Felvásárolja a Google a Motorolát – 40 dollárt fizet részvényenként
A hírek szerint a keresőóriás a Motorola mobilrészlegének megvásárlására készülődik.
Nem csalás, nem ámítás, a hír igaz – a kaliforniai óriáscég és a Motorola Mobility, közös elhatározás alapján 2012 első negyedévéig egybeolvad, s immáron közös erővel, közös vezetéssel próbálnak meg jobbnál jobb megoldásokkal és készülékekkel az Androidot használó felhasználók kedvében járni. Nyilván minden éremnek két oldala van – s noha ez a lépés minden bizonnyal igen kedvezően hat mindkét fél gazdasági és pénzügyi helyzetére, felvet néhány olyan kérdést is, amire nem túl könnyű válaszolni.
Nagy nap ez a Google, de még inkább a Motorola számára. A néhány napja még androidos licencet követelő Motorola most a Google-lel együttműködve úgy döntött, hogy aláírja azt a szerződést, amely 2012 első negyedévéig bezárólag egybeolvasztja a két vállalatot úgy, hogy a már csak okostelefonokkal és táblagépekkel foglalkozó Motorola Mobility nem veszíti el a függetlenségét, hanem önálló egységként, de természetesen a Google kontrollja alatt működik tovább.
Az egyik legerősebb táblagép, a tesztelésünk alatt álló Motorola Xoom
A felvásárlás nem tiktolt célja, hogy a beolvasztással mintegy 20.000 új szabadalmat tudhat a magáénak a “dupla ó”-s keresőóriás mögött álló cég. Főleg azért jött ez most jól a Google-nek, mert nemrégiben a Nortel szabadalmi csomagjáért ajánlott 900 millió dolláros ajánlatot végül elutasították, s így a kaliforniai vállalat vagy jó 10-15 ezernyi új szabadalmi jogtól esett el. Így viszont, hogy már a Motorola is a Google szerves része lett, azt és úgy használhat fel a “Big G”, amit és ahogyan csak akar.
A szabadalmak megszerzése igazság szerint csak egy dologra volt igazán jó, de arra kétségtelenül. Ez pedig nem más, mint a Google igazi kis “pénzeszsákja”, az Android operációs rendszer minden oldalról történő bebiztosítása – hiszen mint ismeretes, nemrégiben komoly jogi támadások érték a robotos rendszert, többek között a lincencelésből származó díjak, és maguknak a szabadalmaknak a lemásolása miatt.
A Motorola jelenleg 17 ezer bejegyzett, és mintegy 8000 ezer bejegyzés alatt álló szabadalommal bír, amelyek – a Google nagy szerencséjére – az egész telekommunikációs és okostelefonos perifériát lefedik (essentials). Így soha többé nem kell attól tartaniuk, hogy olyan támadások érjék őket, mint eddig a Microsoft, vagy éppen az Apple részéről.
Ezzel az akcióval a Google bizonyos szempontokból kissé olyanná vált, mint például az iPhone-okat és az iOS-t is gyártó Apple. Hiszen így már nem csak a különböző gyártóktól származó mobiltelefonokon futó Android rendszer kizárólagos előállítója lett, hanem immár egy hardveres részlegért is felel – azaz a jövőben hardverek és különböző technikai elemek leszállítója is lesz. Ez bizonyára nagyot fog dobni a Google így sem veszteséges piaci mérlegén, valamint a Motorola eredményeit is toronymagasságba fogja emelni.
Nem vennék mérget azonban arra, hogy a Google a Motorola beolvasztásával csak nyereségeket fog tudni elkönyvelni. Az igaz, hogy az Android rendszert elméletileg szabadalmi támadás már nem fogja érni, s a Google a Motorola Mobility közreműködésével kiváló készülékeket fog legyártani, azonban a Google-lel és az Androiddal csupán szimpatizáló, licenszeket vásárló külső gyártók a Google-ben látott új konkurencia miatt lehet, hogy el fognak határolódni a kaliforniai cégtől, és magától a droidos rendszertől is.
Másik kérdés, hogy a “dupla ó”-s gigacég nem biztos, hogy engedélyezni fogja a Motorola nem éppen sikertelen androidos interfészének, a Moto Blur-nak a további fejlesztését, hiszen a Microsoft sem hagyja jóvá például a Windows Phone 7 esetében a külső témák és szkinek alkalmazását.
40 dollárért részvényenként, azaz 12,6 milliárd dollár összértékben sikerült a Google-nek nyélbe ütnie a tranzakciót a Motorolával. Ez az összeg a keresőóriás havi összbevételéhez képest is csekély, így az elemzők szerint abszolút nem csinált rossz üzletet a Google – más kérdés, hogy a jövőben nem biztos, hogy ez a beruházás jövedelmező lesz. Hiszen egyelőre még arról sincs információ, hogy a “Nagy G” mit kezd majd a szabadalmakkal – még az is lehet, hogy leállítja a Motorola készülékeinek gyártását, bár erre eléggé kicsi esély látszik. Megnyugtató viszont, hogy az Android rendszer ugyanúgy minden gyártó számára elérhető lesz, mint eddig is, és bárki vásárolhat hozzá licencet is egy meghatározott összegért.
Forrás: engadget.com
PDA Fan Club – Kromosome