A két vállalat szerdán közös nyilatkozatot adott ki.
A Rambus cégről 1999-ben hallhattunk először, az akkor nagyon gyorsnak számító memória lapkái révén, de a kaliforniai székhelyű vállalatról már évek óta a pereskedései miatt lehet olvasni. Az SDRAM és DDR lapkákban alkalmazott technológiákért folytatott harc már tíz évvel ezelőtt elkezdődött és úgy néz ki, lassan a végéhez közelít. Az év elején már arról szóltak a hírek, hogy a Samsung és a Hynx is beadta a derekát, sikerült megállapodni a két legnagyobb memórialapka gyártóval, így a cég nagy lendületet vett.
Az AMD és a Rambus szerdán tett nyilatkozatából kiderül, hogy meghosszabbítják a szabadalmi licencszerződést és az AMD továbbra is fizetni fogja az általa felhasznált – az ATI részlegre is vonatkozó – szabadalmak licencdíját. A régi szerződés ebben az évben, szeptember végén járt volna le, de a megújított paktum miatt egészen 2015 harmadik negyedévéig érvényben maradhat a megállapodás, amelynek értelmében az AMD hozzáférhet a Rambus integrált áramköreihez és áramköri lapkáihoz is, továbbá az AMD fizeti a régebbi szerződésben megállapított licencdíjat 2010 végéig, amikor is új díjat fognak megállapítani. A licencdíj negyedévenként kerül kifizetésre.
„Nagy örömmel vettük tudomásul az AMD döntését a szerződés meghosszabbításáról és várjuk a további lehetőségeket, hogy a két cég érdekeit még jobban összehangoljuk. Ez a megállapodás az AMD ügyfeleinek javát fogja szolgálni, a szabadalmaztatott találmányaink továbbra is gazdagítani fogják a fogyasztók élményeit az elektronikus rendszerek területén.” – mondta Sharon Holt, az engedélyezésért és marketingért felelős alelnök.
A Rambus magáénak tudhat számos szabadalmat, amik a memória és logikai interfészhez, a memória architektúrához, valamint a rendszer kialakításhoz kapcsolódnak. Pár memóriagyártó cég még mindig úgy hiszi, hogy sok szabadalmat tulajdonított el a Rambus, amikor a JEDEC (az ipar szabványosításáért létrejött szervezet) tagja volt. Vannak olyan cégek is, akiknek még mindig folyamatban van a pere a Rambus ellen, ilyen például az AMD egyik fő riválisa, az NVIDIA is.