Az igazán mini PC – avagy van másik!
Ahogy látható a teljesítmény tekintetében pont azt kaptuk, amire számítottunk. Persze ez a relatív gyenge eredmény borítékolható volt, hiszen egyértelmű, hogy egy ekkora gép jó esetben Atom alapokra épül, amihez ráadásul Intel VGA vezérlőt kapunk. A gépnek nincs aktív hűtése, így aztán korlátozva van a gyártó a központi egység teljesítménye tekintetében is. Emiatt nem csoda, ha egy asztali géphez, de még egy nagyobb Atomos géphez képest is gyengén teljesít.
Ez a gyengeség azonban csak viszonylagos, főleg ha arra gondolunk, hogy ilyen méretű masináról néhány éve még csak nem is álmodtunk. Kérdés, hogy mire lehet ezt a gépet használni!
Kezdjük a professzionális területtel! A gép alkalmas lehet Linux telepítése után különböző szerver feladatok ellátására, vagy akár VOIP szervernek is, erre már hazánkban is van példa, létezik olyan cég, ahol több tíz ilyen gép látja el ezt a feladatot. Használható szabályzásra és adatgyűjtésre, itt jön jól a soros port megléte. A gép alkalmas járművekben való használatra is, hiszen az energiaéhsége elenyésző, a mérete miatt pedig könnyű beépíteni. Multimédiás terület is szóba jöhet, video és audio stream kiszolgálására is megfelelő, jelenleg a Tilos Rádió is egy ilyen gépet használ a stream műsorszórásra.
Előnye még, hogy megfelelően konfigurálva teljesen karbantartásmentes, működése a zajtalanság miatt környezeti szempontból észrevehetetlen, és a villanyszámla sem fog változni, hiszen ez a 10 W-os átlagfogyasztás döbbenetes. Sokévnyi használat után már csak ennek a tulajdonságának köszönhetően is rengeteget vissza tud dolgozni a vételárából. Rendszerintegrátorok, üzemeltetők számára további előny, hogy gondmentes rendszereket telepíthetnek, kisebb méretű alkatrészraktár kell, javítás, garanciális probléma esetén csak bele kell csúsztatni a zsebünkbe a csöppséget, és kényelmesen eljutni a javítás helyszínére, majd kicserélni a hibás gépet. Ennél fogva nem szükséges hardver karbantartásra szerződni, mely tény további pozitívumokat rejt magában.
Természetesen nem csak cégeknél, hanem otthon is hasznát vehetjük az apróságnak. Tény, hogy 3D-s játékok futtatására nem lesz elegendő, de sok egyébre igen. A normál otthoni számítógép felhasználásra –, mint internetezés, szöveg és táblázat szerkesztés, filmnézés, zenehallgatás — megfelelő. Persze a gép teljesítménye a filmek terén korlátozó tényező, legalábbis akkor, ha Windowst futtatunk rajta. A hazai forgalmazó mérései szerint Linux alapokon akár a teljes HD tartalmakkal is elboldogul, a mi méréseink szerint Windows 7 alatt a 720p is határesetnek számít. Ezen a platformon a gyártó információi szerint nem tökéletes a hardveres támogatottság, saját méréseiknél Windows XP alatt az eszköz 1080p-s anyagokkal is elboldogult. Csak remélni tudjuk, hogy a lehető leghamarabb Windows 7 vonalon is úgy fog működni ez a technológia, ahogy ennek működnie kell. Jó hír azonban a normál XviD (vagy WMV, stb.) tömörítésű SD anyagokkal Windows 7 alatt sincs probléma.
Lényeges, hogy a gép a 230 voltos oldalon mérve átlagosan 10 wattot fogyaszt (extrém terhelésnél maximum 15 wattot mértünk), ami megdöbbentően alacsony érték. Emiatt, és a teljesen hangtalan működés miatt nyugodtan használhatjuk 24 órás üzemmódban, nem fogja a gatyánkat lezabálni. A géphez létezik olyan kiegészítő is, amivel a monitorunk hátuljára erősíthetjük, így asztalunkon csak a kijelzőnek, a billentyűzetnek és az egérnek kell helyet biztosítani. Amin még lehetne javítani, az a háttértárak támogatása, ugyanis a Kingston SSD annál jóval többre képes, mint amennyit az AIDA mutatott, de a gyártó már jelezte, hogy agresszíven rajta vannak a témán, és folyamatosan fejlesztik a támogatást.
Az előző oldalon látható mérési eredmények miatt akár fanyaloghatnánk is, de ne tegyük, hiszen nincs mindenkinek erőműre szüksége az asztala alatt. Emiatt tehát ne húzzuk a szánkat. Ami miatt viszont húzhatjuk a gép ára. Mondhatjuk, hogy a méretet meg kell fizetni, csak éppen itt fordított összefüggést találunk, nem a minél nagyobb, hanem a minél kisebb annál drágább tétel érvényesül. A QWERTY webáruházában a masinát QWERTY NANO néven találjuk, az árcédulán pedig nem kevesebb, mint 187 600 forintos bruttó ár található.
Mondhatjuk, hogy ezért a pénzért már egy „normális” gépet is össze lehet rakni, de ahogy feljebb említettük egyrészről nem mindenkinek van szüksége „normális” gépre, másrészről léteznek olyan speciális feladatok, amiket más, nagyobb méretű PC-vel lehetetlen lenne megoldani. Nyeljünk tehát egyet, ennyi az ára. Akinek kell az megveszi ennyiért is, és mi tudjuk, hogy nem kevés fogyott már belőle, valószínűleg nem véletlenül.
Összességében azt mondhatjuk, hogy nekünk tetszett, de leginkább a méret okán!
ASUS B53F
Cikkünkhöz fórumunkban szólhattok hozzá!
A Qwerty NANO számítógépet a Qwerty Computer Kft. küldte hozzánk tesztelésre és bemutatásra, köszönjük!
A cikket írta: s3nki és gabi123