ASUS SABERTOOTH 55i és P7P55D Deluxe – a felsőkategória harcosai – Frissítve!
Az ASUS új alaplapja már nevével is kitűnik a sorozat többi tagja közül, hiszen az elmaradhatatlannak tűnő P7P55.. kezdetű típus helyett egyedi nevet kapott. Ez nem véletlen, hiszen ez az alaplap jócskán eltér a többitől. SABERTOOTH, vagyis kardfog lett a neve, ilyen volt anno annak a nagyfogú tigrisnek is, akit hasonlóképp hívnak. 🙂 Az remélhetőleg nem kérdés, hogy a vadállat alaplap a pénztárcánkba harap-e nagyobbat vagy a konkurenciába, reméljük a jelentősebb harapás ez utóbbi lesz.
Egy új sorozat első tagjáról van szó, mely a TUF szériába tartozik. A TUF rövidítés az angol The Ultimate Force szavak kezdőbetűiből áll össze. Az erő ebben az esetben nem csak a lap gyorsaságából és tuningolhatóságából adódik, hanem a stabilitásból is. Sőt, mondhatjuk inkább abból, hiszen az ASUS-nál pont ezt emelik ki elsősorban. Természetesen a tuningosoknak sem kell bánkódniuk, hiszen a lap fel van szerelve minden eszközzel az eredményes túlhajtáshoz, elég ha azt az apró kis kapcsolót említjük a lap felső részén, aminek segítségével kitolhatjuk a processzornak és a memóriának adható feszültségek felső határát. Ahhoz, hogy az alaplapot jobban megismerjük érdemes sorba venni a „régi” és az új tulajdonságokat is.
CeraM!X
Kezdjük egy újdonsággal! Az alaplap nagy betűkkel hirdeti a CeraM!X szót mely ahogy sejthetjük valamiféle kerámia alapú megoldást takar. Ez a megoldás nem más, mint a teljesen új hűtőbordák, melyek anyaga nem a megszokott alumínium vagy réz, hanem egy teljesen új kerámia alapú hővezető anyag. Ez az új anyag jobb hővezetési képességekkel rendelkezik, mint a hagyományos megoldások, emellett a felületi textúra is más. A bordák az új anyagnak köszönhetően jóval nagyobb hőleadó felülettel bírnak, így nem csak gyorsabban vezetik el a hőt a hűtendő lapkáról, de gyorsabban is adják azt le a levegőnek.
TUF minősítésű kondenzátorok és MOSFET-ek
A SABERTOOTH 55i alaplapon az összes összetevő különösen alapos tesztelésen megy át. A leírásokban azt találjuk, hogy a kondenzátorok és a MOSFET-ek katonai szintű hitelesítést kaptak, kiállják nagy hőingadozással járó terheléseket is anélkül, hogy tönkre mennének.
E.S.P.
Vagyis Efficient Switching Power. Az E.S.P. a rendszer hatékonyságát javítja. Hatékonyan adagolja a processzorra, memóriára és a PCI Express x16-os csatolóra jutó feszültséget, ezáltal hatékonyabb lesz az energiafelhasználás, nő a stabilitás és csökken az alkatrészek hőmérséklete. A teljesítmény hatékonyság az E.S.P. révén akár a 90 százalékot is elérheti a hagyományos megoldások 60 százalékával szemben.
CoolMem
A CoolMEM nem más, mint egy kis keret, melyet az alaplapra csavarozhatunk. Erre az alaplapra kerülhet egy kis ventilátor, mely a memóriamodulok hűtését segíti. A modulok oldala felől fújja a levegőt, így kiszellőzteti a modulok közé szorult meleg levegőt.
MemOK
A MemOk segítségével megvizsgálhatjuk azt, hogy moduljaink kompatibilisek-e egymással illetve alaplapunkkal. A teszt használatával elkerülhetjük a rejtélyes boot közbeni hibákat, és a stabilabbá tehetjük gépünk működését.
T.Probe
A T.Probe elnevezésű technológia egy intelligens hűtési megoldást takar. Egy speciális lapka figyeli a processzor körül található lapkák hőmérsékletét, és szükség szerint osztja el a terhelést a fázisok között. AZ eljárás segítségével jóval optimálisabban lehet elosztani a terhelést és az ezzel együtt járó hőtermelést a lapkák között. Az eredmény akár 8 fokkal is alacsonyabb hőmérséklet a processzor környékén. Ezt most sikerült úgy leírnom, mintha valami szenzáció hajhász reklámszöveg lenne, pedig a tény tény marad, a T.Probe működik.
Drive Xpert
BIOS állítgatás nélkül, egyszerű kezelőfelületen keresztül beállítható RAID megoldás. Természetesen alkalmas a háttértárakon raktározott információ gyorsabb elérésére és adataink biztonságának növelésére is, ahogy az egy jó RAID megoldástól el is várható.
ESD Guards
Az ESD Guard az ASUS szerint megvédi alaplapunkat a statikus kisülések okozta meghibásodásoktól.
Jó hosszú felsorolás lett, és ezek a funkciók majd mind csak az újak, hiszen nem szóltunk a Q Design elemeiről vagy az OC Profile-ról. Nézzük meg a további képességek helyett magát a lapot!
A deszka természetesen ATX kialakítású. Két darab x16-os PCI Express csatolót, négy memória foglalatot találunk rajta. A feszültség szabályozásárt 12+2 fázis felel, a +2 a memóriák feszültségének stabilitásáért felelős. A hangképzést a VIA VT2020-as lapkájára bízták, ez tíz hangcsatornát biztosít. Ismeri a DTS-t is. A digitális jelhez optikai csatlakozón, az analóghoz pedig mini-Jack-eken keresztül férünk hozzá. Háttértárakat nyolc SATA 2-es és egy IDE csatlakozón keresztül használhatunk, illetve külső meghajtót köthetünk a hátlapi eSATA portra. A hátlapon ezen kívül találunk még egy PS/2-es billentyű, egy PS/2-es egér csatlakozót, nyolc darab USB kaput, egy ethernet csatlakozást és egy FireWire csatlakozót.
Egyik alaplapunkon ezzel túl is jutottunk, már jöhet is a következő szépség!