Elstartolt a Z68 PCH és az erre épülő ASUS alaplapok
A napokban az Intel útjára eresztette a Z68 vezérlőhidat, mely a P67 és a H67 PCH előnyeit egyesíti, és egy-két extra funkciót is kapott.
A Z68 tehát immáron elérhető, hogy az újdonságok listája kinek mennyire imponáló, azt majd az eladási mutatók elárulják.
Kétségtelen tény, hogy a Z68 PCH jó tulajdonságok összefésüléséből született. A P67-től megörökölte a többkártyás rendszerek támogatását, azaz a lapban CrossFireX és a SLI is használható. Külső PCI Express vezérlőlapka nélkül összesen 16 szál áll rendelkezésre, két kártya tehát továbbra is csak 2×8 módban használható. Természetesen a gyártók a felsőkategóriás modelleket kiegészítő vezérlővel is ellátják, így lehetőség nyílik akár Quad CrossFireX vagy Tri-SLI alkalmazására is.
ASUS P8Z68-V Pro
A H67-től érkezett a Sandy Bridge-ben megbúvó integrált grafikus mag kihasználhatósága, és ennek megfelelően a video kimenetek megjelenése (HDMI, DisplayPort, DVI) az alaplapokon. A kérdés az, hogy a felhasználók mennyire akarnak egy Z68 alapú rendszert IGP-vel használni? – A kérdés költői volt. Annak érdekében, hogy ez a szolgáltatás vonzó legyen mégtöbb vásárló számára, egy korábbi hírünkben már bemutatott technológia alkalmazására is lehetőség nyílik, ez a Lucid Virtu. Segítségével a diszkrét grafikus kártya (vagy kártyák) és az integrált mag egyaránt használható a terhelés függvényében, alacsony erőforrás igény mellett az IGP dolgozik — így energiát takarít meg, ha pedig kell a kakaó, akkor a rendszer bekapcsolja a diszkrét VGA-t, vagy VGA-kat, ugyanis a technológia többkártyás rendszerekkel is használható. A Lucid Virtuval új értelmet nyer a Sandy Bridge-ben rendelkezésre álló IGP, később egy BIOS-frissítéssel pedig az NVIDIA Snyergy is elérhető lesz (ugyanezzel a céllal), persze nem minden modellen.
ASUS P8Z68-V Pro
Szintén új szolgáltatás az Intel Smart Response bevezetése, mely SSD használatakor jár áldásos következményekkel. SSD és HDD páros esetén (a legtöbb asztali, SSD-s gép ilyen) ezzel a szolgáltatással az SSD-t nem csak háttértárnak, hanem gyorsítótárnak is alkalmazni lehet. Ennek eredménye a technológia nevéből is kikövetkeztethető alacsony válaszidő, köszönhetően az SSD tempójának, így a rendszer sokkal gördülékenyebb lehet.
Persze akad jó pár olyan terület is, ahol a Z68 fikarcnyit sem fejlődött az elődhöz képest. Bár ezt a modellt tuningos lapkának harangozták be, a vezérlő hivatalosan továbbra is csak DDR3 1333 MHz-es modulokat támogat (természetesen a gyakorlatban jóval magasabb órajelek is elérhetőek). Az USB 3.0 továbbra sem került be a támogatási körbe, a gyártóknak ezentúl is külső lapkát kell majd alkalmazniuk. USB 2.0-ból maradt a tizennégy darabos szám. A SATA portok kínálatában sincs változás, hat darab eszköz használható, ebből négy SATA 3 Gbps, kettő pedig 6 Gbps-os sebességgel.
ASUS P8Z68-V Pro
Utoljára hagytuk a túlhajtás kérdését. Annak idején úgy tudtuk, az Intel elsősorban azért gondolkodott el a Z68 életre keltésén, hogy kiszolgálja az eléggé népes tuningos lelkületű vásárlókört, hiszen a BLCK tuning megszüntetése és a "K-jelzős CPU-s" manővere az Intelnek nem aratott osztatlan sikert ebben a szegmensben, eléggé érthető okokból. Akkor arról volt szó, hogy az Intel nem szeretné a keményvonalas overclockereket az AMD karjaiba taszítani, ezért (is) jön a Z68, mellyel a gyártók megkapják a lehetőséget az alaplapon egy külső órajel-generátor használatára, ezzel fixálni lehetne a PCI Express órajelet, így újból megnyílna az út a BLCK tuning előtt. Sajnos azt kell mondanunk, egyelőre ennek nem látjuk nyomát a frissen bejelentett termékeken. Azt nem tudjuk, hogy végül az Intel vetette-e el ezt a lehetőséget, vagy a gyártók nem élnek vele egyelőre, ezt majd az idő és az egyre több teszt eldönti, mindenesetre a tuning tekintetében a Z68 ily módon jelen pillanatban elég nagy csalódás (természetesen a K-s procik azért szárnyalnak benne).
ASUS ROG Maximus IV Gene-Z
Az ASUS mindjárt ötféle modellel készült a rajta, a középkategóriától egészen a high-end szegmensig, szokásához hűen. Ezek természetesen minden lehetőséget kiaknáznak, amely a Z68-ban rejlik, sőt, számos pontos kiegészítik azt egyedi szolgáltatásaikkal. Lássuk az összefoglaló táblázatot!
A táblázat kellően tartalmas, már csak azt kell eldöntenünk, hogy melyik alaplapot szeretnénk választani. Az ASUS Z68-as kínálata újdonságnak megfelelően 45 000 forint környékéről indul. Akinek nem sürgős, érdemes lehet várni néhány hetet, akkorra bizonyára picit le fognak csillapodni a kedélyeket, és velük együtt kis mértékben a vételárak is. Aki viszont nem szeretne várni, az az ASUS P8Z68-V PRO-t a már említett 45 000 Ft körül hazaviheti, ugyanis már jelen pillanatban is elérhető hazánkban.