Német kutatók sikerrel kombináltak egy szilíciumlapkát és egy agysejtet.

A németországi Max Planck Intézet kutatói sikerrel csatlakoztattak össze egy agysejtet, és egy mikrochipet, amelyet az Infineon bocsátott rendelkezésükre. A csupán 1 négyzetmilliméter nagyságú, 16 ezer tranzisztorral rendelkező neurolapkát és az idegvégződéseket speciális, az agyban található fehérjékkel kötötték egymáshoz.

Egy lépéssel közelebb a kibernetikához
Egy patkány agysejtje, alatta pedig egy egyszerű szilíciumlapka

A kísérlet során sikerrel stimulálták a sejtet a mesterséges eszköz segítségével, és ez utóbbival is sikerült olyan jeleket rögzíteni, amelyek az egység szerves részéből érkeztek. A kísérletek további célja olyan módszerek keresése, amelyek nem okoznak maradandó károsodást az idegsejtekben egy esetleges mikrochip-kapcsolat után.

Egy lépéssel közelebb a kibernetikához
A Star Trek látomása a kiborgokról: a film könyörtelen, érzések nélkül cselekvő lényeknek mutatja be őket

Persze ezek az eredmények még nagyon messze vannak a fent látható lények megalkotásához szükséges technológiától, de az első lépést legalább már sikerült megtenni. Ha mindez rendelkezésünkre áll majd, a különböző idegi alapú betegségek gyógyítása például sokkal könnyebb lehet, és lehetőség lesz biológiai alapú számítógépek építésére, amelyek a mostaniaknál jelentősen több adatot lesznek képesek eltárolni — gondoljunk csak az emberi agy kapacitására.