Válassza az Oldal lehetőséget

AMD Phenom II X4 840: nem az aminek látszik!

AMD Phenom II X4 840: nem az aminek látszik!

A kisebbik processzorgyártó egy nagyon furcsa lépésre szánta el magát.

Az AMD a CES alkalmával szépen csendben egy új asztali processzort dobott a piacra Phenom II X4 840 néven. A lépés leginkább talán a Sandy Bridge egy kontrájaként fogható fel. Ahogy az a címben is szerepel ez a modell sajnos nem az aminek mutatja magát. A cég termékpalettáján eddig egyértelmű volt, hogy a Phenom II jelzésű termékek annyiban különböznek az Athlon II-es szériától, hogy teljes értékű L3 gyorsítótárral rendelkeznek. Az új processzor gyakorlatilag egy Athlon II X4, mivel egyáltalán nem tartalmaz harmadszintű gyorsítótárat, továbbá a Propus lapkára épül. Tovább haladva egy újabb érdekesség, hogy 99%-os egyezést mutat az Athlon II X4 645-ös CPU-val, egyedül az órajel nem azonos, ez ugyanis az előbb említett CPU esetén 3,1 GHz, míg az újoncnál 3,2 GHz.

AMD Phenom II X4 840 nem az aminek látszik!

AMD Phenom II X4 840 nem az aminek látszik!

 AMD Phenom II X4 840 nem az aminek látszik!

Az Athlon II X4 645 fémsapkáján a következő termékkód olvasható: “ADX645WFK42GM”. A Phenom II X4 840 esetében ez a sor a következőképpen változik meg: “HDX840WFK42GM”. A jelzések első betűje jelzi, hogy az adott termék melyik szériába tartozik. AZ „A” jelöli az Athlon, míg a „H” a Phenom családot. A „D” a Desktop azaz az asztali vonalat jelenti. Az X645 és az X840 a CPU nevének tekinthető, természetesen itt eltér a kettő egymástól, pontosabban ez az egyetlen különbség a két kód között. A „WF” betűpáros a 95 wattos TDP osztályt jelöli a „K” pedig, hogy AM3-as tokozású az adott modell. A 4-es szám a magok számát jelzi, a 2-es jelentése pedig az, hogy magonként 512 KB L2 cache található benne, de L3-al nem rendelkezik. A „GM” pedig a C3-as stepping jelölése, ez szintén azonos.

AMD Phenom II X4 840 nem az aminek látszik!

A megjelenés időpontjában számos külföldi kolléga kereste fel az AMD-t ez ügyben, hogy magyarázatot kérjenek erre a jelenségre, de kielégítő magyarázattal nem tudtak szolgálni az illetékesek. Mindenesetre több teszt is napvilágot látott, ahol kiderül, hogy az új jövevény talán nem is teljesen értelmetlen lépés a cégtől, ugyanis meglehetősen jó ár/teljesítmény mutatóval rendelkezik. Az AMD Phenom II X4 840 ajánlott fogyasztói ára 100 amerikai dollár, Európában ez 100 eurót jelent. Ha egy esetleges vásárlásnál ezt a modellt szemeli ki valaki, akkor ne felejtse el, hogy gyakorlatilag egy 4 magos, Athlon II X4-et kapunk 3,2 GHz-es órajellel!

AMD Phenom II X4 840 nem az aminek látszik!

Néhány külföldi teszt:

A szerzőről