Bár cikkünk apropóját a cég házikói adják, amik amúgy valóban a gyártó legérdekesebb produktumai, mégsem mehetünk el szó nélkül a többi termék mellett.

Négy fő témakörben találunk termékeket. Ezek sorrendben a kiegészítők, a ventilátorok, a számítógépházak és a tápegységek. Amint nyilvánvalóan ki fog derülni, ezek a termékek amolyan kötelező „rosszak”, amik a házak forgalmazása mellett szinte elkerülhetetlenek.

A kiegészítők között három, a házakhoz használható terméket találunk. Ezek egy zajcsökkentő készlet, és két USB 3.0 upgrade csomag, amikkel a házak elejére varázsolhatunk USB 3.0 kimeneteket. Egy negyedik termék is van itt, ez egy egyszerű, ám mutatós billentyűzet, ami már ad egy kis betekintést, hogy milyen minőséget és külsőt várhatunk a többi terméknél. Találunk még a termékek között egy Power Splitter nevű „kártyát” is, ami, ahogy a neve is mutatja a feszültség szétosztására képes, magyarul egy csatlakozóból többet csinál.

A ventilátorokról, mivel kipróbálni nem tudjuk őket, sokat nem írhatunk. A színválasztás ugyan akkor jól eltalált. A gyártó csomagjában az összes gyakori méret megtalálható a 40-től a 140 milliméterig.

A következő csoport a házaké. A Fractal Design termékei érdekes módszert alkalmaz a házak megkülönböztetésére. Négy márkanév létezik, ezek az ARC, az Array, a Core és a Define, ebben a sorrendben. A sorrendet ebben az esetben a méret határozza meg. Mi most két házat hoztunk el alaposabb bemutatásra. Az egyik a Core családból a Core 1000, a másik a Define családból a Define R3 Black Pearl. A Core család a miditornyok, a Define a tornyok családja, így egyértelmű, hogy az első az olcsóbb, a második a drágább kategóriát képviseli.

Az utolsó termékkör a tápegységeké. Érdemben ezekről sem tudunk véleményt mondani. Két dologban lehetünk biztosak. Az egyik, hogy a gyártó kedveli a fekete színt, a másik, hogy az egységek teljesítménye 400-tól 1000 wattig terjed, és mindegyik táp megkapta a 80+ minősítést.

Most, hogy a képek segítségével bekukkantottunk a Fractal Design termékei közé eljött az idő, hogy továbblépjünk, és megnézzük a kisebbik házikót, a Core 1000-et!

Kicsit úgy vagyok a Fractal Design házakkal, mint a fiatal apuka, aki nem akarja tudni az első gyereke nemét a szülés előtt. Én a házaknál a nemet könnyen el tudom kerülni, mert nincs, viszont a házak árát direkt nem nézem meg, hadd legyen ez számomra is meglepetés.

Tehát, bár a Core 1000 nyilvánvalóan a belépőszint a gyártónál, most még fogalmam sincs, hogy ez az árára is igaz-e. Ami biztos, hogy a csomagolás egy egyszerű karton doboz, semmi csicsa. Viszont a ház, ami dobozból kikerül több, mint érdekes.

Első ránézésre semmi furcsa, meglehetősen kis méret, matt fényezés, végig rácsos előlap. Az első furcsaság, hogy nem találjuk a megszokott helyeken a bekapcsoló gombot. Ez a rácsos előlapú házaknál az első káva felső élére szokott kerülni, itt azonban jelen esetben semmit sem találunk. Kevés forgatás után rájövünk, hogy a kezelőszervek és a csatlakozók a káva jobb külső peremére kerültek, de annak is inkább az alsó felére. Elsőre jónak gondoljuk a megoldást, hiszen az asztalon áll a ház, mi pedig jobbkezesek vagyunk. Aztán elgondolkozunk rajta, hogy mi van akkor, ha a gép nem az asztalon lesz, ráadásul balkezes ember fogja használni… Nem ragozom tovább. Extra az egészben, hogy a kijelző LED-ek is a csatlakozók alatt vannak, ami lényegében teljesen feleslegessé teszi őket. Látni biztos nem fogjuk a fényüket, hacsak nincs valami, amiről visszaverődhet.

Ahogy feljebb már jeleztük az előlap abszolút nem zárt, ez pedig szívünknek kedves momentum. Igaz, mi nem irodai gépeket szoktunk építeni, amihez egyébként használni gondolnánk a Core 1000-et. Mit akarunk ezzel mondani? Azt, hogy egy otthoni erőműnél, ahol fontos a jó szellőzés indokolt lehet egy ilyen előlap nem vitatjuk, de irodában inkább csak a por gyűjtésére szolgál a házon belül. Ha már az előlapnál tartunk meg kell jegyezni, hogy az alsó fertály egy 12 centiméteres, fehérlapátos ventilátort is rejt.

Csavarozzuk le gyorsan az oldallapot, nézzük, mit találunk belül! Elsőként az optikai meghajtók helyére kukkantunk be. Látható, hogy két egységnek van hely, illetve az alsó részre tehetünk őskori floppy-meghajtót vagy sok az egyben kártyaolvasót. Ehhez amúgy a tartozékok között találunk egy kisebb nyílással ellátott ugyancsak lyukacsos előlapot.

Bár a házikó belső része lényegében üres, egy nagyon érdekes megoldásra még fel kell hívnom a figyelmet. Meglepődve vettem észre, hogy a merevlemezeket tartó keret kicsavarozható. Azért lepődtem meg, mert ez a fícsőr a drágább házakra volt jellemző eddig. Aztán kiderült, hogy a meglepődésnek is vannak fokozatai, mert amikor rájöttem, hogy a keret nem is keret, mindössze egy fémlap, na, akkor lepődtem meg igazán. Bizony, a merevlemezek csak egy oldalról vannak csavarozva. Mondhatnánk, hogy ez buta megoldás, de annyira még sem az, hiszen ha nem dobáljuk a gépet az egyoldali felcsavarozás is bőven elegendő.

Sokkal érdekesebb kérdés, hogy miért jó nekünk, ha a rögzítő keretet lemezt ki lehet csavarozni. Vajon hogy könnyebb becsavarozni a meghajtókat, ha a lemez a helyén van, vagy ha az asztalon fekszik?Olvasóinkra bízzuk e kérdés eldöntését.

A házról kialakult egyetemleges véleményünkkel most nem fárasztunk senkit, ez a rész az utolsó oldalra marad. Most inkább nézzük a drágább kuckót!

Megvallom őszintén, az előző oldalon bemutatott háztól kicsit elszomorodtam, kicsit többre számítottam. Igaz, az árát még mindig nem ismerem, de akkor is. Emiatt kicsit félve nyúltam a nagyobb dobozhoz, ami a Define R3-at rejtette.

Már a csomagoláson is látszik, hogy ez a ház nem a belépőszint lesz. A dobozt megemelve érezzük a tömeget, ami azt ígéri, hogy némi anyagot is pakoltak a házikóba. Reméljük nem fél téglákkal, hanem fémmel nehezítették a dobozt.

A házat a dobozból kiemelve nagyot nyeltem, rögtön láttam, hogy ez bizony tetszeni fog, és persze úgy is lett. Az első, ami eszembe jutott, hogy ez a ház olyan “antec-es”. Antec házak a partnereinknél nem kaphatók, de régen, a már megszűnt Senerit Kft-től sokszor kaptunk belőlük, és mindig tetszettek.

Nos, a Fractal Design Define R3 minősége a nevesebb gyártó termékeire emlékeztet, ez pedig mindenképpen dicséret!

A külsővel kell kezdenünk! A ház fémrészei vastagok, merevek. A fényezés a Core 1000-nél megismert matt felület. Az előlap viszont fényes és fekete, ami jó kontrasztot ad a ház többi részével.

A kezelőszervek végre a jól megszokott helyen, az előlap kávájának felső részén kaptak helyet. Audio ki- és bemenet, bekapcsoló gomb és három USB csatlakozót találunk, melyek közül az egyik USB 3.0 szabványú.

Az alaplapi tálca oldalát kivéve mindenhol találunk ventilátorhelyet, és mindenhol 12 centis légkergetőt építhetünk be. Az előlap mögött, a hátlapon és az alsó lemezen egy, a fedlapon rögtön két ventihely van, ráadásul az elő- és hátlapra be is csavaroztak egy-egy egységet.

A ház alsótápos, amit általában szeretnek a népek a könnyebb szerelhetőség miatt. Ezt a megoldást mi egy esetben nem preferáljuk, ha vízhűtés kerül a gépbe, mert ilyenkor hiba esetén mindig a lehető legrosszabb helyre csöpög a víz, a tápba. A Define R3 ráadásul fel van készítve vízhűtés fogadására, a hátlap legfelső részén találunk két gumírozott lyukat, amin át a csöveket vezethetjük ki a külső hőleadóhoz.

Fűtött minket a kíváncsiság, így gyorsan lecsavaroztuk az oldallapot. Amit bent találtunk nem okozott csalódást. Kezdjük azzal, hogy az oldallapok és a felső lemez teljes egészében zajcsillapító anyaggal van fedve. Bár nagy extrákkal nem találkozunk, az már első pillantásra látszik, hogy a ház kialakításánál a leglényegesebb szempont a könnyű szerelhetőség volt.

A merevlemezeket fehér tálcákra csavarozhatjuk, így nem kevesebb, mint nyolc darab háttértárat építhetünk be. Optikai meghajtóból „csupán” két darabot használhatunk, de hacsak nem DVD másolásból élünk, többre nem is igen szokott szükség lenni.

A szerelést könnyíti, hogy az alaplapi tálcán öt olyan nyílást is találunk, ahol a vezetékeket el- vagy kibújtathatjuk. A lemezek élei, ahogy egy ilyen minőségű háznál már kötelező is, vissza vannak hajtva, hogy ne vágjanak, sőt egyes helyeken még gumi szegélyt is kaptak.

A Define R3 igazán meggyőző ház!

Összegezzünk!

Őszintén megmondom, a Fractal Designtól sokat vártunk. A skandináv dizájn közel áll a szívünkhöz, az egyszerűség és a használhatóság elegye valahogy sokkal európaiabb, mint egyes távól-keleti gyártók túldizájnolt termékei. Ehhez az irányhoz tartozik a bútoroknál az IKEA és hasonló elvek mentén működik az építészetben, lakberendezésben a minimal.

Sajnos a fenti elveket figyelembe véve a Core 1000 nagy csalódást okozott. No, nem a minősége okán, hiszen pont annyit nyújtott, mint egy belépőszintű háznak nyújtani illik, vékonyabb lemezek, de elfogadható külső. Sokkal zavaróbb volt, hogy úgy tűnt, a tervező maga sem tudta mit akar a házból kihozni. Mintha azt mondták volna neki, hogy tessék egy olcsó házat tervezni, ami azért eltér a konkurens termékektől.

Mi lett ebből? Egy olyan ház, aminek nem értjük a rendeltetését. Nem látjuk értelmét a rácsos előlapnak, és a jobb oldalon „eldugott” kezelőszerveknek sem, a visszajelző LED-ekről meg már ne is szóljunk. Érdekes az egyoldalon csavarozható merevlemez megoldás, és a kivehető merevlemeztartó lemez is. Erre a házra aztán pont nem illik a jól átgondolt skandináv egyszerűség, mondhatjuk a kevesebb több lett volna.

Aztán jött a Define R3, ami levett minket a lábunkról. Rendben, aláírjuk, egyetlen nyálcsorgatóan izgalmas részletet sem találtunk, viszont pont azt az egyszerű praktikumot leltük meg, amit a Fractal Design név és a svéd tervezés okán vártunk.

Minőségi anyagok, könnyű szerelhetőség, rendkívül jó szellőzés és csend. Ezek a fő jellemzők. Zajcsökkentés az oldalfalakon és a tetőn, gumibakok minden merevlemeztálcán és a tápegység alatt. A külső kinézete sem mindennapi, a matt festés vs. fényesebb előlap, a matt festés vs. krómozott lábak kontrasztja minőséget sugall.

Az értékelésünk a fentiek alapján vegyes. A házak minősége teljesen megfelelő, a belépő és a felső-középkategria teljes jogú tagjai. A Core 1000 véleményünk szerint egy kicsit túl sok akar lenni, a Define R3 viszont pont elég, pont eltalálták mi az amire még szükség van, és mi az ami már csak szemünk éhségét csillapítja. Egyszerű, de jó megoldások jellemzik. A minőség szintje nem rúgja mellbe az embert elsőre, de érdemes megnézni például az ajtó zsanérozását, hogy lásszuk, itt bizony adtak az érzésnek!

Most következzenek az árak!

A Fractal Design Core 1000 ára bruttó 10 ezer forint alatt van, míg a Define R3 bruttó 31-32 ezer forint magasságában alakul a különböző üzletekben. Ezek az árak a minőséget tekintve nem tekinthetők se soknak se kevésnek, olyan pont jól eltalált érzésünk van tőlük. Nem tudjuk, hogy ez a gyártó vagy a forgalmazó érdeme, minden esetre nagy bakot nem lőttek vele. Igaz, a hazai piacon ez a 30 ezres ár már magasnak számít, rengeteg mutatós gagyit lehet ennek a feléért találni.

Ebben a cikkben jó szívvel csak a Fractal Design Define R3 házat tudjuk csak díjazni, ez viszont megérdemli a tetszett és a szerkesztői ajánlat plecsnit is!

A Fractal Design házakat a Kelly-Tech Kft. biztosította a cikkhez, köszönet érte!