109Amikor júniusban visszaadtuk a PA246Q-t már tudtuk, hogy érkezni fog egy jóárasított darab, ami közel hasonló képességekkel fog bírni, mint a profiknak szánt 24 colos kijelző. Kicsit féltünk tőle, hogy a jóárasítás sok áldozattal fog járni, de most, hogy láttuk milyen lett a PA238Q már tudjuk, hogy az ASUS csak annyit csípett le a képességekből, amennyit feltétlen muszáj volt.

Ahogy cikkünkből kiderült az egyetlen, ám lényeges eltérés a két kijelző között a panel mérete és fajtája. Az e- és a P-IPS panelek között az átlag felhasználó számára lényeges eltérés nincs. Bár az előző oldalon leírtak alapján az egyszeri olvasó arra számít, hogy az e-IPS képe rosszabb lesz, állítjuk, hogy gyakorlatlan szem nem fogja a különbséget felfedezni.

Számítanak tehát ezek a különbségek egy átlag felhasználónak? Nem! Számít egy grafikusnak? Nekik mindenképpen, így ha valaki a monitorral fogja megtermelni a napi betevőt, akkor ne spóroljon, vegye a drágábbat, a PA246Q a P-IPS megéri az árát.

Kinek ajánljuk ezt a kijelzőt? Azoknak, akik otthon grafikai munkákat akarnak végezni, akik a munka mellett játszani és filmet nézni is szeretnének. Kiknek nem ajánljuk? Talán csak azoknak, akik hardcore gamereknek mondják magukat. Nekik azért nem, mert az IPS panelek technológiája miatt a válaszidő még nem érte utol a TN panelek 2 ms-os értékét, ez a kijelző 6 ms-t tud, ami egy IPS panel esetén teljesen elfogadható érték.

Mi legyen a végszó? Jó monitor lett a PA238Q? A válasz egyértelműen igen, nagyon is jó lett. Az ASUS a képességek terén épp elég finomságot hagyott meg nekünk ahhoz, hogy az átlag e-IPS kijelzőknél jobbat adjon a márkához hű vevőknek. A dizájn, a tudás, az e-IPS panel által nyújtott képminőség, az olyan extrák mint a Quick Fit mind a erősítik az érzést, hogy nem valami vacakra adtuk ki adózott forintjainkat. Ha nem zavar a relatív rossz válaszidő érték, akkor nem fogsz csalódni a kijelzőben!

A végső kérdés mégis az, hogy megéri az árát a PA238Q. A cikk írásának pillanatában az egyetlen fellelhető ár a hazai neten 74 ezer forint, ami persze bruttó érték. Ezt az árat ezért a készülékért magasnak tartjuk, hiszen a hasonló tudású e-IPS panellel szerelt kijelzők, mint például a korábban nálunk járt LG IPS236V-PN 50-55 ezer forint közötti áron kelleti magát. Igaz, az ASUS kínál plusz szolgáltatásokat, mint például a QuickFit, ám ez még nem indokolja a 20 ezer forintos különbséget. Csak reménykedni tudunk benne, hogy ez az ár csak az újdonság varázsának tudható be, esetleg annak, hogy jelenleg csak egy üzlet kínálja a készüléket, ahol valószínűleg, a többi bolthoz hasonlóan csak előjegyzést tudnak felvenni. Reálisnak és kifizethetőnek egy maximum 55-60 ezer forint közötti végfelhasználói árat érzünk, még akkor is, ha a maga nemében tökéletes készüléket próbálhattunk ki.

A magunk részéről várjuk azt az időt, amikor az e-IPS paneles megjelenítők valóban az olcsó, otthon használt, szórakozásra és munkára ajánlott készülékek alsó szegmensét fogják jelenteni. Amíg ez az idő elérkezik örülnünk kell minden IPS jelzéssel eladott monitornak, mert minél több fogy, minél kevésbé lesz kuriózum egy-egy ilyen darab, annál hamarabb fognak véglegg a feledés homályába tűnni a TN+Film paneles megjelenítők. Az ASUS tesz azért, hogy ez így legyen, ezt pedig értékelnünk kell, főleg, ha olyan kellemes darabokat adnak a kezünkbe, mint a PA238Q. Csak így tovább ASUS!

Az ASUS PA238Q-t az ASUS hazai képviselete biztosította a cikkhez, köszönet érte! A nagyobb testvér, a PA246Q tesztjét itt olvashatjátok: ASUS PA246Q – a profizmus csodája

tetszett_2