Az Opera Dragonfly egy fejlesztőeszköz, amely elsősorban HTML, CSS és JavaScript nyelven íródott, de más programnyelveket is aktívan használ.
David Storey, a projekt fő fejlesztője érezhető büszkeséggel említi meg a hivatalos blogon, hogy a Dragonfly az egyik legösszetettebb webes alkalmazás, ami valaha készült. A program gyakorlatilag mindenre képes, amire a konkurencia, mindezt elegáns megjelenéssel, és – ami még fontosabb – gyorsan teszi. A DOM fa vizsgálatától a JavaScript kódok futtatásáig és hibamentesítéséig, a hálózati folyamatok elemzésétől a CSS fájlok szerkesztésén át az erőforrások vizsgálatáig rengeteg mindenre alkalmas szoftvert kap kézbe minden webfejlesztő.
A fejlesztők rengeteg időt töltöttek azzal, hogy a céloknak legmegfelelőbb struktúrát kialakítsák és egy jövőtálló, stabil alapot készítsenek, amire később – és persze a mostani 1.0 után is – építeni lehet. A végeredmény egy proxy alapú architektúra, ahol a renderelő motorba ágyazott Scope modul az azonos nevű protokollon keresztül kapcsolódik magához a hibamentesítő alkalmazáshoz. A Dragonfly egyébként meglepően nyitott projekt, hiszen teljesen nyílt forráskódon alapul, mint ahogy a Scope protokollt is publikussá tették amint kialakult a "végleges" formája.
Az első előzetes az Opera 9.50.9972 volt, ami már tartalmazta a Dragonfly-t.
A kipróbáláshoz nincs is másra szükség, mint egy – akár gyárilag hordozható verzióként – telepített Opera böngészőre. Itt vagy egy honlap elemen kell az Elem vizsgálata menüpontra kattintani a környezeti menüből, vagy a Ctrl + Shift + I kombinációval lehet futtatni a programot. A Dragonfly hibrid alkalmazás, indításkor automatikusan frissül a weben keresztül.