Böngésző újdonságok I.Ebben a “rövid” összefoglalóban az Opera és a Firefox böngészők várható újdonságait vesszük górcső alá.

Az Opera soron következő, 12-es verziója még kezdetleges állapotban van. A programozók a “pre-alpha” státuszban leledző böngészőt tesztelő kedvű felhasználóknak ajánlják. A norvég fejlesztő csapat hagyományosan nem túl bőbeszédű az újdonságok terén, de az előzetes verziókból már pár dolog körvonalazódni látszik.

Közel két éve jelent meg az EcmaScript 5, a JavaScript, ActionScript programozási nyelvek mögött álló szabvány legújabb változata. Az Opera 12.00 az EcmaScript 5 szabvány támogatása terén nemcsak felzárkózott a többi böngésző mögé, de meg is előzte a legtöbbet. Az előzetes kiadás a test262-es mérés alatt csak 5 hibát vétett a 10927 teszteset során. Összehasonlításképpen néhány adat: Firefox 9.0a1 168/10978, Google Chrome 15.0.874.12 béta 413/10978, Internet Explorer 10 Platform Preview 3  3/10978. Miért jó ez nekünk? Az ECMAScript 5-ben létrejött strict mód igencsak jó kihatással van a teljesítményre. Ha a böngésző szabványos módban értelmezi a JS kódot, akkor rövidebb a feldolgozási idő, mert nem kell folyamatosan visszaellenőriznie.  

opera12

A Mozilla fejlesztői szerint ez 15-20%-os sebességtöbbletet jelenthet az intenzív JavaScriptes oldalakon. Arról nem érkeztek pontos információk, hogy az Opera 12.00 végleges kiadásában megjelenik-e az új Ragnarök kódnevű HTML5 feldolgozó algoritmus, a GPU-k teljes képességét kihasználó hardvergyorsítás és WebGL. A böngésző fejlesztése még rendkívül korai szakaszban van, ebből kifolyólag elképzelhető, hogy ezek az újdonságok is bekerülhetnek a stabil verzióba.

A Firefox kapcsán több verzió is szót érdemel.  A hetes verzióban megjelennek a MemShrink projekt javításai. A memóriaszivárgások megszüntetésével, a rossz gyorsítótárazási beállítások javításával jelentősen javult a böngésző memóriaigénye. Komoly előrelépésnek tekinthető a canvas-alapú animációk hardveres gyorsítására szolgáló új Azure motor, a könyvjelzők és a jelszavak gyorsabb szinkronizálása és a számos stabilitást érintő probléma orvoslása. A CSS3 text-overflow: ellipsis, Web Timing API-val bővült a szabványtámogatás is. A végleges verzió szeptember 27-én jelenhet meg a a Mozilla hivatalos letöltési szerverein.

A következő lépcsőfok a grafikus felhasználói felület megreformálása lehet, amely elsőként a böngésző nyolcadik vagy kilencedik verziójában lesz látható. A fejlesztők átvették a Google Chrome omnibox megoldását. Ez annyit jelent, hogy nincs külön címsor és keresőmező, hanem a kereséseket is a címsorból indíthatjuk. 

fxwin

Változik a böngészést segítő gombok kialakítása is, de a legszembetűnőbb újdonságokat a  teljesképernyős módban láthatjuk. Ilyenkor még tovább csökken a gombok száma és a fülekkel egy sorba kerül a címsor. A kialakítás ésszerűnek és praktikusnak tűnik egy szélesvásznú kijelző mellett. A képernyőképeken látható az úgynevezett Home Tab is, amely felváltja a kezdőoldalt és a felhasználók számára egy konfigurálható felületet biztosít, ahol megjelenhetnek a böngésző kiterjesztések, hírek, időjárás előrejelzések, előzmények, fülek és még sok egyéb hasznos opció, szolgáltatás.

A Firefox 9 új Type Inference motort (JaegerMonkey kiegészítés) kap. Az újítás segítségével a korábban lassúságáért emlegetett böngésző az élre törhet – legalábbis ami a szintetikus mérőprogramokat illeti. Egy régóta várt funkció is elkészül, nevezetesen a Gyorshívó, ami az Opera böngészőből már sokaknak ismerős lehet. Az itt megjelenő oldalakat a felhasználó állíthatja be és bizonyos határok között testre is szabhatja.

firefoxnewdownloadmanager
[+]

Nem mehetünk el szó nélkül az új letöltésvezérlő mellett sem. A CTRL+J billentyűkombinációval előcsalogatható újdonság már látható a böngésző nightly kiadásában. A Firefox 9 szeptember 27-én kerülhet az „Aurora” csatornába, amely a fejlesztőknek szóló Nightly verziók és a végfelhasználóknak szánt Béta és Final verziók között helyezkedik el.

Forrás: magyaropera.blog.hu, geeks.com, mozilla.fsf.hu,favbrowser.com