És kezdetben vala a sportkamera. De ez nem volt elég a népnek, többet akartak látni, így megszülettek az első 360 fokos kamerák. A baj csak az volt, hogy ezek igazából nem is voltak 360 fokosak.
A most bemutatásra kerülő Excelvan kamera sem az, így aztán a címben is sokkal pontosabbnak éreztem a panoráma kamera elnevezést. A valós 360 fokos és a panoráma kamerák között a legjelentősebb eltérés, hogy előbbinek 2- míg utóbbinak csak egy objektívja és persze képszenzora van. A 360 fokos kamerákon a két objektív a kamera két átellenes oldalán található, és ami nagyon fontos, hogy ultra-nagylátószögű, minden esetben 180 foknál nagyobb területet lát be. Ez azért kell, mert így lehet elérni, hogy a kamera szoftvere a két oldalon lévő, és a nagylátószög miatt, egy vékony sávban ugyan azt látó objektívek képét összeillessze, így hozva létre a valódi gömbpanorámát.
A normál panoráma kamerák ehhez képest csak egy ultra-széleslátószögű, halszem optikával rendelkeznek. Ez is nagyobb, mint 180 fok, esetünkben például 220 fokról beszélhetünk. A kamera képe tehát, mivel csak egy objektív van félgömb panoráma. Azért mondták ezekre, hogy 360 fokos, mert az objektív síkjában valóban 360 fokot látunk be, ám arra merőlegesen csak a teljes gömbpanoráma felét, pontosabban annál kicsit többet, ahogy feljebb említettem 220 fokot látunk.
Mégis, miért jobb ez, mint egy hagyományos sportkamera? Azért, mert egy hagyományos sportkamera, bár széles látószögű, mégis inkább hasonlít egy hagyományos filmhez, ezzel szemben a félgömb panoráma felvétel a megfelelő lejátszó szoftver birtokában ad némi szabadságot, lényegében, ha korlátozottan is de “körül tudunk nézni”. Ehhez a kamerákhoz adott szoftver támogatást nyújt. Használhatjuk a VR módot, vagy a mobiltelefonos 3D szemüvegeknél a half-half módot, vagyis amikor a két szemünk részére kétfelé bontja a szoftver a képet.
Ezek a félgömb panoráma képet rögzítő kamerák sokáig nagyon drágák voltak. Köszönhető ez annak, hogy komolyabbobjektív kellett hozzájuk, ráadásul nagyobb területet kellett ugyan olyan jó felbontással figyelni, így a képszenzoroknak is jobbnak kellett lenni. Szerencsére az árak rohamosan csökkenek ezeknél az eszközöknél is, így manapság már megfizethető extrává vált a panoráma kamera.
Lássuk a jellemzőket! Az Excelvan kamerája, ahogy feljebb is olvashattátok félgömb panoráma felvételt készít. A látószög ebben az esetben 360 fok/220 fok, tehát, ha egy gömböt képzelünk magunk elé, és meghúzzuk rajta a felezőt, az egyenlítőt, akkor a kamera látja a félgömböt, illetve “belát” 20 fokot az egyenlítő alá is. A teljes felbontás 2448 x 2448 pixel, ez sacc/kb. 3 K felbontásnak felel meg. Ebben a felbontásban 30 FPS sebességgel képes rögzíteni. Alacsonyabb felbontásnál, magasabb FPS számnál lehetőség van lassított felvételek készítésére is, ade ismeri a Time Lapse funkciót is. A kamerát egyébként más tulajdonságai nem különböztetik meg egy hagyományos sportkamerától. Így a tartozékok, vízmentes ház és minden egyéb is olyan, mint egy hagyományos kameránál.
A végére maradt az ár. Az Excelvan kamerája most 83 dollár, vagyis nagyjából 24 ezer forint. ez egy elég jutányos ár ezért a kameráért, ráadásul, mivel angliai raktárból rendelhető (ami most még az EU-hoz tartozik), nem kell se vámot se ÁFA-t fizetnünk, ráadásul a szállítási idő is jóval rövidebb, mintha Kínából rendelnénk.
A kameráról tövábbi képek és iformációk itt találhatók: Excelvan WIFI 3K 30fps 16MP Sport Action Camera
Kattints ide, és nézz bele a többi hírünkbe, cikkünkbe is, biztos találsz még olyat, ami érdekel!