A Microsoft új licencfeltételei hatalmas előnyt jelenthetnek az amúgy is meglepően jó alaplapnak.

Az OCWorkBench munkatársai exkluzív tesztet készíthettek a legújabb AMD processzorokat támogató ASRock alaplapról. A tesztek tanúsága szerint a ULi M1697 lapkakészletre épülő alaplap meglepően jó teljesítménnyel bír, felveszi a versenyt akármelyik riválisával. Funkcióit tekintve is az élvonalba sorolható. Két PCI Express ×16 csatlakozó kapott rajta helyet, melyek SLI-üzemmódban is teljes sávszélességet kínálnak, és nem hiányzik a Gigabit LAN hálózati vezérlő sem. A külső merevlemezek csatlakoztatását megkönnyítő eSATA2 3.0Gb/s csatlakozókkal is felszerelték.

Szerencsére ez a konstrukció már mellőzi a korábbi ASRock alaplapok komolyabb hibáit. Kedvünk szerint tuningolhatunk vagy állíthatjuk be az időzítéseket BIOS-ból, a lapkakészlet hűtése minden ésszerű körülmény esetén megfelelő, és szabványos FET-eket találhatunk rajta. (A korábbi megoldásokon olcsóbb, kisebb teljesítményű tranzisztorok voltak, ami instabilitáshoz vezethetett.) 

Cikkajánló ASRock 939SLI32-eSATA2 teszt

Az ára ugyan egyelőre nem ismert, de a gyártó pozíciójából kiindulva már önmagában is jó vétel lehet majd az alaplap, de a napokban bejelentett új Windows-licencfeltételeket is figyelembe véve még szimpatikusabbá válik.

A cikkben nem hívják fel a jelentőségére a figyelmet, de az alaplapon helyet kapott egy “Future CPU Port” csatlakozó is. Ezen keresztül egy “AM2CPU Board” révén akár AM2 foglalatos processzorral is használhatjuk. Ugyan hasonló megoldást már láthattunk, mindezidáig nem sok értelme volt a koncepciónak. A Microsoft új licencfeltételei teszik egyszeriben brilliánssá az ötletet, hiszen így lehetőségünk van platformot váltanunk új Windows vásárlása nélkül.

Az ASRock korábbi, hasonló elvet követő 939Dual-SATA2 névre keresztelt alaplapjáról részletesebben is olvashattatok Socket 939-es alaplapok körképe című cikkünkben, ahol meggyőződhettetek róla, hogy a gyártó egyes alaplapjai igazán kiemelkedő minőségükről és teljesítményükről válhatnak ismertté.

A teljes cikk a forráshivatkozás alatt érhető el.