BlitzWolf BW-SH4 – brutál párásító kevés pénzből
Akár egy napig működik egy adag vízzel, ráadásul a vírusoktól is megvéd.
Tartalomjegyzék Mutasd
Bevezető
Közeledik a tél, a hideg, a zimankó. A hideg levegő pedig egyben száraz is, mert a hidegben a pára kicsapódik. A száraz levegő pedig sok más mellett a nyálkahártyánknak sem tesz jót, kiszárítja azt.
Itt lépnek a képbe a vírusok. A száraz levegőben a páracseppek jóval tovább, akár másfél- kétszer annyi ideig maradnak a levegőben, és ezeken a cseppeken tudnak utazni a vírusok is, ezekkel együtt lélegezzük be őket. Hogy ez ne legyen elég, a száraz levegőben kiszárad a nyálkahártyánk is, ezen pedig könnyebben megtapadnak ezek a páracseppek a „hátukon” szörfölő vírussal együtt.
Persze a száraz levegő, a kiszáradó nyálkahártya amúgy sem túl kellemes, köhögésre ingerel, és a közérzetünk sem olyan jó ilyen környezetben. Szóval télen – de légkondis lakásban nyáron is- érdemes odafigyelni a lakásunk levegőjének páratartalmára.
Ebben a cikkben erre a célra szolgáló eszközt mutatok be, de nem holmi kis asztali szerkezetet, hanem olyat, ami egy töltéssel, akár egy napig képes magából ontani a párát magából. Ezen kívül persze vannak még hasznos képességei, de ezekről a cikkben olvashattok.
Csomagolás, tartozékok, külső
Kivételes egy fejezetben tárgyalom ezt a három témát, mert felesleges a rövidségük miatt szétbontani őket.
A párásító, már csak az alakjánál fogva is egy hosszúkás, egyszerű kartonban érkezik. Belül egy leírás, egy távirányító és maga a szerkezet. Ennyi, nézzük is magát a párásítót!
Egy nagy, álló, fehér csövet emelünk ki a dobozból, ami viszonylag méretes fekete talpat kapott. A tömege két deka. Na jó, egy kicsit több, de szinte súlytalannak mondható a maga 1,8 kilós üres tömegével.
Az anyagok első- sőt második ránézésre is jónak tűnnek, bár a műanyag vastagsága, keménysége érezteti, hogy nem egy csilliárdokba kerülő masinát vettünk. Ettől független a minőséget merem jónak mondani, és nem csak az árához képest, amúgy is.
A külsőt szemlélve rögtön észrevehetünk néhány érdekességet. Az egyik elől, a felső része, a kezelőszervek, ezek fekete alapon lévő érintésérzékeny gombok, illetve egy kijelző. A hálózati kábel hátul jön ki, emellett találjuk a másik érdekességet, egy kis fehér dobozt, amiről később szólok még.
A párásító szerkezetileg egy matrjoska (матрёшка) babára emlékeztet. Tudjátok, ez az orosz játék, amit szétszedve egyre kisebb babákra bukkanunk.
Szóval, a Blitzwolf BW-SH4 is ilyen kicsit. A felső rácsot leemelve egy tartályra bukkanunk. Ezt felemelve egy újabb tartály vár minket, immár a második, ebbe van belekötve a tápkábel. Ha ezt felemeljük találjuk meg az alsó legnagyobb tartályt, amibe a vizet kell tölteni.
Működési elv
Az ultrahangos párásító úgynevezett hideg párásító, vagyis ahhoz, hogy a levegőbe „gőz” kerüljön nm kell felmelegítenie, felforralnia a vizet. A készülékből kilépő gőz természetesen nem is gőz, hanem csak nagyon finomra porlasztott víz és némi légáram.
A működési elv egyszerű. A párásítóban egy nagyfrekvenciám rezgő lemez van, az erre kerülő víz porlasztódik el, amit aztán a készüléken átfújt levegővel juttatnak a lakás légterébe.
Az ilyen módon működő párásítóknak van előnyük is, hátrányuk is. Az előny egyértelműen abból származik, hogy a vizet nem kell felmelegíteni, így egyrészről rengeteg energiát spórolunk meg, más részről a működés lényegében veszélytelenné válik, nem tudjuk magunkat megégetni, elforrázni.
A módszer hátrány, hogy olyan helyeken, ahol kemény a csapvíz érdemes lesz desztillált vizet használni. A hagyományos, sok ásványi anyagot tartalmazó csapvíz esetén ugyanis ezek az ásványi anyagok is a levegőbe kerülnek, és fehér por formájában megülnek a bútorokon, polcokon.
Szóval, ha kemény a csapvíz, akkor valamilyen lágyított víz lesz a megoldás.
A BlitzWolf BW-SH4 esetén, a működési elvnél maradva érdemes még néhány dolgot kiemelni!
Az első, hogy az olcsóbb berendezésektől eltérően nem a gravitáció, hanem egy kis szivattyú juttatja a vizet abba a tartályba, ahol a fent említett lap rezeg, előállítva a porlasztott vizet. Ennek a jelentősége, hogy lényegében kizárt, hogy egy meghibásodás vagy tömítetlenség esetén a párásítóban lévő víz kifolyjon, az ugyanis a legalsó tartályban található.
Nem is lenne szerencsés a dolog, hiszen a maximális űrtartalom 7,5 liter, ami elég szép árvizet csinálna.
A második fontos dolog, hogy nem véletlenül találunk ennyi tartályt a gépben. Ezek szerepe az, hogy a porlasztás során, nem megfelelő helyre kerülő párát visszavezesse a tartályba, így egy újabb védelmet kapunk csöpögés ellen.
A harmadik lényeges dolog, hogy a gyártó gondolt arra, hogy megtartsa a forralós párásítók egyik legnagyobb (ha nem az egyetlen) előnyét, a csírátlanítást. Mit jelent ez a gyakorlatban?
Azt jelenti, hogy a forralós párásítók esetén, a párásítóba töltött víz a hőhatás miatt csírátlan lesz, elpusztulnak a benne lévő vírusok, kórokozók, gombák, spórák, szóval minden, ami árthat nekünk. Az ultrahangos párásítás, vagy hidegpárásítás esetén más módszerhez kell nyúlni, hogy a hatást elérjük.
A gyártó erre a célra, a porlasztást végző tartályba egy UV LED-et épített. Az UV fény megöli a kórokozókat, vírusokat, ráadásul minimális mennyiségben ózont is termel, ami tovább növeli a hatásfokot. A BlitzWolf BW-SH4 esetén tehát közel azonos hatékonyságú csírátlanítás érhető el, mint a forralós párásítóknál.
A napokban jelent meg a hír több internetes portálon is, hogy az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) első alkalommal ellenőriztette akkreditált laboratóriumában a piacon elérhető párásítókat. A 20 megvizsgált termék közül mindössze 3 ment át a próbán, a háromból kettő hagyományos ventilátoros párologtatású, egy pedig – mint a cikkben is szereplő Blitzwolf- ultrahangos párásító volt.
A bukás oka az volt a gépeknél, hogy a beléjük töltött vízben hamar elszaporodhatnak a penészgombák, amiknek a spórái belélegezve allergiás reakciót, rosszabb esetben fulladást válthanak ki. A teszten egyetlen ultrahangos párásító ment át, ez is csak azért, mert rendelkezett a Blitzwolf BW-SH4-hez hasonló antibakteriális tulajdonsággal, ami meggátolja a vízben lévő baktériumok, gombák elszaporodását.
A működés végére még egy dolog, amire egyelőre nem kaptam megerősítést. A készülék hátulján található egy kivehető rács, ami véleményem szerint az illatosítást szolgálja, ide lehet esetleg illóolajat vagy valamiféle illatosító párnát behelyezni. Ha érkezik válasz a forgalmazótól a cikket frissíteni fogom!
Tapasztalatok
Nos, hol is kezdjem? Talán ott, hogy a BlitzWolf BW-SH4 a gyártó sok termékétől eltérően nem okos, vagyis nincs benne Bluetooth és nem tudjuk a telefonunkról vezérelni. Mondjuk majdnem felesleges is lenne, mert mindent tud enélkül is!
Kezdjük a kapacitással. A készülék nem kevesebb, mint 280 milliliter vizet képes a lakásunk levegőjébe porlasztani egy óra alatt. Ahogy írtam, a tartály kapacitása 7,5 liter, ami kis fejszámolást követően azt jelenti, hogy teljes fokozaton működtetve, kicsivel több, mint 24 óra alatt a tartály teljes tartalmát a levegőbe porlasztja.
Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy akár egész nagy légköbméter esetén is hatásos a szerkezet!
Fontos még, hogy a páratartalom be is állítható. Ezt segíti a cikk elején már említett kis fehér doboz a tápkábel mellett, amiben egy páratartalom és egy hőmérséklet szenzor kapott helyet.
Jó tudni, hogy a kényelmes közérzet eléréséhez a lakásunk páratartalmát érdemes 40-60 százalék között tartani. Ezalatt nevezhetjük a levegőt túl száraznak, efelett túl nedvesnek. Utóbbi sem jó, hiszen a túl párás levegő hatással van relatív hőérzetünkre, a bőrünkön keresztül elpárologtatott folyadék pedig nem hűsíti bőrünket.
De ez csak az egyik oldala a túl párás levegő okozta bajoknak. A másik, hogy ilyen környezetben sokkal jobban érzik magukat penészspórák, a baktériumok, de még az atkák is, ezek pedig allergiás reakciókat vagy akár komolyabb betegségeket is okozhatnak.
Szóval jó az, ha tudjuk szabályozni a párásság mértékét, és a BlitzWolf BW-SH4-gyel tudjuk!
A gép működés, már csak a működési elvből is adódóan lényegében hang nélkül történik. A magas csőforma miatt a gépből kiáramló „gőz” egész magasra feljut. A legmagasabb fokozaton még a szemem magasságában is láttam keringő párát, én pedig 184 centi vagyok. Szóval attól nem kell tartani, hogy a gép körül a padló ázni fog, a levegőben pedig nem marad pára.
Ahogy a tartozékoknál említettem, kapunk távirányítót is. Igaz, elég egyszerű darabot, de azt mondom ennél bonyolultabb szerkezetre nem is lesz szükség. Egyrészről mindent beállthatunk a gépen is, más részről azt tapasztaltam, hogy a második napon már nem is foglalkoztam az egésszel, mert a beállított páratartalmat tartotta a masina, vagyis, ha kellett bekapcsolt, ha kellett leállt.
Minek ebbe beleszólni? Na ugye!
Ha már tapasztalat, akkor érdemes megjegyezni, hogy a gép mögött található páratartalommérő mindig magasabb páratartalmat mutatott, mint a nappali közepén lévő Xiaomi szenzorom. Ez valahol érthető, hiszen várható, hogy a párásító környékén mindig magasabb lesz a páratartalom.
A beállításnál kalkuláljunk ezzel, és olyan értéket válasszunk, hogy a szoba távolabbi sarkába is emelkedjen a páratartalom, de a gép körül se fulladjunk meg a trópusi klímában!
Mást a szerkezetről nem tudok elmondani, hiszen azon túl. Hogy beüzemeled nincs más dolgod, csak hagyni, hadd tegye a dolgát! Illetve még annyi, ha jelez, hogy elfogyott a víz, akkor után kell tölteni, sajnos az automata utántöltőt még nem találták fel hozzá.
Konklúzió
Emeljük ki a fontosabb dolgokat!
Olcsó, nagy a kapacitása, képes automatikusan üzemelni, van benne csírátlanítás, vírusirtás UV lámpával, kapunk hozzá távirányítót, és hangtalanul üzemel. Ezek a lényeges dolgok, meg persze az, hogy nem is néz ki rosszul!
Ha olyan helyen laksz, ahol például távfűtés van, ne adj isten panelben élsz, akkor télre mindenképpen érdemes egy párásító beszerzésén elgondolkozni, ami akár lehet a Blitzwolf gépe is. Ugyanez igaz rád akkor is, ha légkondit használsz, de ebben az esetben nyáron is érdemes a párásításon elgondolkozni, mert a légkondicionálók jó része nincs felkészítve arra, hogy a levegőből kicsapódó párát visszapótolják.
Összességében elmondható, hogy a BlitzWolf BW-SH4 teszi a dolgát, ahogy azt elvárhatjuk tőle. Semmi csilli-villi, semmi okosfunkció, de ebben az esetben ez nem válik a hátrányára, sőt, inkább előnynek mondhatnám, hiszen nem emeli az árat a sok felesleges képesség.
Ha szeretnél magadnak egy ilyet, akkor az alábbi hivatkozáson veheted meg 16 639 forintért (4000 forint engedménnyel) a BGHU1073 kuponkóddal. A termék EU (CZ) raktárból érkezik, így gyorsan megkapod és vámkezeléssel sem kell foglalkoznod. Az ár tartalmazza a forgalmiadót is!
A vásárláshoz kattints ide: