Majdnem akkora lelkesedéssel vártuk a PA238Q érkezését, mint a PA246Q-ét. Csak majdnem, hiszen tudtuk, hogy ez a készülék tudásban elmarad a nagyobb tesótól. Igaz, azt is tudtuk, hogy más a célközönség, így a kérdés csak az volt, hogy a tudásbeli elmaradás zavaró lesz vagy sem.
Sajnos nem tudunk eltekinteni attól, hogy folyvást a PA246Q-val vessük össze cikkünk alanyát, hiszen nagyon hasonlítanak egymásra. Amíg a PA246Q nem titkoltan a profik számára készült, addig a PA238Q a hozzánk hasonló lelkes amatőrök készüléke lehet.
Mit jelent ez pontosan? Azt, hogy a gyártó igyekezett a külsőségek tekintetében a nagy előd vonalát követni, hogy aki erre a monitorra ránéz, az lássa benne a profizmust. Ugyan akkor a képességek terén annyi kompromisszumot szándékozott tenni az ASUS, ami még megengedhető ahhoz, hogy egy kicsit butább, de még mindig kiemelkedő képességű eszközt adjon a felhasználóknak, ráadásul a nagytestvér árának töredékéért.
Ami tehát maradt az a külső. A külső képességek terén szerencsére nem voltunk elhanyagolva a PA246Q esetén, elég csak a robosztus házat említeni, de az igazi finomság nem ez, hanem a rendkívül profi állvány volt. A kijelző nem csak a megszokott fel-le üzemmódban volt állítható. Lehetett a talpon elforgatni, lehetett dönteni, sőt portré módig eltekerni is. Ráadásként minden elforduló felületen megtaláltuk a fok-, illetve centiméter beosztást, ami számunkra inkább a profizmus benyomását erősítette, hasznát nem sokat láttuk.
A PA238Q lényegében ezt az állványzatot kapta meg, így rendkívül stabil alapokon áll. A káva viszont változott valamelyest. A főbb vonalak maradtak, tehát a szín, a piros dekorcsík, ám a menü kezelőszervei átköltöztek a keret alsó részéről a jobboldali traktusra. Ez a használat szempontjából nem jár hátránnyal. Ahogy a nagyobb testvért bemutató cikkünkben írtuk, az ASUS menürendszere kiforrott és könnyen használható, ráadásul a gombok használata sincs túlbonyolítva. A használat pillanatok alatt megszokható, és akár teljes sötétben is megtaláljuk azt a néhány gombot amire szükségünk van.
Kicsit a belsőhöz, kicsit a külsőhöz tartoznak a csatlakozók, amik a kijelző popsiján találhatók. Szerencsére ezekből nincs hiány, minden ma, a számítástechnikában használatos bemenetet megtalálunk. A középállvány felől indulva a DisplayPort, a HDMI, a DVI és a D-Sub csatlakozók sorakoznak. Mivel a monitor képes USB adathordozók fogadására kellett egy USB csatlakozó is, hogy gépünkkel összeköthessük, illetve találunk két szimpla A USB kaput, amin keresztül az adatok érkezhetnek, illetve egerünket, billentyűnket köthetjük.
Ilyen párosból a kijelző bal kávája mögött is találunk kettőt, így összesen négy darab USB eszközt köthetünk be egyidejűleg. Nagyon tetszett, hogy egy billenőkapcsolót is találunk hátul, amivel a monitort teljesen áramtalanítani tudjuk, így is spórolva az energiával, ha szabadságra megyünk, vagy csak egyszerűen szeretjük éjszakára is kiiktatni a Standby módot.