ASUS Eee Videophone – Skype-oljunk kötöttségek nélkül!
A Videophone-hoz járó 1400 mAh-s akkumulátor elsőre nem hangzik rosszul, azonban figyelembe kell vennünk a készülék fogyasztását. Sajnos itt nem sok jóról számolhatunk be. Használat mellett 25-27 watt között eszik főszereplőnk — mely nem mondható csekélynek –, ráadásul kikapcsolt állapotban 6 W-t mértünk, mely érték láttán kicsit kikerekedett a szemünk. Az ideiglenes energiatár teljes feltöltéséhez 1 és háromnegyed órára volt szükségünk (13 W), míg használat közben ez idő töredéke alatt sikerült lemerítenünk: mindösszesen 21 perc 46 másodpercet tudtunk akksival csevegni, azonban még így is túlszárnyaltuk a gyárilag megadott értéket (20 perc) – kollégám erre megjegyezte: bizonyára energiatakarékos hangom van.
Az akku matricája
Összegezzük az eddigieket! Rengeteg gyerekbetegséggel küzd tesztalanyunk, ez nem vitás – lásd az előző oldal(aka)t. Azonban az tény, hogy a megjelenített 4:3-as videokép széthúzásán és a konferenciahívás — melyet vendégként kipróbáltunk, és még az is működött, hogy a partnerek egyszerre beszéltek — kezdeményezésének hiányán túl semmi kivetnivalót nem találhatunk rajta abból a szemszögből nézve, hogy ez az eszköz csak skype-olásra lett kitalálva. Gyakorlatilag teljesen kiváltja ebből a szempontból a PC-t.
Ez az, amit nem tudunk megtenni beszélgetés közben
A hordozhatóság kitételét sajnos azonban már nem teljesíti ily fényesen. Ezt több okból is ki merjük jelenteni. Az egyik a készülék tömege, mely több, mint másfél kilót jelent. A másik a (relatív) magas fogyasztás, mely révén az 1400 mAh-s akkumulátor kb. 22 percig bírja használat közben, mely igen kevésnek mondható (ezt tetézi még az is, hogy csaknem 100 percig kell aztán tölteni). Idekapcsolódik még egy harmadik dolog, ez pedig a fix fényerő, azaz ha mászkálni szeretnénk vele hívás közben — én bizony heveny késztetést éreztem erre — akkor gondba kerülhetünk, hiszen beszélgetés közben nem tudunk kalandozni a menüben, így eltérő megvilágítással rendelkező helyeken mindig újra kéne állítgatni a képi paramétereket.
Az élet csupa móka és kacagás – a snapshot funkció használata kiderítette, hogy kimenő videojelünk felbontása mindösszesen 320 × 240
Az igazi feketelevesbe még bele sem kóstoltunk: az ASUS Eee Videophone várható bruttó fogyasztói ára 70 000 forint körül alakul, mely a legnagyobb jóindulattal is magasnak mondható. Félreértés ne essék: arra, amire a tervezők megalkották, (szinte) tökéletesen alkalmas (ha elfelejtjük a hordozhatóságot). Az is igaz, hogy e sorok írójának önfeledt szórakozást nyújtott a Videophone a tesztek alatt, mely szintén igen dicséretes dolog. Mi mindösszesen azt mondjuk, hogy ekkora összegbe már beleférhetett volna mondjuk egy Linux-alapú operációs rendszer, mely segítségével más csevegőprogramot is munkába állíthatnánk, képkeretként is hasznosíthatnánk kütyünket, internetezhetnénk, zenét játszhatnánk le stb. Ilyen tudással már elfogadhatónak mondhatnánk az árat.
Alapállapotban asztali óraként is funkcionál a Videophone
Azonban van az éremnek egy másik oldala is: ha valaki megengedheti magának ezt az összeget, és szüksége van egy hasonló képességekkel bíró kütyüre, akkor meg "kell" vásárolnia az ASUS Eee Videophone-ját, hiszen egész egyszerűen nincs alternatívája a piacon. Ha a vásárló kihasználja tesztalanyunk tudását, és éjjel-nappal a Skype-on lóg, akkor hű társra lel majd az ASUS e termékében.
Van ám automatikus képernyőkímélő is
Az ASUS Eee Videophone AiGuru SV1-et a Computer Emporium számítástechnikai nagykereskedéstől kaptuk, köszönjük.
Cikkünkhöz fórumunkban szólhattok hozzá.