Válassza az Oldal lehetőséget

ATI: tervek az RV560 és RV570 felhasználására vonatkozóan

ATI: tervek az RV560 és RV570 felhasználására vonatkozóan

Úgy tűnik, a kanadai gyártó — legnagyobb riválisához hasonlóan — komoly lehetőséget lát az “1 NYÁK: 2 GPU” filozófiában.

Nagy valószínűséggel a nemsokára piacra lépő RV560 és RV570 GPU-magok fogják kitaposni azt az utat, melyre az ATI ezennel szeretne ténylegesen rálépni: a CrossFire-kapcsolat segítségével egy videokártyányi nyákra 2 db központi egység kerüljön. Az ötlet megvalósításához egy olyan elektronikai százlábúra van szükség, mely biztosítani tudja a két vezérlőegység közti kommunikációt. Ez a lapka nem más, mint a “PLX Technology ExpressLane PEX 8532 PCI Express bridge chip”, mely hozzávetőlegesen ugyanakkora területen terpeszkedik, mint egy GPU. Megijedni nem kell, hiszen a “kicsike” alig 8 W-os disszipációval bír.

ATI tervek az RV560 és RV570 felhasználására vonatkozóan

De mégis mi értelme van ennek, miért nem jó a “sima” CrossFire-kapcsolat? Egyrészt, ezek a duálmegoldással büszkélkedő kártyák PCIe 16x csatolóval rendelkeznek, vagyis nem kell különleges (névlegesen több PCIe 16x interfésszel ellátott) alaplap hozzá. Ez azt is jelenti, hogy a 16 db PCIe csatornán a 2 GPU testvériesen megosztozik. A másik indok (lehet), hogy így egyben legyártva valamivel olcsóbban juthatunk hozzá, mintha 2 db kártyát kéne megvásárolnunk, illetve a számítógépház szellőzését tekintve is előnyösebb ez a megoldás.

Ha ezt az utat választjuk a későbbiek során, természetesen nem kell lemondanunk a 4 db monitorkimenetről sem köszönhetően az iker-DMS59 csatlakozásnak. Az ATI arról is beszámolt, hogy esetleg a későbbiek során úgy is konfigurálhatjuk majd kártyánkat, hogy az egyik GPU fizikai gyorsítóként üzemeljen, míg a másiknak be kell érnie az “unalmas” képrendereléssel.

Az RV560 és RV570 lapkák várhatóan nyár legvégén fognak debütálni, melyek előállításához 80 nm-es csíkszélességet használnak majd.

A szerzőről