ASUS GT 220 BRAVO és ENGT240: átdolgozott kis-GeForce-ok
Következik az összegfoglalás. Vizsgáljuk először a tesztekben nyújtott grafikus teljesítményt! A cikkben szereplő két kártya egyike sem keményvonalas gémerek számára lett kifejlesztetve, azonban a két modell között így is osztálykülönbségek vannak, hiába szerepelnek a típusszám alapján csak egy kategóriával egymás mellett. Nyilván a tesztben megmutatkozó nagy differenciához komolyan hozzájárultak a GT 220 BRAVO-on végrehajtott “butítások”, azaz az alacsonyabb órajelek és a DDR2 alkalmazása. Természetesen a látottak nem értek minket meglepetésként, hiszen már a mérések előtt elmondtuk, a GT 220 BRAVO nem játékra való, multimédiás célokra alakították át. Az egyes tesztprogramok arra mindenféleképpen jók voltak, hogy lássuk, ha nagyon akarunk, tudunk játszogatni is a HTPC-nkbe szánt videovezérlővel, de csak nagyon kemény kompromisszumokkal, és ezt érdemes észben tartani. A helyén kell kezelni a dolgokat, tehát 16×-os élsimítással maximum pasziánsz futtatása közben próbálkozzunk. A ASUS GeForce GT 240-e viszont hálás volt a GDDR5 alkalmazásáért, és végig meggyőző eredményeket hozott, persze azokkal a beállításokkal, amelyeket a GeForce GT 220 miatt használtunk, nem is volt túl nehéz dolga, ereje elég arra, hogy 1680 × 1080-as felbontásban, esetenként komolyabb minőségi beállításokkal is játszani tudjunk.
Az ASUS BRAVO 220 SILENT/DI/1GD2(LP), mint HTPC-be szánt, multimédiás célokra megalkotott modell, már sokkal szimpatikus képet mutat. A mérnökök jól érezték, hogy szükség van a kis méretre és a teljesen hangtalan működésre, valamint a távirányítóért és a média centerért is piros pont jár. A fényérzékelő szenzor hasznossága szubjektív dolog, bizonyára lesz aki használni fogja, és lesz aki nem, mi nem soroljuk a kulcsfontosságú képességek közé.
Már csak arról nem beszéltünk, milyen áron juthatunk hozzá jelenleg ezekhez a termékekhez, ez pedig döntően meghatározhatja a sikerességet, úgyhogy nem is halaszthatjuk tovább a dolgot. Kezdjük azzal, hogy a netes árgyűjtőkön végzett gyors felmérés után kiderült, hogy ez a két modell nem érhető el túl sok helyen, vagy nem számítanak slágertermékeknek, így kevésbé nyomják őket a kereskedők. Az árakat megpillantva ez a jelenség mindjárt érthetővé vált. Az ASUS ENGT240/DI/1GD5/A a mi gyorsfelmérésünk alapján körülbelül 28 000 Ft-ért lelhető fel. Ez nagyon sok, még akkor is, ha egy minőségi hűtéssel, natív HDMI-vel és GDDR5-tel szerelt típusról van szó, hiszen egy DirectX 11 támogatást (is) nyújtó Radeon HD 5670-et már 20 000 Ft alatt, egy jóval erősebb Radeon HD 5750-et pedig 26 000 Ft környékén megkapunk, az ENGT240/DI/1GD5/A pedig még ennél is drágább. Csendben megjegyezve azt is, hogy a GT 200 sorozat tagjai csak DirectX 10.1 támogatással bírnak. Nem tudjuk, hogy a gyártó árazta-e túl a terméket, vagy a kereskedők gondolják azt, hogy az 1 GB GDDR5 miatt aranyárban is el lehet adni, de amíg ez így van, addig nem tudjuk ajánlani, pedig az ENGT240/DI/1GD5/A egyébként nem rossz kártya. Sajnos az ASUS BRAVO 220 SILENT/DI/1GD2(LP) sem nyűgözött le 25 000 Ft körüli vételárával, de esetében legalább érthető a dolog, hiszen a kártya mellé rengeteg tartozékot is kapunk, amit így nem kell külön megvásárolni. Az viszont nem biztos, hogy nincs nála jobb, vagy hasonló alternatíva. Az tény, hogy akinek kis méretű, csendes, friss natív HDMI kimenetes kártyára van szüksége, és tetszik neki a távirányító, a szoftver és a szenzor, az szeretni fogja a GT 220 BRAVO-t, ha pár ezressel még csökkenne az ára, vonzóbb lehetne, a koncepció egyértelműen tetszett.
ASUS BRAVO 220 SILENT/DI/1GD2(LP)
Cikkünkhöz fórumunkban szólhattok hozzá!
Az ASUS ENGT240/DI/1GD5/A és az ASUS BRAVO 220 SILENT/DI/1GD2(LP) videokártyákat az ASUS hazai képviselete biztosította tesztünkhöz, köszönjük!
A cikkben szereplő állandó tesztkomponenseinkért az alábbi támogatóinknak jár köszönet:
- GIGABYTE GA-EX58-UD4P – GIGABYTE Magyarországi Képviselet
- Kingston HyperX T1 DDR3 1600 MHz 2 × 2 GB Kit – Kingston Magyarországi Képviselet
- Kingston SSD Now V Series 64 GB SATA2 (SNV425-S2/64) – Kingston Magyarországi Képviselet
- Xigmatek NRP-HC1501 – PC Gear
- ASUS 24T1E TV Monitor – ASUS Magyarországi Képviselet