ATI Radeon HD 5870 – beköszönt a DirectX 11-es korszak
Huhh, immár cikkünk tízedik oldalát kezdjük meg, vélhetően mostanra már Ti is kifáradtatok, mi mindenképp! Utolsó oldalunk célja az eredmények, tapasztalatok összegzése. Örülünk, mert szerencsére most az ATI Radeon HD 5870 nem állít nehéz feladat elé. Az AMD kiváló munkát végzett, hiszen egy olyan csúcskártyát sikerült megalkotnia, amely — szakítva az eddigi rossz szokásokkal — kevesebbet fogyaszt elődjénél (és általánosságban a konkurenciánál is), és mivel kevesebbet fűt el, kevésbé melegszik. Ha pedig valami kevésbé melegszik, azt könnyebb hűteni. Így fordulhatott elő, hogy nem csak fogyasztásban, hanem zajszintben is előre tudott lépni az új egymagos csúcsmodell. Ha csak ennyit tudnánk, már elismerően bólogathatnánk az AMD mérnökeire, de az ezekhez a kedvező változásokhoz társuló hatalmas teljesítménypotenciál teszi igazán brutálissá a HD 5870-et.
Nézzük előbb a családon belül kialakult erőviszonyokat! Természetesen a HD 4890 sehol sem veszélyeztetni az új királyt, a régi harcos felett eljárt az idő, és hamarosan nyugdíjba vonul. Az egyetlen belső reális ellenfél a HD 4870 X2, a harc nagyon szoros, ugyanis a tíz játékból ötször az 5870, ötször pedig a 4870 X2 tudott nyerni. Persze ez is csak elmélkedés, hiszen a 4870 X2 a 4890-hez hasonlóan nem lesz már hosszú életű, ráadásul az 5870 mellett szól a fejlettebb technológia, a DX11 támogatás, no meg persze az, hogy egy GPU-val tudja azt, amit az ellenfél kettővel. Nézzük, hogyan változott meg a felállás az NVIDIA kártyáival szemben! A videokártyák teljesítménye sokszor nagy mértékben alkalmazásfüggő, de eddig azt mondhattuk, a GeForce GTX 285-tel az NVIDIA jelenleg tartja a leggyorsabb egymagos, míg a GTX 295-tel a leggyorsabb kétmagos kártya címet. Előbbi most végérvényesen megváltozott, ugyanis a GTX 285 a tíz címből mindössze egyszer tudott gyorsabb lenni a HD 5870-nél, ám legtöbbször teljesen esélytelen vele szemben, és akkor még nem is említettük a fejlettebb gyártástechnológiát, a DX11-et és a kedvezőbb fogyasztást.
Az 5870 GeForce fronton valójában a GTX 295-tel küzd (Az ASUS MARS csak érdekességként szerepel a cikkben, nem hivatalos kártya, ezért a hivatalos összehasonlításban nem kaphat szerepet), de a 40 nm, a DX11 és a kisebb étvágy miatt eleve előnyből indul. A nálunk szerepeltetett tíz játékból háromszor nyer, kétszer döntetlent ér el, ötször pedig veszít a GTX 295-tel szemben, de a különbség sokszor mindkét részről igen csekély. A Radeon HD 5870 94-100 ezer Ft környékén vihető haza a kiskerekből, a GTX 295 ettől általában néhány ezressel drágább, de nem jelentősen. Az NVIDIA szimpatizánsok továbbra sem járnak rosszul a GTX 295-tel, de ha valaki nem részrehajló, illetve az AMD kártyáit preferálja, hosszútávon jobb befektetést csinál az ATI új csúcskártyájával, mert ha teljesítmény terén nem is hozható ki egyértelmű győztesnek, egyéb jellemzői alapján (fogyasztás, technológiák) sokkal inkább ő tekinthető olyan terméknek, amely a jövőben is meg fogja állni a helyét! Ára most még a legtöbb magyar ember számára megfizethetetlen, ez a jövőben bizonyos mértékben biztosan mérséklődni fog ahogy kicsit elmúlik az újdonság ereje, de vélhetően a HD 5850 lesz az a kártya, amit itthon nagyobb példányszámban tud majd értékesíteni az AMD a HD 5800-as sorozatból.
Az NVIDIA továbbra is bajban van, de legalább már tudjuk, mire készül. Egyesek azon a véleményen vannak, hogy a Fermi architektúrára épülő GT300 sem lesz elegendő a HD 5870 ellen, de ha mégis, akkor az AMD egyből válaszolhat egy 5890-nel, és ne felejtsük el az 5870 X2 érkezését sem, amivel a cég a most elnyert leggyorsabb egymagos kártya cím mellett meg fogja kaparintani a világ leggyorsabb kártyája címet is. Mi nem akarunk jóslatokba bocsátkozni a jövőt illetően, kíváncsian várjuk az új GeForce-okat is, bár érkezésük jelen pillanatban még elég távolinak tűnik. Egy biztos, az előny most már teljesítmény szempontjából is egyértelműen az AMD kezében van, a Radeon HD 5870 gyors, hűvös és halk, így aki megengedheti magának, annak mindenképpen ajánlott!
ATI Radeon HD 5870
Cikkünkhöz fórumunkban szólhattok hozzá!
A GIGABYTE HD 5870-et és a GIGABYTE GTX 285-öt a GIGABYTE-tól kaptuk, az ASUS MARS videokártyát az ASUS, az ASUS GTX 295, ASUS HD 4890 és ASUS HD 4870 X2 kártyákat a Computer Emporium biztosította a számunkra, köszönjük!
Pintér Gábor (gabi123)