EnerMAXimum – ház és táp bemutató
A két ház után következzen a tápegység. Először a külsőt vesszük szemügyre, aztán kicsit a képességekben mélyedünk el, hogy a végén megvizsgálhassuk a felépítést is.
Az Enermax 620 wattos egysége matt borítást kapott. Méretileg nem tér el a megszokott megoldásoktól, igaz ezt teljesítménye sem teszi szükségessé. Ha már a teljesítménynél tartunk, akkor gondoljuk végig mire lesz elég 620 watt! Ha egyszerűen akarunk fogalmazni, akkor lényegében mindenre. Nagyon kevés olyan konfiguráció létezik, mely ennél erősebb egységet kíván, így – és ezt most valóban komolyan gondoljuk – az esetek minimum 98 százalékában teljesen felesleges az ennél nagyobb tápegységek irányába kacsingatni. Persze nem mindegy az, hogy milyen gyártó neve szerepel az adott 620 wattos egységen, de tessék elhinni, hogy azok számára, akik nem atomerős processzorral és három-négy videokártyával dolgoznak felesleges az 1000 vagy még több watt.
Nos, térjünk vissza az Enermax táphoz! Bár külsőleg nem sok érdekességet ígér, a tudása már annál érdekesebb. Két 12 voltos ágat kapott, ezek összesen 324 watt leadására képesek. Egy ilyen tudású egységnél már szinte alapkövetelmény az aktív FC, ami ebben az egységben természetesen meg is található. Az elnevezése a tápegységnek már mutatja, hogy meglehetősen jól hasznosítja a bevitt energiát, hiszen a 80+ jelölés arra vonatkozik, hogy a betáplált energia több mint 80 százalékát le is adja, vagyis kevesebb, mint 20 százalék vész el, alakul hővé.
A kábelekre sem lehet panaszunk. Az összes korbács kapott borítást, hosszuk pedig egy kicsivel meghaladja az 50 centimétert, így nagyobb házakba is elegendő mérettel rendelkeznek. Csatlakozókból sem szenvedünk hiányt. Hat darab SATA és öt darab hagyományos molex csatlakozó mellett megtaláljuk a két 6 pines VGA csatlakozót is, ezek közül az egyik természetesen 8 pinessé is alakítható. Ez utóbi csatlakozóknak hála minden modern videokártya táplálása megoldott.
Amiről még nem szóltunk, de igen fontos dolog a tápegység hűtése. A ventilátor (típusszám: ED122512H) szabályozott, vagyis a keletkező hő függvényében változik a légkergető fordulatszáma. Ez a változás ráadásul nagyon tág határok között történik, 450-1800 fordulat/perc az alsó és a felső határ. Ez azt is jelenti egyben, hogy az alsó határhoz közeli értékeken a tápegység lényegében hangtalanul üzemel (egyes források szerint mindössze 9 dBA zajt termel). Ez persze nem is csoda, hiszen a beépített ventilátor speciális darab, nem a megszokott csúszócsapágyas jószág. Mint a fenti képen látszik a rotor és a tengely között egy golyó van, ennek használatával a súrlódó felületek nagysága minimálisra csökkenthető, ráadásként a rotor mozgását mágnesek tartják kordában, vagyis a szokásosnál kevésbé imbolyog. Az már csak hab a tortán, hogy a lapátprofil sem a megszokott, a fenti ábra szerint az átalakított profil akár 30 százalékkal is több levegőt tol át a hagyományos kialakítású ventilátoroknál.
Az adattábla után nézzük meg mit találunk belül!
Természetesen e tápot sem hagytuk úgy elmenni, hogy ne kaptuk volna le a fedelét. A nyomtatott áramkör és a rajta található komponensek elhelyezési sémája a megszokott képet mutatja, viszonylag kis bordafelületek tűnnek fel a melegedésre hajlamosabb alkatrészeken. A primér oldalon két darab pufferkondenzátort találunk, melyek a Nippon-Chemicon gyárában születtek, 85 °C-os hőmsérsékletre vannak hitelesítve, kapacitásuk egyenként 220 µF. A szekunder oldalon jópár elektrolit-kondenzátor látható, többségük 105 °C-ra hitelesített, 3300 µF-os darab.