Mi az, amit legelőször elmondhatunk a teszteredmények ismeretében? Talán a nagy hardverguruknak már fel sem tűnik, de nézzük csak meg: a legrosszabb adatátviteli eredmény is bőven 9000 MB/s felett volt, valamint a késleltetés sem kúszott 40 ns fölé. Ez a jelenség alapvetően két okra vezethető vissza: az egyik az integrált memóriavezérlő (ICH) — mely tulajdonképpen csak az Intelnél újdonság –, a másik pedig a DDR3-as RAM-ok által biztosított sávszélesség.

Egy évvel ezelőtt még azt mondtuk: jó-jó, hogy már itt vannak a DDR3-as modulok, de azért még nem jelent valós alternatívát elődjével szemben (a tömeg számára). Mostanra picit megváltozott a helyzet, és ez leginkább az áresőnek köszönhető. Ha az ár/teljesítmény mutatót nézzük, akkor bizony egyik sem jobb a másiknál. Azonban a helyzet nem ilyen egyszerű, hiszen rendszerben kell gondolkoznunk. DDR2 esetén hiába ritka a 10 000-es határ átlépése, ha az LGA775-ös foglalattal rendelkező deszkák között egy olyat sem találunk, mely DDR3-at fogadna és elérné azt a szintet, mely DDR2-es rokonára jellemző. Ha szeretnénk tartani a fejlődést, és szükségünk van a DDR3-ra, akkor vagy az LGA1366, vagy a Socket AM3 felé kacsintgassunk.

DDR3-as GeIL RAM-ok esete egy ASUS P6T Deluxe-szal 1

És ezen a ponton el is érkeztünk oda, melyért egész cikkünk született: bebizonyosodni látszik, hogy a DDR3 bizony kitűnő megoldás Core i7-hez, és nyugodtan elfelejthetjük a DDR2-t. A dolog egyetlen szépséghibája ugyebár az 1,65 V-os határ — az Intel ajánlása –, azonban egyre-másra jelennek meg az újabb memóriacsomagok, melyek tartani tudják a specifikációkat (jó példa erre 1333 MHz-es moduljaink, melyek 1,5 V-os üzemfeszültséget igényelnek alapórajelen).

Értékeljük a nálunk járt memóriacsomagokat! Legkönnyebb — és egyben legnehezebb — dolgunk a GeIL Ultrával van. Core i7 920-as CPU-nk miatt nem tudtunk a memóriákat 1667 MHz-nél magasabb órejelen járatni, mely azt (is) eredményezte, hogy nem tudtunk e tuningmodulok képességeit igazán felmérni. Sejtésünk szerint más rendszerben az 1800 MHz is (könnyen) elérhető lenne. Szimpatikusak voltak számunkra az Ultrák, de igazán nem tudjuk értékelni őket.

DDR3-as GeIL RAM-ok esete egy ASUS P6T Deluxe-szal 2

Az 1600-as Value csomaggal is picit hasonló a helyzet: Core i7 processzorunkkal egyszerűen nem tudtuk megnézni, “hol a vége”. De ettől még tetszett nekünk, hiszen 1066 MHz-en lazán vitte az 5-5-5-15-ös időzítéseket.

Végére hagytuk a számunkra legkedvesebb csomagot: GeIL Value 3 × 2 GB 1333/C9. Az eredetileg 1,5 V-os, 2 GB-os modulok túlhajtásától picit féltünk, hiszen még a CL9-es időzítés is ott virított a dobozon. Aggodalmunk — mint kiderült — teljesen felesleges volt, 1,66 V-on lazán bírta ő is az 1667 MHz-et, mely kellemesen meglepett minket. Igaz, a bordái rendesen átmelegedtek, de egy halkan forgó 12 cm-es ventilátor szinte “fagypontig” hűtötte őket. A kiváló ár/teljesítmény mutatóval rendelkező versenyzőnk méltán érdemelte ki a legjobb vétel címet (még úgy is, hogy egyelőre nem sok embernek van szüksége 6 GB RAM-ra, de ekkor a 3 GB-os kistesót kell leemelnünk a polcról):

alt

GeIL Value 3 × 2 GB 1333/C9 (GV36GB1333C9TC)

Cikkükhöz fórumunkban szólhattok hozzá.

A GeIL DDR3-as memóriákat, valamint az ASUS alaplapot és tápegységet a Computer Emporium Kft.-től kaptuk, köszönjük.