Az ASUS P8P67 Deluxe egy szabvány ATX méretű alaplap, és első ránézésre igazából semmilyen különös dolgot nem veszünk észre rajta. Deluxe modellhez mérten gazdagon felszerelt, a fekete nyomtatott áramkörön a kék szín dominál, ebben tündököl az igényesen kialakított bordarendszer is. A deszkára négy darab DDR3 memóriafoglalat került, tehát kétcsatornás üzemmód alkalmazására fog lehetőség nyílni.
A 24 tűs sztenderd ATX tápcsatlakozón kívül egy 8 tűs kiegészítő 12 V-os ATX konnektor került fel a NYÁK-ra, a szokásos és bevált területekre elhelyezve, előbbi a lap szélén, míg a másik a tetejénél található meg. A bővítőkártyák számára felszerelt bővítősín-kínálat is a mai kornak megfelelő, de nem feledkeztek meg a régebbi hardverek támogatásáról, ugyanis a két 1×-es PCI Express sínen kívül két hagyományos PCI is munkára fogható, ha szükséges.
Természetesen nem mehetünk el szó nélkül a teljes szélességű PCI Express csatlakozók mellett sem, melyből három darabot helyeztek fel a mérnökök, és mindhárom 16 darab vezetékkel rendelkezik (16×-os) — köszönhető a PLX lapkának, ami azt jelenti, hogy komoly SLI és CrossFireX kiépítések alapjaként is bátran segítségül lehet hívni az P8P67 Deluxe-ot. A NYÁK-on — ahogy már megszokhattuk — kiváló minőségű szilárdelektrolit kondenzátorokat használnak, és az egyéb komponensek jellemzői is hasonlóan jók.
Az alsó szekcióba az esetleges hibák felderítését megkönnyítő diagnosztikai panel került, mely két darab hétszegmens kijelzőből áll, egymás mellé helyezve. A komfortérzetet tovább fokozza az integrált power- és resetgomb, a hagyomány “tűs-jumperes” CMOS clear mellett/helyett pedig használható egy mikrokapcsoló is, melyet a hátlapi szekcióra helyeztek.
A P8P6 Deluxe tíz darab SATA portot kínál a háttértárakhoz, ebből nyolc darab található az alaplap jobb szélén, melyből négy darab hagyományos SATA 3 Gb/s (világoskék), két darab normál SATA 6 Gb/s (fehér), kettő pedig SATA 6 Gb/s, melyek eSATA-nak is használhatóak (sötétkék). A fennmaradó kettő a hátlapon kapott helyett, klasszikus eSATA formában.
Ha már szóba kerültek a hátlapi csatlakozók, térjünk is át rájuk! Balról jobbra haladva a PS/2-vel indul a dolog, mely kombinált, tehát egérhez és billentyűzethez is használható, alatta két USB 2.0 figyel. Egy lépéssel jobbra az audió szekció következik, a jó hír az, hogy a koaxiális digitális kimenet mellett optikai kimenet is rendelkezésre áll. A következő oszlopon fedezhető fel az első érdekesség, mely egy kék kapszulára hasonlít. Eddig még nem láttunk ilyet, de lehet érezni, hogy Bluetooth-ról van szó. A jövőben az összes ASUS P8P67 sorozató alaplap integrált Bluetooth egységgel fog érkezni, melyhez több képesség is kapcsolódik majd, erről a következő oldalon értekezünk.
Alatta két USB 2.0 és egy eSATA kapott helyet. A következő oszlopban ugyanez a helyzet, csak a Bluetooth egységet egy FireWire váltotta fel. Tovább haladva szintén két, majdnem egyforma blokkot láthatunk, mindkettő Intel gigabites ethernet csatolóval indul, és aztán két-két USB-ben végződik, a különbség az, hogy a feketék USB 2.0, míg a kékek USB 3.0 szabványú csatolók, utóbbihoz NEC lapkákat használ a gyártó, szám szerint két darabot. Az egyik ezért a két dugaljért felel, a másik pedig további két USB 3.0 portért, melyet egy 3,5″ előlapi dobozba helyezett a gyártó, tehát a ház elején, előlapi kimenetként használható. A fennmaradó területen a már említett CMOS törlő gomb és az analóg audió kimenetek találhatóak.
Utoljára hagytuk az egyik legfontosabb hardveres újítást. Ha megnézzük az LGA 1155 foglalat környékét, eléggé letisztult, nincs nyoma komolyabb kondenzátorerdőnek, vasmagos tekercseket pedig egyáltalán nem találunk. Ennek az az oka, hogy az ASUS felhagyott a fázisháborúval, és az egyre több fázisból álló analóg tápellátást digitálisra cserélte, így született meg a Digi+ VRM.
Digi+ VRM
Mi is a digitális VRM? Egy programozható mikro-processzor, amely képes precízen kezelni a többféle PWM jelet anélkül hogy veszteség keletkezne, így összességében kedvezőbb fogyasztási mutatókkal rendelkezik.
Kulcsszavakban:
- kiemelkedő stabilitás
- pontos vezérlés
- magas hatásfok
- fokozza a túlhajtási hajlandóságot
- kézileg, aprólékosan paraméterezhető
- kisebb hőtermelés
A Digi+ VRM 12+2 digitális fázisból áll, melyhez szorosan kapcsolódik az integrált TPU lapka. Ez a TurboV Processing Unit, mely egy önálló áramkör, de a feladata hasonló, mint a Digi+ VRM-nek. A hatásfok és a tuningolhatóság növelése, erőfeszítések nélkül, utóbbit egy kattintással. Segítségével intelligens rendszerprofilok hozhatóak létre a működés szempontjából, és a processzor, illetve a RAM-ok mellett a GPU túlhajtásában is szerepet vállal. Kétféle módon is bekapcsolható: az alaplapi mikrokapcsoló segítségével, vagy az ASUS igen felhasználóbarát TurboV EVO segédprogram segítségével.
A jelenlegi Deluxe változat dobozában az alábbi kiegészítőket találtuk. Hátlapi lemez, kézikönyv, gyors telepítési útmutató, telepítőlemez, ASUS Q-connectorok, hat darab minőségi SATA kábel, flexibilis CrossFireX híd, USB 3.0 előlapi beépítődoboz. Elképzelhető, hogy a boltokba kerülésig ez még bővülni fog, de ha ennyi marad, akkor sem nagyon lehet okunk panaszra.