AMD Athlon 64 FX-57, tuning mindenek felett
A napokban az AMD bejelentette, hogy azonnal szállítja asztali számítógépekbe szánt egymagos csúcsprocesszorát, amelyet „meglepő” módon Athlon 64 FX-57 névvel illetett meg a keresztségben.
A processzor magas, több mint 1 000 dolláros darabonkénti ára sejteti, hogy nem hétköznapi halandóknak szánják. Mint nemrég beszámoltunk róla, a cég érdekes módon maga is a túlhajtás szerelmeseinek címezi a hardvert. Természetesen több neves külföldi internetes szaklap kapott azon az alkalmon, hogy elsők között tesztelhetik a csúcskategóriás 64 bites processzort. Az eredmények közel hasonlóak mindenütt. Mi az X-bit labs tesztjét emeltük ki a sok közül, hiszen talán a legrészletesebb írás itt található a processzorról.
Első körben a már említett megnövekedett fogyasztásról egy többek számára talán megnyugtató grafikon, terhelés alatt mért értékekkel:
Valóban többet fogyaszt terhelés alatt, mint egy „normál” E3 maggal ellátott Athlon 64, viszont korántsem eszik annyi energiát, mint egy CG kiadású régebbi modell, a konkurens Prescott-alapú megoldásait pedig inkább hagyjuk ebben a körben. Az AMD az FX szériában engedélyezte a szorzóállítás lehetőségét felfelé is, így téve lehetővé a processzor kifinomultabb húzhatóságát. Az X-bit labs tesztelői „mezei” léghűtéssel ugyan átlépték a bűvös 3,0 GHz-es frekvenciát, ám a processzor nem volt hajlandó a legnagyobb feszültségértékek beállítása mellett sem stabilan ~3 020 MHz feletti órajelen működni (sejthető, hogy egy normális vízhűtés rendkívül sokat lendíthet a dolgon).
A processzor nyers adatai a teljesség igénye nélkül:
Socket-939 foglalat
E4 – San Diego kódnevű, 90 nanométeres gyártástechnológiával készülő mag
1 MB másodszintű gyorsítótár
1 000 MHz Hyper Transport kapcsolat
x86-64, MMX(+), 3D-Now!(+), SSE, SSE2, SSE3 utasításkészletek támogatása
Néhány kiragadott teszteredmény, amelyet különböző játékokon hajtottak végre a szemfüles tesztelők:
Természetesen nem csak játékok alatt mérték a CPU teljesítményét, de mivel erre a célra szánja az AMD a hardvert, így talán ezek az eredmények érdekesek az olvasó számára. Nos, így alapórajelen sem kevés amit teljesít, de mi megvárjuk, míg olcsóbb lesz.