A Trend Micro közzétette tanulmányának eredményeit, mely szerint a kisebb vállalatoknál a végfelhasználók egyre gyakrabban találkoznak rosszindulatú kódokkal.
Az eredmények – amelyek különösen a minimális informatikai támogatottságú szervezetek veszélyeztetettségére mutatnak rá – kihangsúlyozzák a biztonsági intézkedések és az újonnan felmerülő többféle fenyegetés elleni automatikus védelem fontosságát.
A Trend Micro tanulmánya szerint a különböző típusú fenyegetések eltérő arányban jelentkeznek világszerte. A kisebb szervezeteknél az amerikai végfelhasználók például gyakrabban találkoznak kémprogramokkal, mint a német vagy japán társaik. A felmérésben résztvevő kis- és közepes méretű egyesült államokbeli szervezeteknél dolgozó válaszadók 46%-a találkozott kémprogramokkal a tanulmány készítését megelőző három hónapban.
Japánban a válaszadók a spam miatt aggódtak a leginkább: sokan nem találták megfelelőnek spamvédelmi megoldásukat. A kis- és közepes méretű japán szervezetek felhasználói közül, négy dolgozóból három érezte úgy, hogy spamvédelmi megoldása nem elég hatékony.
A japánhoz hasonló a helyzet a német kis- és közepes méretű vállalatoknál, ahol a megkérdezettek 47%-a észlelte a spamlevelek számának növekedését az elmúlt három hónapban. Emellett a válaszadók 57%-a véli úgy, hogy ugyanebben az időszakban – a gyakran spamen keresztül érkező – adathalászati támadások száma is nőtt.
Összegezve, a tanulmány szerint az informatikai részleggel nem rendelkező szervezetek egyre többször találkoznak biztonsági fenyegetéssel – a spamtől kezdve a kémprogramokon át az adathalászatig. Az informatikai támogatással rendelkező kis- és közepes méretű vállalatoknál dolgozó alkalmazottak közül az Egyesült Államokban 38%, Japánban 30%, Németországban pedig 44% kereste fel az informatikai részleget biztonsági problémákkal az elmúlt három hónapban.
Ezek az eredmények rávilágítanak azokra a problémákra, amelyekkel a kisebb vállalatok az informatikai erőforrások elosztása során szembesülnek: a biztonságos munkakörnyezet üzemeltetése során elengedhetetlenül szükséges a technikai tanácsadás, a rendszer folyamatos felülvizsgálata, a gépek kézi tisztítása, a javítások telepítése és a biztonsági házirendek bevezetése, valamint a dolgozók oktatásának biztosítása.
„A kisebb vállalkozások kényszerhelyzetben vannak” – mondta Steve Quane, a Trend Micro kis- és közepes méretű vállalkozásokat érintő tevékenységekért felelős igazgatója. „A biztonsági fenyegetések száma egyre gyorsabban növekszik a kisebb szervezeteknél, azonban ezeknek a vállalatoknak csak korlátozottan áll rendelkezésükre idő, pénz és elérhető erőforrás mindezek kivédésére. E szervezeteknek függetlenül attól, hogy rendelkeznek-e informatikai részleggel vagy sem, szükségük van egy olyan megoldásra, amely automatikus funkcióival segíti a támadások megelőzését” – tette hozzá Quane.
A tanulmány legfontosabb eredményei:
– Japánban minden harmadik KKV (kis- és középvállalkozás) szervezetnél dolgozó válaszadó szerint a kémprogramok száma megnőtt az elmúlt három hónapban.
– Az Amerikai Egyesült Államokban minden öt dolgozóból kettő (KKV, nagyvállalat) az adathalászati támadások növekedését tapasztalta az elmúlt három hónapban.
– A megkérdezett kis- és közepes méretű vállalkozásoknak az Egyesült Államokban körülbelül mindössze 54%-a, Németországban 56%-a, Japánban pedig 26%-a rendelkezik informatikai részleggel.
– A válaszok azt mutatják, hogy a német végfelhasználók gyakrabban kérnek biztonsági útmutatást az informatikai részlegüktől, mint más országbeli felhasználók.
A felmérést az interneten keresztül végezték 2005. nyarán, több mint 1200 amerikai, német és japán vállalati végfelhasználó közreműködésével. A tanulmány kis- és közepes vállalatnak tekinti 500 főnél kevesebb dolgozót foglalkoztató cégeket Németországban és az Egyesült Államokban, és a 250 fő alatti vállalkozásokat Japánban.