Az ősöreg tree parancs kimenetét fogjuk átirányítani egy szöveges állományba, majd az ASCII alapú karakterkódolást megváltoztatjuk, hogy az ékezetes betűk is megfelelően jelenjenek meg monitorunkon. Vágjunk is bele!

Ezzel az egy sorral semmi sem bújik el a merevlemezen!

A könyvtárstruktúra lekérdezésére szolgáló tree parancs használata egyáltalán nem egy ördöngös feladat, mindazonáltal némi „bűvészkedés” szükséges ahhoz, hogy az ékezetes karakterekkel is elboldoguljon.

Az első parancs összegyűjti a könyvtárakban található fájlok listáját (/f), majd elmenti temp.txt állományként:

  • tree /f > temp.txt

A következő kódrész Unicode-kódolással hozza létre a szóban forgó fájlt:

  • cmd /u /c type temp.txt > hoc.txt

Most már nyugodtan törölhetjük az átmeneti fájlunkat:

  • del temp.txt

Végezetül az egész parancs egyben:

  • tree /f > temp.txt & cmd.exe /u /c type temp.txt > hoc.txt & del temp.txt

Természetesen elég az utolsó utasítást használnunk, az azt megelőző kódokat csak a tisztánlátás végett mutattuk be. Olvasóinknak azt javasoljuk, hogy a Windows Intézővel közelítsék meg a felderíteni kívánt mappát, majd a címsorból indítsák el a parancssort (cmd). A korábban vágólapra helyezett utasítást most már csak be kell szúrni, a végeredmény pedig pár pillanat múlva megjelenik az adott mappában – összetett mappaszerkezetnél ez több másodperc is lehet. Ha a fájlokat nem, csak a mappákat szeretnénk listába szedni, akkor egyszerűen töröljük a tree után lévő /f kapcsolót – ezzel egyébként sokat gyorsul a folyamat.