Válassza az Oldal lehetőséget

Elstartolt a Radeon HD 6990

Elstartolt a Radeon HD 6990

Az AMD a mai napon hivatalosan is útjára indította a legújabb Dual-GPU szörnyetegét, amely kiérdemelte a világ leggyorsabb videokártyája címet.

Az elmúlt időszakban számos hír számolt be az AMD eddigi leggyorsabb videokártyájáról, a Radeon HD 6990-ről, de most elérkezett a hivatalos start ideje. A két grafikus processzorral felszerelt fenevad a Cayman lapkákat alkalmazza, amely architektúra szempontjából gyökeresen eltér az eddigi megoldásoktól. A Cayman felépítéséről a HOC egy korábbi cikkében található részletes információ.  A dupla GPU kialakításnak köszönhetően a kártya 3.072 darab stream processzorral, 192 textúrázó egységgel, valamint 128 Z mintavételező egységgel rendelkezik. A Hynix gyárából származó, GDDR5 típusú memórialapkák kereken 5 GHz-en üzemelnek, amelyek 2×256 bites adatbuszon keresztül kapcsolódnak a két Cayman lapkához, mennyiségük pedig 2×2 GB. A kártyán két darab BIOS található, amelyek különböző órajeleket alkalmaznak a GPU-k esetén. Az első BIOS az alap beállítást tartalmazza, miszerint a két grafikus processzor 830 MHz-en ketyeg 1,12 voltos magfeszültség mellett. Ez esetben a számítási teljesítmény 5,1 TFLOP. A 2-es számú BIOS aktiválásakor a két Cayman 880 MHz-re kapcsol, aminek következtében a számítási teljesítmény 5,1-ről 5,4 TFLOP-ra nő és a feszültség 1,175 Volt értéket vesz fel. A memória sávszélessége egyébként mindkét esetben 320 GB/s.

Elstartolt a Radeon HD 6990

Természetesen egy ilyen kaliberű monstrumnál szintén nem elhanyagolható tényező a fogyasztás, hiszen ha a termék túllépi a 300 wattos határt, akkor az OEM piacon már nem kelhet versenyre. Ezt az AMD mérnökei is jól tudták, így a kártyán helyet kapott a PowerTune névre elkeresztelt technológia, amely a Radeon HD 6900-es szériával érkezett és amiről ebben a cikkben lehet olvasni részletesen. A lényeg, hogy ennek segítségével a kártya fogyasztása nem egy fix érték lesz, hanem tág határok között lehet állítani, így a Radeon HD 6990 is útra kelhet az OEM szférában, hiszen a PowerTune képes leszorítani a fogyasztást 300 Wattra. Értelemszerűen ez a dolog fordítva is működik, vagyis a fogyasztást felfelé is lehet változtatni egy kis extra teljesítmény megszerzése céljából. A gyártó úgy tervezte meg a terméket, hogy az még 450 wattos terhelés esetén is stabilan működjön. A tuningosoknak így igazi örömöt tud majd szerezni.

Elstartolt a Radeon HD 6990

 Elstartolt a Radeon HD 6990

Ilyen félelmetes mennyiségű hőt természetesen valahogy el is kell vezetni. Erről egy két hőkamrából és egy hőmérséklet-vezérelt ventilátorból álló megoldás gondoskodik. A nyomtatott áramköri lapon két darab 8 tűs PCI-E konnektor várja az oda illő tápcsatlakozókat. A hátlapon egy Dual-Link DVI, valamint négy darab 1.2-es Mini-DisplayPort található. A repertoár részét képezik még a HD3D támogatás az UVD 3 motor jelenléte. Ha valaki nem elégedne meg egy ilyen fenevad teljesítményével, akkor lehetősége van Crossfire rendszerben többet is összekapcsolni, bár ez esetben legalább egy 1000 wattos tápegységre lesz szükség. A brutális sebességre képes újdonság persze korántsem nevezhető olcsó játékszernek, hiszen az ajánlott fogyasztói ára nem kevesebb, mint 699 amerikai dollár, Európában 600 euróért vihető haza.

Elstartolt a Radeon HD 6990

 Elstartolt a Radeon HD 6990

A hivatalos premier napjára több gyártópartner is elkészült a saját, lényegében csak átmatricázott termékével, hiszen az AMD megtiltotta a referencia megoldás módosítását. Az érintett gyártók között szerepel például a Sapphire, PowerColor, Club3D, HIS, MSI és az ASUS. Érdemes még megjegyezni, hogy ezen a napon jelent meg a Dragon Age II című játék a BioWare jóvoltából, amely DirectX 11-es grafikus motort kapott és emellett támogatja az Eyefinity és a HD3D technológiákat is.

Elstartolt a Radeon HD 6990 Elstartolt a Radeon HD 6990

Elstartolt a Radeon HD 6990 Elstartolt a Radeon HD 6990

Elstartolt a Radeon HD 6990 Elstartolt a Radeon HD 6990

Íme néhány külföldi teszt erről a szörnyetegről:

A szerzőről