Ezzel vége az Autorun-os vírusoknak
A frissen megjelent 967940 számú, “Fontos” jelzésű Windows frissítés véget vet az USB kulcsokon terjedő vírusok ámokfutásának.
Ami eredetileg jó ötletnek tűnt, az a pokol kapuját nyitotta meg: a Windows Autorun funkciója egy kényelmes szolgáltatásnak indult, amikor még a pen drive luxusnak számított. Akkoriban senki sem gondolta, hogy csak idő kérdése, és a Conlickerhez hasonló férgekkel fog megfertőződni több mint 7 millió számítógép a világon.
A Windows 7 szerencsére már gyári állapotban is csak az optikai meghajtókon indítja el az autorun.inf-hez kapcsolódó programot, viszont minden más Windows verzió – beleértve a még mindig népszerű XP-t – mostanáig sebezhető volt ezzel a módszerrel: a pen drive egy csatlakoztatás után automatikusan elinduló programot tartalmazott, ami rögtön megfertőzte a rendszert – megfelelő vírusirtó hiányában. Ezzel a megoldással az internetre nem kötött gépek is akadálytalanul a vírusok áldozatává váltak.
A Microsoft kicsit sokáig várt ezzel a frissítéssel, aminek a hivatalos magyarázata az, hogy az üzleti partnerek keményen tiltakoztak ez ellen a megoldás ellen. (Ezeket a partnerkapcsolatokat mi leginkább úgy érzékeltük, hogy a frissen vásárolt pen drive-ot törölni, formázni kellett, mielőtt végre elkezdhettük használni.)
A történet ezzel még nem ért véget, a “csillogó médián” pihenő autorun.inf továbbra is el fog indulni, ezekre nincs hatással a frissítés. A Microsoft szerint ugyanis nincs jelenleg olyan súlyos kártevő, ami ezzel a módszerrel CD-n vagy DVD-n terjedne. Addig is tartsuk észben: ha a SHIFT billentyűt nyomva tartjuk egy lemez behelyezésekor, akkor nem indul el automatikusan a rajta lévő alkalmazás.