Bemutatkozik az Intel Sandy Bridge platform – GIGABYTE alapokon
A teszteket a szintetikus mérőprogramokkal kezdjük, elsőként az elmaradhatatlan SuperPi következik.
A SuperPi-t a többszálú adatfeldolgozás kevésbé befolyásolja, ellenben szereti a magas órajelet, a nagy gyorsítótárat és a gyors memóriát. A Sandy Bridge, azaz a Core i5-2300 azonnal megmutatja erejét, azonos órajelen 1M és 32M-es futtatást tekintve is mindig gyorsabb a Nehalemre épülő Core i7-nél, előnye 32M-nél mutatkozik meg igazán. A SuperPi-ből messzemenő következtetéseket ugyan nem lehet levonni, de bíztató a továbbiakra nézve. Érdekesség még a Q9650 hatalmas hátránya a Core i7-tel és az új Core i5-tel szemben egyaránt, ebben biztos, hogy nagy szerepe volt a csak 800 MHz-en működő DDR2 memóriáknak is.
A TrueCrypt egy érdekes program, melyet most először építettünk bele a tesztbe. Rendelkezik beépített mérőmodullal, ezért is vettük őt elő, hiszen könnyű vele a tesztelés. A rendszerekkel AES titkosítást számoltattunk, ezzel kapcsolatban fontos megjegyezni, hogy a Sandy Bridge már hardveres AES gyorsítással rendelkezik, melyet jól példáznak a kapott eredmények. A Q9650 leghátul van, az i7-920 teljesítménye pedig a HT-vel és az órajel növekedésével szépen skálázódik, de esélye sincs az i5-2300 ellen a hardveres gyorsítás miatt, így az fényévekre van a mezőnytől.
Az Everestnek vége, de nem kell kétségbe esni, a fejlesztők csak nevet váltottak, és ily módon némileg visszatértek a gyökerekhez. A mérésekhez a tesztelés idején az elérhető legfrissebb béta verziót használtuk, mely még csak részben volt felkészítve a Sandy Bridge-re, azonban az új platform így sem vall szégyent. Igaz, ezúttal összességében nem sikerül befognia az öreg i7-920-at, a Nehalem tapasztalt képviselője azonos órajelen kikapcsolt HT-vel is gyorsabb nála, a PhotoWorxx modult kivéve. A nyugdíjas Q9650 lemaradása itt is jelentős.
A szintetikus mérések sorát a Fritz Chess Benchmark zárja, mely a kalkuláció során 8 szál kihasználásra is alkalmas. Ez okból nem meglepő az i7-920 magabiztossága, az új i5-2300 nem nagyon tud vele mit kezdeni, csak tuningolva tudja megverni a 2,8 GHz-en HT dolgozó i7-et. Érdekesség a szorzó, mely azt mutatja meg, hogy az adott központi egység teljesítménye hányszorosa egy Pentium III 1 GHz-es CPU-hoz képest. Láthatjuk, hogy a 3,5 GHz-en HT-val dolgozó i7 majdnem 27× olyan gyors, ugyanez a Q9650-nél csak 14, de az i5-2300 produkciója is becsülendő, hiszen amikor kikapcsoltuk a Hyper Threadinget a 920-on, akkor azonos órajelen gyorsabb tudott lenni cikkbeli riválisánál.