogjátok, még a kicsinek mondható BNT-400A is elegendő időt nyújt erre.

Feszültség szüntelen – kell ez nekünk? 3
Powercom King szünetmentes tápegység

Eddig azt taglaltuk, hogy mennyire fontos lehet otthonunkban egy szünetmentes egység. Ez fokozottan igaz munkahelyünkre is, hiszen ott aztán tényleg sokat érhetnek a gépünkön tárolt adatok. A munkahely esetén is az otthonihoz hasonló elvek alapján választhatunk egységet magunknak. Ami eltérő lehet, hogy egy munkahely esetén akár olyan megoldásban is gondolkodhatunk, ami képes fél- egy órás áramkiesés esetén is megfelelő energiát biztosítani a munkához, hiszen az idő pénz, az áramszünet miatt kieső idő alatt pedig nem tudunk pénzt termelni. Ebben az esetben tehát érdemes olyan egységet választani, ami több hardvert is képes energiával ellátni, adott esetben például rá tudjuk kötni a nyomtatónkat is. Ezek az egységek természetesen erősebbek mind amper, mind watt szám tekintetében, de ahhoz, hogy ez így legyen, az kell, hogy nagyobb kapacitású akkumulátort építsen be a gyártó. Ez óhatatlanul nagyobb mérethez, nagyobb tömeghez, és nem utolsó sorban magasabb árhoz vezet.

Ahogy feljebb említettük napjainkban a szünetmentes egységek árai már a megfizethető régióban tartózkodnak, és ez nem csak az otthoni, hanem a munkahelyi megoldások esetén is igazak. A hozzánk érkezett BNT-1000AP egység ára a kiskereskedelmi forgalomban valahol bruttó 33 ezer forint magasságában mozoghat, persze bolttól függően.

Lássuk hát a két nálunk vendégeskedő egységet részletesebben!

A szerzőről

s3nki

A HOC.hu oldal tulajdonosa. Több száz cikk, és több ezer hír szerzője. A különböző online felületeken kívül írt a Chip Magazinba, és a PC Guruba is. Egy ideig saját PC-s boltot vezetett, éveken át dolgozott üzletvezetőként, szervizvezetőként, rendszergazdaként az újságírás mellett.