ASUS BT GO!
Ez a képesség három alkotóelemből áll össze:
- alaplapra integrált kompakt, gyári Bluetooth egység
- letisztult, gazdag tudással bíró, könnyen kezelhető BT segédprogram
- gyors és egyszerű vezérlőprogram Windows Mobile és Anroid alapú készülékekre
Az ASUS BT GO! tehát egy komplett csomag, melyhez a gyártó mindent biztosít, csupán egy olyan eszközre van szükségünk, amellyel a vezérlést végezhetjük. Miből is áll ez?
- Pocket Media — Windows Media Player irányítása mobil eszköz segítségével
- BT Turbo Remote — Valós idejű OC vezérlés mobil eszköz segítségével
- BT to Net — Világháló elérése a mobil eszközön Bluetooth-szal megosztott 3G vagy WiFi hálózat segítségével
- Personal Manager — személyes adatok, feladatok, naptár szinkronizálása a mobil eszköz és a számítógép között
EFI BIOS
Az új alaplapok egyik legnagyobb durranása az EFI — Extensible Firmware Interface — BIOS, mely gyökeresen eltér attól, amit eddig BIOS-nak neveztünk:
- teljesen grafikus, operációs rendszer jellegű interfész
- egérrel végezhető vezérlés
- 2,2 TB feletti merevlemezek támogatása
- ASUS EZ mód
Az EFI BIOS-t működést közben volt alkalmam a saját szememmel is látni, az első néhány pillanatban elég sokkolóan hatott, hiszen tényleg olyan, mintha Windows alatt futtatnánk valamilyen segédprogramot. Az egér azonnal működésre kész, a menük teljesen grafikusak, színesek, ábrákkal, grafikonokkal tarkítottak, gyakorlatilag minden egy kattintással, könnyedén és gyorsan elérhető, nem kell billentyűzettel végigszambázni a menüpontokon, a diagnosztikai képességei és nagyon fejlettek.
Már itt beállítható, hogy a számítógép milyen profillal fusson, azaz hogy a fogyasztás vagy a teljesítmény-e a fontosabb, és persze van egy átmeneti lehetőség is, ötvözve a kettőt. Annyi bizonyos, hogy a grafikus EFI BIOS jóval felhasználóbarátabb képet mutat, egyáltalán nem riasztó, ezért valószínűleg sokan azok közül is bátrabban fognak barangolni benne, akik eddig a BIOS közelébe sem merészkedtek. Hogy ez végül hová vezet majd, az még a jövő zenéje, de a lehetőség adott lesz, és őszintén szólva nekem az EFI BIOS elnyerte a tetszésemet.
USB 3.0 Front Panel & Box
Az előző oldalon már említettük, hogy az ASUS P8P67 Deluxe alaplap négy darab USB 3.0 szabványú portot kínál, 5 Gb/s-os sebességgel a két NEC vezérlőnek köszönhetően. A négyből kettő a hátlapi szekción, míg kettő egy különleges dobozban kapott helyet, mely számítógépházunk 3,5″-os nyílásába rögzíthető, kábele az alaplapra csatlakoztatandó.
Így már a házunk elején is elérhetővé válik az ultragyors sebességű USB, és ha rendelkezünk ilyen interfésszel operáló pendrive-val vagy külső merevlemezzel, az USB 3.0 Box megkönnyíti ezek használatát, hiszen nem kell állandóan hátra nyúlkálunk, illetve USB hosszabbító kábel használata is értelmetlenné válik. Ötletes, praktikus és a csomag része, csak használni kell!
AI Suite II
Az AI Suite az ASUS mindent tudó, átfogó segédprogramja, mely csokorba köti a különféle ASUS szolgáltatásokat. Az AI Suite II impozáns, jól kinéző, informatív grafikus felülettel rendelkezik, emellett jól kezelhető, ami fontos, mert ahogy már említettük, gyakorlatilag az összes funkció elérhető a segítségével.
Felépítése a következő:
- Auto tuning
- Tool
- TurboV EVO
- Digi+ VRM
- EPU
- FAN Expert
- Probe II
- Sensor recorder
- BT GO!
- Monitor
- Sensor
- CPU Fan
- Update
- Update
- MyLogo
- System information
- Settings
Ezek közül első körben az Auto tuning funkció emelendő ki, melynek hatékonyságáról magam is meggyőződhettem működés közben. A program apró lépésekkel növeli az értékeket, változtatás után folyamatosan tesztelve azokat, a végeredmény pedig a lehető legmagasabb, de még teljesen stabil órajel megtalálása. Nyilván az Auto tuning funkció tudása nem veszi fel a versenyt a hardcore tuningosok tapasztalatával és képességeivel, de egy tuninghoz kevésbé értő, átlagos felhasználó számára nagy segítség lehet, amennyiben többletteljesítményt szeretne kisajtolni a számítógépéből.
Az AI Suite II segítségével a Digi+ VRM is programozható, vezérelhető, de természetesen az EPU, a ventilátorok vezérlése és a szenzorok elérése is megmaradt. Az integrált Bluetooth lehetőségeinek kihasználásra szintén itt adódik lehetőség. A rendszerről is kaphatunk információkat, valamint a program igen aprólékosan testre szabható, egészen olyan mélységig, hogy például az ablakok mennyire legyenek áttetszőek.
Végszó
Bár nem lett volna ellenünkre, sajnos Sandy Bridge platformot egyelőre nem tesztelhettünk, és még ha mérhettünk is volna vele, januárig úgysem közölhetnénk az eredményeket. Jó hír viszont, hogy az új platform érkezése tényleg a végső stádiumban van, gyakorlatilag rajtra kész, úgyhogy a hivatalos induláskor valószínűleg minden, nagy mennyiségben bárki számára elérhető lesz, amennyiben meg tudja majd fizetni.
Az ASUS P8P67 Deluxe kapcsán hivatalos árral nem szolgálhatunk, hiszen még meg sem jelent, de érdemes a szokásos, frissen debütáló Deluxra árakra visszatekinteni a múltba, ergo nem lesz egy olcsó darab, de mint tudjuk a minőséget meg kell fizetni. Az új platform érkeztével a gyártók igyekeztek új dolgokat kifejleszteni, vagy a régieket tovább tökéletesíteni. Örömteli, hogy széria felszerelés lesz az USB 3.0 és a SATA 3.0, és az is, hogy előbbiből már az előlapra is lesz módunk helyezni az ASUS kiegészítő USB dobozával. Az AI Suite II mindent tud, amit csak szeretnénk, ha valaki nem BIOS-ból akar tuningolni, a program tökéletes eszköz a kezében, bár érdemes az EFI BIOS-ban is megejteni néhány kirándulást, ha másért nem, a látvány kedvéért. Napjainkban egyre nagyobb szerepet kap a mobilitás, a Bluetooth fogalma senki számára nem ismeretlen, aki egy kicsit komolyabban ismeri a mobil világot. Az, hogy a friss ASUS alaplapokon integrálva lesz a Bluetooth, ismét csak örömteli.
Összességében tehát — habár saját szerkesztőségünkben nem próbálhattuk ki — az ASUS P8P67 Deluxe egy kiváló, igényes felsőkategóriás lapnak ígérkezik, de a P8P67 sorozat többi (olcsóbb) tagjára is érdemes lesz figyelni, ha befut a Sandy Bridge. Teszt és bolti elérhetőség híján természetesen ajánlani nem tudjuk, de az nem kétséges, hogytetszett.
ASUS P8P67 Deluxe
Az ASUS P8P67 Deluxe alaplapot az ASUS hazai képviselete bocsájtotta rendelkezésünkre, köszönjük!
Pintér Gábor (gabi123)