AOC AGON AG271QX gamer monitor teszt
Ahogy azt a bevezetőben említettem az AOC AGON AG271QX egy gamer monitor, vagyis a játékosok igényeit igyekszik kielégíteni. Ez azzal jár, hogy sajnos TN panelre épül a kijelző, megjegyzem hasonlóan, mint a konkurensek megoldásai.
A TN+film panelek hatalmas visszalépést jelentnek képminőségben az IPS panelektől. Néhány éve még itt az oldalon örömködtünk, hogy az LG jóvoltából megjelentek az olcsó IPS panelek, és végre mi, földi halandók is élvezhetjük az IPS nyújtotta előnyöket. Idő közben azonban kiderült, hogy az IPS panel a válaszidők tekintetében sehogy sem tud versenyre kelni a TN panelekkel, egy profi játékosnak pedig sokkal kevésbé érdekes az NTSC színtér lefedettsége, mint az, hogy kép utánhúzás és késedelem nélkül jelenjen meg játék közben. Emiatt aztán a gyártók gondoltak egyet, és újra TN paneles monitorokat kezdtek gyártani. Vacak a színhűség, a fekete nem létezik csak a szürke ezer árnyalata, a betekintési szögek pedig nagyon kicsik, de ez egy játékos tudatáig nem jut el, a lényeg, hogy szemből látszon a kép, jó nagy legyen a kijelző és gyors a monitor. Az AOC AGON AG271QX ezeknek a kívánalmaknak megfelel.
A konkrét képernyő méret ebben az esetben 27 hüvelyk, a képarány 16: 9-es. A natív felbontás 2560 x 1440 pixel, a frissítés 144Hz. A kontrasztarány 1000:1-hez, a fényerő 350 cd/m2, a válaszidő pedig, ami miatt TN panel került a kijelzőbe 1 millimásodperc, vagyis közkeletű nevén ms.
Megszokhattuk már, hogy gamer monitor esetén a vásárlónak aszerint kell választania, hogy NVIDIA vagy ATI kártyát használ, mert a jelenlegi világban dönteni kell, hogy az AMD FreeSync, vagy az NVIDIA G-Sync-et akarjuk-e használni. Sajnos olyan monitorról nem tudok, ami mind a kettőt támogatná. Az AOC AGON AG271QX az AMD FreeSync támogatásával rendelkezik, így alapvetően AMD Radeon videokártyák mellé ajánlott a vásárlása. Itt érdemes megjegyezni, hogy az AOC gyártja e monitor testvérét is, aminek NVIDIA G-Sync támogatást adott. Ennek típusa AG271QG
Lássuk a csatlakozókat!
Az AG271QX ki- és bemenetek kapcsán nm kell, hogy szégyenkezen. A régebbi D-SUB és DVI bemenetek mellett DisplayPort 1.2-öt és HDMI-t is, sőt, ez utóbbiból rögtön kettőt is. Az egyik HDMI támogatja az MHL-t is, így közvetlenül csatlakoztatható hozzá kompatibilis telefont, a másik egy sima HDMI 2.0 bemenet. Találunk rajta még hang ki- és mikrofon bemenetet, valamint USB HUB-ot, ami 3.0-ás, és az egyik kimenete támogatja a mobil eszközök gyorstöltését is.
A külső után nézzük meg az OSD menüt!