F-secure: Vírusvédelem mobiltelefonokon
Az F-secure ma sajtóreggelit tartott, amelynek témája a napjainkban lévő mobiltelefon-vírusok voltak – és ahol mi is ott voltunk.
Először is fontos leszögezni, a leginkább érintett platform a Symbian, mint a legelterjedtebb okostelefon-rendszer, azon belül is a Series 60. Windows CE-re ezidáig csak 2 vírus létezik, és azok sem elterjedtek: a Duts és a Brador. Az igazi veszély tehát a másik fő platformon van.
A vírusok 3-féle fő csoportba oszthatóak. Az első, amelyik terjed, de nem fertőz. Ez semmi mást nem csinál, csak bluetooth-on keresztül továbbküldi magát más mobil készülékekre. Ennek tökéletes példája a Proof-of-concept (amolyan “megmutatjuk hogy lehet ilyet is”) vírus, a Cabir. Az egyetlen hátránya, hogy a Bluetooth gyorsan lemeríti az eszköz akkumulátorát.
A következő típusba tartoznak azok, amik nem terjednek, viszont kártékonyak. Ilyen a Skulls, mely a telefon funkciót kivéve minden mást letílt a telefonon.
Végül a harmadik kategória kártevői a terjedésükkel erősen növelik a telefonszámlánkat. Ebbe a csoportba tartozik a Commwarrior, mely Bluetooth-on és MMS-en keresztül is terjed.
És hogy hogyan lehet védekezni mindez ellen? Nos, egyelőre az egyetlen elérhető antivírust az F-secure készíti. A program ára havi kb. 2 euró, amely tartalmazza az automatikus frissítéseket – akár SMS-ben is. Természetesen létezik szerveroldali megoldás is; ez a szolgáltatónál fut. Az F-Secure idáig Európa 6 országában kötött szerződéseket – sajnos kis hazánkban még nem. A cég kipviselője szerint, a vírusok viszonylagosan kis száma miatt egyelőre nem létfontosságú antivírust tartani a mobilunkon, elég csak bizonyos ésszerű elveket betartani, mint például magyar barátunk valószínűleg nem küldözget nekünk angol szövegű üzeneteket, valamint idegen emberektől ne nagyon fogadjunk el .sis fájlokat.