A kisebbik processzorgyártó egy nagyon furcsa lépésre szánta el magát.
Az AMD a CES alkalmával szépen csendben egy új asztali processzort dobott a piacra Phenom II X4 840 néven. A lépés leginkább talán a Sandy Bridge egy kontrájaként fogható fel. Ahogy az a címben is szerepel ez a modell sajnos nem az aminek mutatja magát. A cég termékpalettáján eddig egyértelmű volt, hogy a Phenom II jelzésű termékek annyiban különböznek az Athlon II-es szériától, hogy teljes értékű L3 gyorsítótárral rendelkeznek. Az új processzor gyakorlatilag egy Athlon II X4, mivel egyáltalán nem tartalmaz harmadszintű gyorsítótárat, továbbá a Propus lapkára épül. Tovább haladva egy újabb érdekesség, hogy 99%-os egyezést mutat az Athlon II X4 645-ös CPU-val, egyedül az órajel nem azonos, ez ugyanis az előbb említett CPU esetén 3,1 GHz, míg az újoncnál 3,2 GHz.
Az Athlon II X4 645 fémsapkáján a következő termékkód olvasható: “ADX645WFK42GM”. A Phenom II X4 840 esetében ez a sor a következőképpen változik meg: “HDX840WFK42GM”. A jelzések első betűje jelzi, hogy az adott termék melyik szériába tartozik. AZ „A” jelöli az Athlon, míg a „H” a Phenom családot. A „D” a Desktop azaz az asztali vonalat jelenti. Az X645 és az X840 a CPU nevének tekinthető, természetesen itt eltér a kettő egymástól, pontosabban ez az egyetlen különbség a két kód között. A „WF” betűpáros a 95 wattos TDP osztályt jelöli a „K” pedig, hogy AM3-as tokozású az adott modell. A 4-es szám a magok számát jelzi, a 2-es jelentése pedig az, hogy magonként 512 KB L2 cache található benne, de L3-al nem rendelkezik. A „GM” pedig a C3-as stepping jelölése, ez szintén azonos.
A megjelenés időpontjában számos külföldi kolléga kereste fel az AMD-t ez ügyben, hogy magyarázatot kérjenek erre a jelenségre, de kielégítő magyarázattal nem tudtak szolgálni az illetékesek. Mindenesetre több teszt is napvilágot látott, ahol kiderül, hogy az új jövevény talán nem is teljesen értelmetlen lépés a cégtől, ugyanis meglehetősen jó ár/teljesítmény mutatóval rendelkezik. Az AMD Phenom II X4 840 ajánlott fogyasztói ára 100 amerikai dollár, Európában ez 100 eurót jelent. Ha egy esetleges vásárlásnál ezt a modellt szemeli ki valaki, akkor ne felejtse el, hogy gyakorlatilag egy 4 magos, Athlon II X4-et kapunk 3,2 GHz-es órajellel!
Néhány külföldi teszt: