Az ETOE Seal Pro projektor: Az otthoni szórakoztatás új dimenziója
Az ETOE Seal Pro bármely konkurens komoly kihívója a kategóriájában!
Nézd meg a projektorról készült videós tesztemet is, ha tetszett iratkozz is fel csatornámra!
Tartalomjegyzék Mutasd
Bevezető
Az otthoni szórakoztatás területén az elmúlt években jelentős fejlődés ment végbe. A hagyományos televíziók mellett egyre nagyobb teret hódítanak a projektorok, amelyek lehetővé teszik, hogy akár egy egész falat betöltő “képernyőn” élvezhessük kedvenc filmjeinket, sorozatainkat vagy játékainkat. Ebben a fejlődési vonalban jelent meg az ETOE Seal Pro projektor, amely a legújabb technológiákat ötvözi a felhasználóbarát kezelhetőséggel.
Az ETOE cég, bár viszonylag új szereplő a piacon, gyorsan felzárkózott a vezető márkák mellé innovatív termékeivel. A Seal Pro modell jól példázza a vállalat filozófiáját: csúcsminőségű képet és hangot kínálni, mindezt úgy, hogy a készülék használata ne jelentsen kihívást még a kevésbé technológiabarát felhasználók számára sem.
A Seal Pro projektor számos felhasználási lehetőséget kínál. Tökéletes választás lehet egy hangulatos otthoni mozizáshoz, ahol a család és a barátok együtt élvezhetik a moziélményt. Ugyanakkor kiválóan alkalmas üzleti prezentációkhoz is, hiszen a hordozható méret és az egyszerű beállítás lehetővé teszi, hogy bárhol profin mutathassuk be ötleteinket.
A készülék egyik kiemelkedő tulajdonsága, hogy beépített Google TV rendszerrel rendelkezik. Ez nem csupán azt jelenti, hogy hozzáférhetünk a legnépszerűbb streaming szolgáltatásokhoz, hanem azt is, hogy a projektor, ha erre igény van integrálható az okosotthon rendszerekbe. A Google Asszisztens támogatásával akár hanggal is vezérelhetjük a készüléket, tovább egyszerűsítve a használatot.
Az ETOE Seal Pro nem csupán egy egyszerű projektor, hanem egy teljes értékű szórakoztató központ. A beépített hangszórók és a Dolby Audio támogatás révén nincs szükség külön hangrendszerre a teljes moziélmény eléréséhez. A Chromecast funkció pedig lehetővé teszi, hogy könnyedén tükrözzük okostelefonunk vagy tabletünk képernyőjét a projektoron.
Mindezen tulajdonságok mellett a Seal Pro projektor kiemelkedik a versenytársak közül a por elleni védelmével és a hosszú élettartamával. A teljesen zárt optikai rendszer nem csak a képminőséget óvja, de jelentősen csökkenti a karbantartási igényt is, így a felhasználók hosszú évekig élvezhetik a kifogástalan teljesítményt.
Összességében, a papírforma alapján ez a gép komolya kihívója lehet az utóbbi időben egyre népszerűbb Wanbo projektoroknak, ebben a tesztben vélhetően fogok is utalni a Wanbo-val szerzett korábbi tapasztalataimra. Vágjunk bele, lássuk milyen a gép kívülről!
Kicsomagolás, külső és tartozékok
A doboz mutatós, ugyanakkor nem hivalkodó vagy giccses. Szóval komoly termék képét mutatja, amit érdemes lehet a kosarunkba tenni. A kartonon találunk egészen minimális technikai specifikációt, és találunk egy elég hosszú szöveget a Google minősítésről, ami lehetővé teszi pl. a Netflix HD felbontásban történő vetítését.
A dobozban sok minden nem vár minket. Egy távirányító, egy antisztatikus törlőkendő, egy leírás, meg persze a hálózati kábel és a külső táp. Eddig szokás volt egy HDMI kábelt legalább a gép mellé csomagolni, de úgy tűnik már nem divat ez sem. Mondjuk az is igaz, hogy egyetlen alkalommal sem vettem hasznát a mellékelt HDMI kábeleknek, szóval nem sírok inkább a hiánya miatt.
Milyen a gép?
Az ETOE Seal Pro projektor első ránézésre is modern és letisztult designt képvisel. A készülék kompakt méretével – 25,7 x 19,2 x 17,8 cm (hosszúság x szélesség x magasság) – könnyen elhelyezhető bármilyen szobában vagy irodában. A projektor súlya 4,7 kg, ami bár nem teszi ultrakönnyen hordozhatóvá, de még mindig lehetővé teszi a kényelmes szállítást szükség esetén, főleg, hogy egy kényelmesen megfogható fület tettek a tetejére.
A projektor külsejét elegáns, fekete burkolat jellemzi, amely nemcsak esztétikus, de praktikus is. Egészen jól ellenáll az ujjlenyomatoknak és könnyen tisztítható. Az elülső részen található a lencse, amelyen, hasonlóan a Wanbo termékeihez nincs lencsevédő, és külön felhelyezhető sapkát sem kapunk erre a célra. Legalább meg van, hogy miért adnak a gép mellé antisztatikus törlőkendőt.
Megjegyzem ez a fedél vagy lencsevédő nélküli megoldás elég pronyó, hiszen mennyibe kerülne egy műanyag sapka, két fillérbe? Ez sajnos nem csak az ETOE esetén probléma, divat lett a projektoroknál ennek az apró, olcsó, de hasznos kiegészítőnek a használata.
A készülék tetején találhatók a főbb kezelőszervek, amelyek lehetővé teszik az alapvető funkciók elérését akkor is, ha éppen nem áll rendelkezésre a távirányító. Ezek közé tartozik a be- és kikapcsoló gomb, a hangerőszabályzó, valamint a navigációs gombok. A gombok elrendezése intuitív, könnyen érthető még azok számára is, akik először találkoznak a készülékkel.
A csatlakozók a projektor hátoldalán kaptak helyet, biztosítva a kábelek rendezett elvezetését. Az ETOE Seal Pro egy USB porttal, egy HDMI bemenettel, egy AV porttal, valamint egy 24V-os DC tápcsatlakozóval rendelkezik. Ez a csatlakozókészlet lefedi a legtöbb felhasználási igényt, legyen szó akár médialejátszóról, játékkonzolról vagy számítógépről.
Külön kiemelendő a projektor hűtőrendszere. Az ETOE mérnökei nagy hangsúlyt fektettek a hatékony, ugyanakkor csendes működésre. A készülék oldalain elhelyezett szellőzőnyílások biztosítják a megfelelő légáramlást, miközben a ventilátor zaja a leírás szerint minimális szinten marad, nem zavarva ezzel a filmnézés vagy játék élményét. Ezt persze ellenőrizni fogom, ha elkezdem a tesztet!
A Seal Pro egyik legfontosabb külső jellemzője a teljesen zárt és pormentes optikai rendszer. Ez a kialakításnak természetesen nem esztétikai szerepe van, ha nem kerül por a készülék belsejébe, akkor biztosítva van a hosszú távú, karbantartásmentes működés és a konzisztens képminőség.
Specifikáció
Az ETOE Seal Pro projektor a gyári specifikáció alapján impozáns műszaki adatokkal rendelkezik. A készülék 1080p natív felbontást kínál, ami Full HD minőségű képet jelent. A 1000 ANSI lumen fényerő biztosítja, hogy a vetített kép még nappali fényviszonyok között is jól látható legyen, a 3000:1 kontrasztarány pedig gondoskodik arról, hogy a sötét és világos részletek egyaránt jól elkülönüljenek a képen.
A projektor vetítési távolsága 1,1 métertől 5,4 méterig terjed, ami lehetővé teszi, hogy különböző méretű szobákban is optimálisan használhassuk. A vetített kép mérete 40 és 200 hüvelyk között állítható, így akár egy kisebb falfelületen, akár egy teljes mozivásznon is élvezhetjük a tartalmat. Az 1.22:1 vetítési arány biztosítja, hogy viszonylag kis távolságból is nagy képet vetíthessünk.
A hang terén sem marad el a készülék: két darab 10 wattos beépített hangszóróval rendelkezik, amelyek Dolby Audio tanúsítvánnyal rendelkeznek. Ez biztosítja, hogy a hangzás ne csak hangos, de minőségi is legyen, tovább fokozva a moziélményt.
A projektor szívében egy MT 9630 processzor és Mali G52 grafikus chip dolgozik, 2 GB RAM és 16 GB belső tárhellyel kiegészítve. Ez a konfiguráció nemcsak a zökkenőmentes képmegjelenítést teszi lehetővé, de biztosítja a Google TV rendszer gördülékeny futtatását is.
Az ETOE Seal Pro egyik legfontosabb jellemzője a beépített Google TV 11.0 rendszer. Ez a szoftver platform számos előnyt kínál a felhasználóknak. Elsősorban hozzáférést biztosít több mint 9000 alkalmazáshoz, beleértve a legnépszerűbb streaming szolgáltatásokat, mint a Netflix, YouTube, Amazon Prime Video vagy a Disney+. A Google Play áruházon keresztül további alkalmazások is telepíthetők, így a projektor funkcionalitása folyamatosan bővíthető.
A Google TV rendszer egyik kiemelkedő funkciója a beépített Google Asszisztens támogatás. Ez lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy hanggal irányítsák a projektort. Egyszerű hangparancsokkal kereshetünk tartalmakat, indíthatunk alkalmazásokat, vagy akár vezérelhetjük az otthoni okoseszközeinket is a projektoron keresztül.
A készülék támogatja a Chromecast funkciót is, ami lehetővé teszi, hogy okostelefonunkról vagy tabletünkről közvetlenül a projektorra tükrözzük a képernyőt. Ez különösen hasznos lehet prezentációk során, vagy ha gyorsan szeretnénk megosztani valamit a “nagyképernyőn”. Az AirPlay támogatás az Apple eszközök felhasználóinak nyújt hasonló lehetőséget.
A projektor menürendszere könnyen áttekinthető és kezelhető. A főmenüben gyorsan elérhetők a telepített alkalmazások, a legutóbb nézett tartalmak, valamint személyre szabott ajánlások. A beállítások menüpont alatt finomhangolhatjuk a kép- és hangbeállításokat, kezelhetjük a csatlakoztatott eszközöket, vagy frissíthetjük a rendszert.
Tapasztalatok
Végre jöhet a lényegi rész. Nem szeretem a specifikációt taglalni, de lássuk be, valahol ez is elengedhetetlen egy teszt esetén. A lényeg, hogy túl vagyunk rajta!
Projektor kint van a dobozból. Nézegetem, forgatom, az alján észreveszek egy lenyitható ajtót. Aham, ez lesz a plusz porszűrő. Lenyitom, de nincs az ajtó mögött semmi. Talán csak a porszűrő helye. Hogy ez miért került ide nem tudom, ha meg már itt van, akkor miért nem tettek bele semmit?
Az ajtót visszacsukom, és csodálkozva veszem észre, hogy a talp közepén ott a menet, amivel simán fel lehet tripodra tenni a gépet. Mondanám, hogy ez jó, de félek nem, mert az ETOE Seal Pro közel 5 kiló. El fogja bírni ezt a tömeget az a menet, ha pl. véletlenül meglököm a projektort, vagy kitörik a francba és leesik a gép?
Ezt megpróbálom elkerülni, de azért a teszthez ezt a menetet használom. Elmegyek a tripod mellett és inog a tetején a projektor. Nem fogok mászkálni mellette. Tulajdonképpen jó, hogy ez a lehetőség adott, végül is vannak kicsi asztali tripodok is, azokra talán gyomorgörcs nélkül is fel merném tenni, és könnyen a vászonra lehetne irányítani. De azért nem véletlen, hogy az ilyen tömegű gépeknél már a tálcás projektor tartót javasolják. Én is ezt javaslom nektek!
Oké, ETOE Seal Pro a helyén, vászon a helyén, jöhet a bekapcsolás.
Feltűnik a logó, a kép csúnyán túl lóg a vásznon. Láthatóan nagyobb képet vetít azonos távolságból, mint a Wanbo csúcsprojektora. Nem baj, majd beállítja magát…
Hát nem, nem állítja be magát. Az élesség jó, az automatikus trapézkorrekció nem működik. Talán nincs bekapcsolva – gondolom, így irány a beállítások. Be van kapcsolva, még sem működik. Oké, nem baj, beállítom kézzel! Végre jó dolgokat tapasztalok. A zoom és a trapézkorrekció is remek, egész komoly mértékben le tudom csökkenteni a kép méretét, így ráfér a vászonra a megszokott vetítési pontomról. Hurrá!
A szoftverről sokat nem fogok mesélni, tipikus Android TV felület, talán csak annyi az érdekesség benne, hogy a kép és a hang normális beállítására egy saját beállító felületet kapott az ETOE Seal Pro, nem az Android TV beállításai között kell vacakolnunk.
A beállítások köre széles, van elég sok előre hangolt kép és hang profil, ezek tetszenek is, hozzák, amit a nevük sugall. Én beállítok mindent mozisra, hiszen filmeket szeretnék nézni!
A streaming szolgáltatók appjai szerencsére (túlnyomórészt) már egyszerű QR kóddal beállíthatók, vagyis QR kód beolvas a telefonommal, kattintok az engedélyezésre és a profilom megjelenik a projektoron a streaming app indító felületén. Szóval, ha a tévén félbehagyok egy filmet, akár a projektoron is folytathatom attól a ponttól, ahol a tévén befejeztem.
Titeket nyilván érdekel, hogy milyen a képnek és a hangnak a minősége.
Nos, az általam szeretett Wanbo Mozart1 Pro 900 ANSI fényáramot tud, az ETOE Seal Pro pedig 1000 ANSI-t. Most mondanám, hogy látom a különbséget, de nem látom. Legalábbis úgy nem, hogy hú, de világos a kép. Viszont, mivel a Wanbo elég sokat van használva nálunk, így feltűnik, hogy az ETOE Seal Pro képe valahogy mintha részletgazdagabb lenne. Oké, nem kell itt valami nagy dologra gondolni, de mégis, van különbség, és ez talán a kicsit (10 százalékkal) nagyobb fényerőnek köszönhető.
Persze ez sem egy lézerprojektor még, nem is egy drága DLP, de határozottan nem rossz, amit látok!
A hang érdekes. Elsőre azt mondanám, hogy nem túl jó, de azután elindítottam egy filmet és emberek, moziban éreztem magam! Próbálom értelmesen leírni mit tapasztaltam. Szóval beülsz a moziba, elindul a film, megszólal a hang. Kicsit mély, kicsit dörmögős, kicsit túltolt dinamika, amire talán rásegít a moziterem akusztikája is. Szóval nem tökéletes, kristálytiszta, csilingelő koncertélmény, hanem olyan mozis.
Na, az ETOE Seal Pro hangja mozimódban pont ilyen. Felerősítem és még inkább ilyen. Nem torzít csak brummog, dürrög, tolja a robbanásokat a maga mozis módján. Én még ilyet projektortól nem hallottam. Hangsúlyozom, itt nem a hang minősége a lényeg, mert egy audiofil biztos kirohanna a szobából tőle, de mozizni több, mint tökéletes, igazi mozihangulatot kapunk, már csak egy vödör kóla meg egy másik vödör pattogatott kukorica kéne a kézbe.
Ha már a hang, akkor a hűtés hangjára is kitérek. Nos, nem annyira halk, mint amennyire a gyári leírás következtetni enged, de nem bántó a hangja. Egyenletes, nem túl hangos, nem ciripel, nem kattog, szóval filmnézés közben egyrészről elnyomja a mozi hangja, más részről meg a maradékot kikapcsolja az agyunk. Szóval bekapcsolás után lehet, hogy hangosnak fogod találni, de filmnézés közben már nem zavaró.
A szoftverről még néhány szó.
Szóval a Google TV-t jómagam nagyon szeretem, mások meg nem szeretik, és az érdekes ebben az, hogy akik nem szeretik, azok azért nem szeretik, amiért én igen. A fapadossága miatt. Az a véleményem ugyanis, hogy a Google TV felület arra van, hogy a lehető legkönnyebben eljussunk az appok felületére. Azután, az appon belül már elvárom, hogy ne legyen fapados, de a Google TV esetén ez így tök jó.
Jó, mert könnyen megtalálom, amit szeretnék, és jó, mert nem kell alá erős hardver.
Itt fontos megjegyeznem, hogy az ETOE Seal Pro 2 GB memóriával rendelkezik és 16 GB a beépített tár, ami nem kevés. Az FHD felbontáshoz nagyon sokszor csak 1 GB memóriát kapunk, 2 GB csak a 4K felbontású eszközökhöz jár. Itt viszont az 1080p mellé is megkapjuk a 2 GB-ot! Ezzel együtt egyes streaming szolgáltatóknál mintha nem lett volna egyenletes a frame rate. Nem állítom, hogy ez a projektor hibája, bőven lehet az internetem gyengesége is, de mintha kicsit hullámzott volna a képkockasebesség.
Na mindegy, a 2 GB nem rossz, ahogy a háttértár sem rossz, bár a 16 GB nem tűnik soknak, mivel adatot nem, csak appokat tárolunk nem is lesz kevés. Nekem ez pl. mindenre elég.
Egy dolog még, a képernyőtükrözés. Maga a folyamat természetesen egyszerű, hiszen az Android alapból fel van készítve a külső eszközökre történő képernyőtükrözésre, és mivel a projektoron is Android fut nem lehet probléma. Nincs is. Legalábbis addig, amíg nem akarsz játszani, mert akkor van. Lényegében használhatatlan a projektor erre a célra. Nem az a probléma, hogy nagy a késleltetés, mert egyes játékokat még így is lehetne játszani. A gond az, hogy a kapcsolat akadozik, így a kép is akadozik, ez pedig mindenféle játékot lehetetlenné tesz. Szóval a telefonod képét ki tudod vetíteni, a családnak meg tudod mutatnyi a nyaraláson készült fotókat, de itt kb. véget is ér a tudomány.
A végére még egy lényeges dolog, ami nem tűnik lényegesnek, de a használat kényelme miatt szerintem nagyon is az. Ez pedig a távirányító, ami nem infrás, hanem Bluetooth-os, így nagyobb távolságból és akár közvetlen rálátás nélkül is képes a projektort vezérelni.
Konklúzió
Engem tesztelőként leginkább az érdekelt, hogy az ETOE Seal Pro labdába tud-e rúgni a Wanbo mellett, és a válasz a kérdésre az, hogy: IGEN! Nagyon határozott igen ez, még akkor is, ha a Wanbo Mozart1 Pro hangminősége azért jobb. Igaz, abban van egy bazi nagy mélynyomó is, szóval ez nem csoda. Ezzel együtt, ahogy írtam az ETOE Seal Pro mozit utánzó hangja teljesen levett a lábamról!
A kép minőségére szerintem nem lehet panasz. LCD projektorok között ez igazán jó minőségnek számít, de még mindig nem szabad egy komolyabb DLP-, de főleg egy komolyabb lézer projektorral összehasonlítani. Mondjuk nem is kerül annyiba, mint azok. A kontraszt jó, a színek jók, a részletesség is meg van, ez utóbbi, ahogy írtam talán veri is a Wanbo-t.
Összességében az ETOE Seal Pro tetszik. Alapára szinte forintra megegyezik a Wanbo Mozart1 Pro árával, de most a cikkhez kapott kuponnal ez az árkülönbség 16 ezer forintra nőtt (természetesen a Seal Pro javára), így pedig már nem is olyan nehéz a döntés. A Wanbonak szebb a hangja, de nem tudja azt a mozis érzést hozni, amit az ETOE Seal Pro tudott. Az ETOE Seal Pro fényereje nagyobb papíron kb. 10 százalékkal, de ez használat közben alig észrevehető különbséget eredményez. Ezek a jelenlegi 16 ezer forintos különbséggel meggyőző indokok lehetnek a választásnál.
Most írjam azt, a legnagyobb különbség a két gép között a cikk elején leszólt tripodos rögzítés? Furcsa, de kb. ez a helyzet, emiatt én mindenkire rábízom a döntést, hogy melyiket veszi meg. Abban biztos vagyok, hogy a ETOE Seal Pro nem lesz csalódás!
Ha megtetszett a gép, akkor a vásárláshoz használd a NNNETOESP kuponkódot, amivel az eredeti 140 ezer forintról 120 ezer forintra tudod a projektor árát csökkenteni. A termék EU raktárból érkezik majd hozzád, így vámmal, plusz áfával egyebekkel nem kell számolnod!
Vásárlás az alábbi hivatkozásra kattintva:
ETOE Seal Pro projektor