Válassza az Oldal lehetőséget

Bemutatkozik a Fermi architektúra a GeForce GTX 480-nal

Bemutatkozik a Fermi architektúra a GeForce GTX 480-nal

 

Ha a GeForce GTX 480-nal kapcsolatos véleményünket tömören kéne megfogalmazni, azt mondanánk, tetszett is, meg nem is. Tetszett, mert brutálisan gyors, technológiailag immáron naprakész, de nem tetszett, mert bődületesen melegszik, eszméletlen forró, mely a meleg nyári hónapokban kritikus szintet is elérhet, emellett borzalmasan sokat fogyaszt. Ha viszont az NVIDIA filozófiáját vesszük alapul, azt kell mondanunk, nem sikerült rosszul a GF100. Egy csúcskártya esetében a fogyasztás és a melegedés kérdése általában másodlagos szempont (a zöldeknél pláne), és a teljesítmény érdekében ezek háttérbe szorulnak, az más kérdés, hogy el lehet-e menni egy olyan határig, ahol most az NVIDIA jelenleg a GeForce GTX 480-nal tartózkodik. Amíg a kártyák működnek és nincsenek instabilitási problémák, addig úgy tűnik, hogy lehet. Arra mindenki számított, hogy a GTX 480 gyorsabb lesz egymagos riválisánál, a Radeon HD 5870-nél, de arra nem gondoltunk, hogy ennyivel.

Bemutatkozik a Fermi architektúra a GeForce GTX 480-nal 1

Persze a tesztek egy részében a 15-20%-os különbség érvényesül, de van ahol a kártya a kétmagos HD 5970 határát súrolja, vagy túl is lépi azt. Ha figyelembe vesszük azt is, hogy a Radeon HD 5870 friss mérése alatt már egy kiforrott, optimalizált meghajtó vezérelt, a GeForce-ot egy viszonylag új, valószínűleg nem teljesen optimalizált driver hajtotta, akkor a különbség megintcsak felértékelődik. Mostmár az új Geforce-ok is támogatják a DirectX11-et és képesek a tesszellációra, méghozzá a jelek szerint igen jó hatásfokkal, e tekintetben is abszolút meggyőző volt a GTX 480. A technológiai oldalon beszámoltunk néhány olyan változásról, amelyből arra lehetett következtetni, hogy a kártyának esetleg gondjai lehetnek a magas felbontásokkal, azonban a tesztek alapján úgy tűnik, ez valótlan sejtésnek bizonyult, hozzátéve, hogy azt nem tudjuk, mire lenne képes a GPU egy 3 monitorból összefűzött valóban extrém magas felbontáson. Egy biztos: a GeForce GTX 480 újra visszaszerezte az NVIDIA-nak a leggyorsabb egymagos videokártya címet, azt meg senki nem gondolhatta, hogy reális ellenfele lehet a HD 5970-nek az összteljesítményt tekintve.

Bemutatkozik a Fermi architektúra a GeForce GTX 480-nal 2

Ehhez azonban áldozatokra volt szükség. Mint már említettük, a chip borzasztóan nagy, melegszik és fogyaszt, de ami az NVIDIA-nak mégrosszabb, nehéz gyártani. Bár a vezetőség úgy nyilatkozik, nincs gond a kihozatallal, ez biztosan nincs így, hiszen az új GeForce-ok alig elérhetőek az üzletekben, rendkívül kevés kerül fel belőlük a boltok polcaira, és az áruk is horror, melyben nyilván bőven jelen van a magas előállítási költség és a rossz kihozatali arány. Ha már az árnál tartunk, vizsgáljuk meg a kérdéskört kicsit konkrétabban. Az ár-összehasonlítók eredményeit figyelve a GeForce GTX 480 környékén elég nagy a szórás, bruttó 125 000 Ft-tól egészen 142 000 Ft-ig láthatunk cédulákat, azt persze nem lehe tudni, melyik boltban van is a termékből, vélhetően a nagy részében nincs, ezért érdemes telefonon érdeklődni. A Radeon HD 5870 friss árait böngészve hamar észrevehetjük, hogy a leggyorsabb egymagos ATI bizony bőven beesett 100 000 Ft alá, 90-93 000 Ft-ért már haza lehet vinni őt. A GeForce GTX 470-hez 85-90 000-ért lehet hozzájutni, bár vélhetően esetében sem sokkal könnyebb ez a mutatvány, mint a GTX 480-nál. A HD 5850 ehhez képest egészen szépen kezd olcsósodni, 62-65 000 Ft környékén akár már el is lehet hozni, így több mint 20 000 Ft-tal olcsóbb, mint GeForce riválisa. Mivel a GTX 470 még nem járt nálunk, ezért konkrét tapasztalatokkal nem tudunk a termék ár/teljesítmény mutatójáról nyilatkozni, de az egyértelműnek tűnik, hogy ha ebből a szempontból vizsgáljuk a Radeonok és a GeForce-ok viszonyát, bizony az ATI kártyák hatalmas előnyben vannak. Viszont tudjuk hogy az NVIDIA-szimpatizánsokat nem érdeklik az ATI-kártyák ár/teljesítmény mutatói, nekik GeForce kell, méghozzá gyors — és az új GeForce-ok gyorsak. Ezért biztosan fogynának a GF100 termékek, ha lenne belőlük, a külföldi pénztárcák nagyobb "teret" engednek a vásárláshoz. Meglátjuk, mit hoz a jövő…

Bemutatkozik a Fermi architektúra a GeForce GTX 480-nal 3

Annyi bizonyos, hogy a Fermi architektúra ütőképes elgondolásnak tűnik, a professzionális piac tekintetében ez különösen igaz, az ATI FirePro modelleknek igencsak meg fog gyűlni a bajuk a GF100 alapú Quadro és Tesla termékekkel. Teljesítmény szempontjából nem lehet panasz az új kártyákra, és mostmár technológiai lemaradással sem lehet vádolni őket. Már "csak" a fogyasztással, a hőtermeléssel és az árral kéne kezdeniük valamit, és a "GeForce" szegmens ismét régi fényében tündökölne. Ezeken a jellemzőkön változtatni viszont csak úgy lehetne, ha modernizálnák a gyártási folyamatokat, és ez alatt elsősorban a mégkisebb csíkszélességre való átállást értjük, ez viszont a közeljövőben nem nagyon fog megvalósulni. Azt viszont mindenképpen szeretnénk a közeljövőben megvalósítani, hogy majd a GTX 470 és a GTX 460 is beleüljön tesztkonfigurációnkba, és egy minden téren felfrissített tesztet tudjunk csinálni a hamarosan teljesen kiegészülő felsőkategóriás kínálatról!

Bemutatkozik a Fermi architektúra a GeForce GTX 480-nal 4

Cikkünkhöz fórumunkban szólhattok hozzá!

A GIGABYTE GTX 480 és a GIGABYTE HD 5870 kártyákat a GIGABYTE Magyarország, míg az ASUS és aHIS modelleket a Bluechip Kft. szolgáltatta cikkünkhöz, köszönjük!