Bemutatjuk: Enermax NAXN 80+ tápcsalád
Természetesen kíváncsiak voltunk arra is, hogy hogyan fest egy ilyen NAXN tápegység belülről, ezért a legnagyobb modellt meg is szabadítottuk a ruhájától. Ami rögtön bebizonyosodott, hogy a pletyka igaz, ez bizony CWT belső. Nem jó hír, hiszen az Enermax tápjait pont a saját fejlesztésű elektronika miatt szeretjük, egy aranyozott rács nem biztos, hogy megéri azt a felárat, amit a gyártó a márkanévért cserébe elvár. No, de lássuk mit találunk belül!
A primér oldalon SAMXON gyártmányú, 220 nF-os, 85 Celsius fokra hitelesített pufferkondenzátort találtunk, míg a szekunder oldalon szintén SAMXON márkájú, 2200 és 3300 nF-os, 105 fokra bejegyzett kondenzátorokat találtunk. Az elrendezés átgondolt, a hűtést nem vitték túlzásba, ami esetünkben érthető is, hiszen egy 80+ jelölésű tápnak a felvett energia nagyobb részét kell tovább adnia, kevesebbet használhat fűtésre.
Apropó, hűtés. A légkavarást egy 12 cm átmérőjű ventilátor végzi, mely Yate Loon márkájú, ez a tápegységeknél kedvelt gyártónak számít. A pontos típus Yate Loon D12SH-12. Térbeli kiterjedése 120 × 120 × 25 mm, maximális üzemfeszültsége 12 V, ezen a feszültségen a fordulatszáma 2200 percenként, mellyel 80 CFM levegőt szállít maximálisan 40 dB zajkeltéssel. Természetesen ezek a maximális adatok, melyek üzem közben ritkán tapasztalhatóak, ha nem így lenne, nem kedvelnénk túlzottan ezeket a tápokat, mert a 40 dBA bizony elég combos érték. Sajnos a tápok esetén még nem terjedtek el a folyadékcsapágyas megoldások. Nem csoda, hogy ez a középkategóriás ENP500AWT is csak siklócsapágyas ventit kapott. A Yate légkergetői amúgy elég tartós darabok szoktak lenni, így várhatóan ez a ventilátor is kibír majd jó néhány évet.
Ahogy írtuk az elektronika CWT és bizony a felhasznált alkatrészek is ehhez mérten jók csak. Itt első sorban nem arról van szó, hogy a CWT termékei rosszak lennének, hiszen jó néhány gyártó használja őket, inkább azzal van a baj, hogy nem Enermax. Ám lelkük rajta, ha Ők azt mondják, hogy meg leszünk az elektronikával elégedve, akkor legyen úgy.
Néhány szót szólnunk kell az “extra” képességekről is.
- A tápegység megfelel a 80 plus hatékonysági előírásoknak, ami 80 és 86 százalék közötti hatékonyságot ígér 20- és 100 százalék közötti terhelésnél.
- ErP Lot 6 (EuP) 2010 ready! – Energiatakarékos megoldás 1 watt alatti készenléti áramfelvétellel.
- Airguard – Leállítás után 30-6a másodpercig működtetett ventilátor, hogy a bent rekedt hőt kiszellőztesse.
- Safeguard – A bevezetőben említett többszörös védelemért felelős áramkör megléte. (OVP, UVP, SCP, OPP és SIP)
- Multi ready – A következő generációs többmagos CPU-k támogatása
- Silent ready – Halk ventilátor szabályzott fordulatszámmal
- 24/7 ready – A táp képes 7nap/24 órás, vagyis leállítás nélküli működésre
- World ready – 100 és 240 V közötti működési képesség