Az AlgoLaser DIY KIT MK2 megpróbálta a lehetetlent és sikerült neki!

AlgoLaser DIY KIT MK2 – profi lézert a kezdőknek (is!)


Nézd meg a bemutató videómat is, ha tetszett iratkozz fel csatornámra!


 

Bevezető

A lézergravírozás és -vágás technológiája az elmúlt években rohamosan fejlődött, és mára már nem csak ipari környezetben, hanem otthoni felhasználók számára is elérhetővé vált. Az AlgoLaser, egy feltörekvő vállalat a lézertechnológia területén, most bemutatta legújabb modelljét, a AlgoLaser DIY KIT MK2-t, amely a hobbi felhasználóktól kezdve a kis vállalkozásokig széles körben kínál megoldást a lézeres megmunkálásra.

A gyártó alig egy éves, de emiatt én különösebben nem aggódnék, hiszen alapítója az rendkívül jó nevű Ortur egyik eredeti alapítója is egyben.

A AlgoLaser DIY KIT MK2 egy sokoldalú eszköz, amely alkalmas fára, bőrre, akrilra és számos más anyagra történő gravírozásra és vágásra. Felhasználási területe rendkívül széles: készíthetünk vele személyre szabott ajándéktárgyakat, egyedi dekorációkat, céges logóval ellátott termékeket, vagy akár prototípusokat is. A gép 10 wattos lézerforrással rendelkezik, ami elegendő teljesítményt biztosít a legtöbb otthoni és kisipari felhasználáshoz.

a group of electrical equipment, AlgoLaser DIY KIT MK2

Az AlgoLaser, tehát bár viszonylag új szereplő a piacon, gyorsan építi hírnevét az innovatív és felhasználóbarát megoldásaival. A cég filozófiája, hogy a csúcstechnológiát elérhetővé tegye a szélesebb közönség számára, miközben nem kompromittálja a minőséget és a biztonságot. Az AlgoLaser DIY KIT MK2 ennek a filozófiának a megtestesítője, ötvözve a megfizethető árat a fejlett funkciókkal.

A lézergravírozók piacán az elmúlt években jelentős fejlődés ment végbe. Az egykor kizárólag ipari felhasználásra szánt technológia ma már kompakt, asztali kivitelben is elérhető. Az AlgoLaser DIY KIT MK2 ebbe a trendbe illeszkedik, kínálva egy olyan megoldást, amely nem igényel speciális szakértelmet vagy ipari környezetet a használathoz. Igazából ez a dolog ennél sokkal összetettebb, de ezt majd a tapasztalatok fejezetben próbálom meg részletesebben kifejteni.

a device with text on it AlgoLaser DIY KIT MK2

Az AlgoLaser DIY KIT MK2, és több AlgoLaser gép kiemelendő tulajdonsága a beépített, saját fejlesztésű AlgoOS operációs rendszer, amely leegyszerűsíti a gép kezelését. Ez a rendszer lehetővé teszi, hogy akár teljesen kezdő felhasználók is gyorsan elsajátítsák a lézergravírozás alapjait, és komplex projekteket valósítsanak meg. A beépített érintőképernyő és a WiFi kapcsolat tovább növeli a gép használhatóságát és rugalmasságát.

a person holding a black rectangular object with a red cover AlgoLaser DIY KIT MK2

A biztonság kiemelt szempont volt az AlgoLaser DIY KIT MK2 tervezésekor. A gép számos biztonsági funkcióval rendelkezik, beleértve a vészleállító gombot és a biztonsági kulcsot. Ezek a funkciók lehetővé teszik, hogy a felhasználók nyugodtan dolgozhassanak a géppel, tudva, hogy a biztonságuk garantált.

Összességében az AlgoLaser DIY KIT MK2 egy izgalmas új belépő a hobbi és kisipari lézergravírozók piacán. A következőkben részletesen megvizsgálom a gép tulajdonságait, specifikációit és teljesítményét, hogy átfogó képet adhassak erről az ígéretes eszközről.


 

Külső és csatlakozók

Az AlgoLaser DIY KIT MK2 egy abszolút kompakt és modern megjelenésű lézergravírozó gép. A készülék fekete és piros színkombinációja már első ránézésre is szembeötlő, kimondottan mutatós, minőségi hatást kelt. A gép méretei 668,5 mm x 601,5 mm x 178 mm, ami lehetővé teszi, hogy akár egy közepes íróasztalon vagy munkapadon is elférjen. A teljes szerkezet mindössze 4,74 kg-ot nyom, így rendkívül könnyen mozgatható és szállítható.

a hand holding a small black box with a red square inside AlgoLaser DIY KIT MK2

A gép vázszerkezete a DIY gépeknél már megszokott alumínium profilokból áll, amelyek biztosítják a stabilitást és a pontosságot a működés során. Az összeszerelés viszonylag egyszerű folyamat, ami a DIY (Do It Yourself) jellegét hangsúlyozza. A szerelésről néhány mondatot írok majd a következő fejezetben. A gép mozgó részei V-profilú görgőkön futnak, amelyek beállítása, mint minden ilyen gép esetén kritikus fontosságú a pontos működéshez.

A lézerfej a gép legfontosabb része, ez egy 10 wattos diódalézert tartalmaz. Egy különösen praktikus tulajdonsága, hogy a lézerfej biztonsági burkolata mágnesesen rögzül, így könnyen eltávolítható a munkadarab beállításakor vagy a lézerfej tisztításakor. A lézerfej magasságát a megszokott módon állítócsavarokkal lehet beállítani. Ez a megoldás nem a legmodernebb, némileg körülményes is lehet a gyakori használat során, de a lényeg, hogy pontos beállítást tesz lehetővé.

A gép vezérlőegysége tartalmazza a 3,5 hüvelykes IPS kapacitív érintőképernyőt, amely mögött megtaláljuk a hardvert, ami az AlgoOS operációs rendszert futtatja. Ez a képernyő szolgál a gép beállításainak módosítására és a műveletek vezérlésére. A vezérlőegységen találhatók továbbá a főbb csatlakozók és biztonsági elemek is.

a hand holding a black device with buttons and a screen AlgoLaser DIY KIT MK2

A csatlakozók tekintetében a gép többféle opciót kínál. Rendelkezik USB-A porttal, amely lehetővé teszi USB pendrive csatlakoztatását a tervfájlok közvetlen betöltéséhez. Emellett van egy USB-C port is, amely a számítógéppel való közvetlen kapcsolatot biztosítja. A gép WiFi antennával is fel van szerelve, ami lehetővé teszi a vezeték nélküli vezérlést.

A biztonság láthatóan kiemelt szerepet kapott a készülék tervezésében. A gépen található egy vészleállító gomb, amely azonnal leállítja a működést szükség esetén. Emellett van egy biztonsági kulcs is, amely két pozícióban is eltávolítható, így megakadályozva a gép illetéktelen használatát. A gép alján gumírozott lábak találhatók, amelyek nem csak csúszásgátlóként szolgálnak, de lehetőséget biztosítanak a gép rögzítésére is a munkafelülethez.

A munkaterület mérete 400 mm x 435 mm, ami elegendő teret biztosít a legtöbb hobbi és kisipari projekthez. A géphez opcionálisan rendelhető léghűtéses segédpumpa, amely javítja a vágási teljesítményt és a munkaterület tisztaságát. A gép kompatibilis a gyártó által kínált kiegészítőkkel, mint például a zárt burkolat vagy a forgótengelyes gravírozó egység.


 

Szerelés

Összeszerelés a cikk elején a videóban!

Az AlgoLaser DIY KIT MK2, ahogy a neve is sugallja, egy összeszerelhető készlet formájában érkezik. A gyártó nagy hangsúlyt fektetett arra, hogy az összeszerelési folyamat a lehető legegyszerűbb legyen, így akár kezdő felhasználók is könnyedén össze tudják állítani a gépet.

a hand holding a device AlgoLaser DIY KIT MK2

Az összeszerelési útmutató, amely a csomagban található, kiemelkedően jó minőségű, bár a képeken a szövegek nem túl nagyok, így nekem, olvasószemüveggel már némileg problémás volt itt-ott kisilabizálnom a szövegeket. A dokumentum amúgy tiszta, jól érthető, jól értelmezhető képeket tartalmaz, amelyeket hasznos megjegyzések és útmutatók egészítenek ki. Ez ténylegesen megkönnyíti az összeszerelési folyamatot, és minimalizálja a hibák lehetőségét.

Az AlgoLaser DIY KIT MK2 összeszerelése viszonylag egyszerű folyamat, csak néhány csavarra van szükség az alkatrészek összeillesztéséhez. A váz alumínium profilokból áll, amelyeket sarkok rögzítenek egymáshoz. A mozgó alkatrészek, például a gantry (a lézerfej tartószerkezete), már előre összeszerelve érkeznek, ami jelentősen leegyszerűsíti a folyamatot.

Mire kell figyelni a szerelés közben?

A keret sarkainál található csavarok a lábakon mennek keresztül, lényegében a láb az, ami a megfelelő pozícióba rendezi az alumínium profilokat. Ez nagy könnyebbség, hiszen különösebb odafigyelés nélkül is pontosan összeállított keret lesz a végeredmény. azt javaslom, hogy a csavarokat ne húzd meg erősen csak akkor, ha a keret teljesen összeállt. Tedd ilyenkor a szerkezetet egy garantáltan sík felületre, hogy a lábak rendben az asztalon feküdjenek, és ilyen pozícióban húzd meg erősen a rögzítőcsavarokat.

a hand holding a metal bar AlgoLaser DIY KIT MK2

Figyelj arra is, hogy a bordásszíjak megfelelően feszesek legyenek. Ha nem kellő feszességgel rakod a helyükre a szíjakat, akkor működés közben egy-egy fogat átugorhat a a lézerfej tartószerkezetét mozgató fogaskerék, ilyenkor pedig pontatlan lesz a vágás és gravírozás.

Ha készen vagy az összeszereléssel, akkor jön még egy fontos lépés, a V-görgők feszességének beállítása. Ezt az excentrikus anyák állításával lehet elvégezni, amihez a csomagban található kis villáskulcsot kell használni. A helyes beállítás kritikus fontosságú a gép pontos működéséhez, és az útmutató részletes leírást ad ennek ellenőrzéséhez és beállításához. Ez a módszer a következő: a lézerfej felszerelése után a gépet 45 fokos szögben meg kell dönteni. Ha a gantry simán csúszik lefelé, a beállítás megfelelő. Ha túl gyorsan csúszik, túl laza, ha pedig nem mozdul, túl szoros a beállítás.


 

Specifikáció

a close up of a machine AlgoLaser DIY KIT MK2

Gyorsan fussunk át a nyers gyári adatokon, hogy elkezdhessem végre a gép bemutatását, a használat szempontjából. Ez lesz majd lejjebb a tapasztalatok fejezet, amit meg fog előzni egy rövidebb szakasz a saját fejlesztésű AlgoOS operációs rendszerről. Lássuk akkor a specifikációt!

Az AlgoLaser DIY KIT MK2 tehát egy 10 wattos diódalézerrel felszerelt gravírozó és vágógép. Ez a lézerforrás 455 ± 5 nm hullámhosszú kék fényt bocsát ki, ami ideális számos anyag megmunkálására. A lézer fókuszpontja rendkívül kicsi, mindössze 0,05 x 0,1 mm méretű, ami lehetővé teszi a rendkívül részletes gravírozást és precíz vágást.

a hand holding a rectangular object AlgoLaser DIY KIT MK2

A gép munkaterülete 400 mm x 435 mm, ami elegendő teret biztosít a legtöbb hobbi és kisipari projekthez. Sőt, igazából ez a méret átlag feletti, hiszen a legtöbb hasonló gép 400 x 400 milliméter alatti hasznos munkaterülettel rendelkezik. Az AlgoLaser DIY KIT MK2 maximális munkasebessége 12000 mm/perc, ami gyors megmunkálást tesz lehetővé, ez pedig különösen nagyobb felületek gravírozása esetén jön majd jól. A lézerfej élettartama a gyártó szerint meghaladja a 10 000 órát, ami hosszú távú használatot biztosít. Ezt persze a teszt alatt nem tudtam kipróbálni, de a hasonló fejekkel szerzett tapasztataim alapján simán benne van a pakliban, hogy tényleg tud ennyit.

a hand holding a bag of black wires AlgoLaser DIY KIT MK2

Az AlgoLaser DIY KIT MK2 számos fájlformátummal kompatibilis, beleértve a jpg, svg, png, bmp, G-kód és dwg formátumokat. Ez a sokoldalúság lehetővé teszi, hogy a felhasználók különböző tervezőszoftverekkel készítsék el a gravírozandó vagy vágandó mintákat. A gép támogatja az Android, iOS, iPad, Windows és macOS operációs rendszereket, így gyakorlatilag bármilyen eszközről vezérelhető.

A vezérléshez az AlgoLaser saját fejlesztésű AlgoOS operációs rendszerét használja, amely egy 3,5 hüvelykes IPS kapacitív érintőképernyőn keresztül kezelhető. Emellett a gép kompatibilis olyan népszerű lézervezérlő szoftverekkel is, mint a Lightburn vagy a LaserGRBL, ami tovább növeli a felhasználási lehetőségeket.

a hand holding a plastic bag with tools AlgoLaser DIY KIT MK2

A gép tápellátását egy 100-240V, 50/60Hz bemeneti feszültségű tápegység biztosítja, amely 24V 4A (maximum 6A) kimeneti feszültséget szolgáltat. Ez a univerzális tápellátás lehetővé teszi a gép használatát különböző országokban, különböző elektromos hálózatokon.

Biztonsági szempontból a DIY KIT MK2 megfelel számos nemzetközi szabványnak, beleértve az FCC, CE, RoHS és FDA előírásokat. Emellett rendelkezik UL jelentésekkel és megfelel az IEC60825-1 és IEC60825-4 lézerbiztonságra vonatkozó szabványoknak is.

a hand holding a black rectangular device AlgoLaser DIY KIT MK2

A gép képes számos anyag gravírozására és vágására. A vágható anyagok között szerepelnek különböző fafajták (kivéve a magas olajtartalmú vagy gyantás fákat), rétegelt lemez, MDF, karton, hullámpapír, akril, parafa, polikarbonát, Depron hab, nemszőtt textíliák, bambusz és bőr. A gravírozható anyagok listája még szélesebb, és magába foglalja az üveget, kerámiát, csempét, alumínium-oxidot, rozsdamentes acélt, bevonatos fémeket és sötét köveket is.


 

AlgoOS, vagyis ez a legjobb szoftver?

Szoftver működése cikk elején a videóban!

Amikor felkértek a gép tesztelésére felhívták rá a figyelmemet, hogy a gép lelke, az AlgoOS és a géphez tartozó érintésérzékeny kijelzőt különösen vegyem górcső alá. Hogy miért, azt majd a következő fejezetben leírom, most a lényeg az, hogy megpróbálom összefoglalni milyen is ez a rendszer, miért jó, mire használható. Ezután már tényleg a tapasztalatok jönnek majd!

a laptop next to a machine AlgoLaser DIY KIT MK2

Az AlgoOS operációs rendszer tehát az AlgoLaser DIY KIT MK2 lelke, amely egyedülálló módon egyesíti a felhasználóbarát kezelőfelületet a fejlett funkciókkal. Ez a rendszer lehetővé teszi a gép önálló működését akár számítógép nélkül is, ami jelentősen növeli a felhasználási lehetőségeket.

A rendszer kezelőfelülete egy 3,5 hüvelykes IPS kapacitív érintőképernyőn keresztül érhető el. Ez a képernyő rendkívül reszponzív, a felhasználó érintésére azonnal és nagyon jól reagál, ami gördülékeny és intuitív kezelést tesz lehetővé. Az AlgoOS felhasználói felülete letisztult és minimálisan ugyan, de hasonló egy modern okostelefonéhoz, ami megkönnyíti a navigációt és csökkenti a tanulás idejét.

A főmenü áttekinthető elrendezésű, itt azonnal láthatók a fontos státuszinformációk, mint például a WiFi kapcsolat állapota, az USB eszköz jelenléte, vagy az SD kártya elérhetősége. A rendszer beépített memóriával is rendelkezik, ami körülbelül 7 GB szabad tárhelyet biztosít a felhasználói projekteknek. Ez úgy nagyjából mindenre elég is lesz a tapasztalatom szerint.

a black machine with a screen and buttons AlgoLaser DIY KIT MK2

Az AlgoOS egyik kiemelkedő, és számomra meglepő funkciója a beépített projekt könyvtár. Ez tartalmaz számos előre elkészített mintát, amelyeket a felhasználók azonnal felhasználhatnak gravírozásra vagy vágásra. Ez különösen hasznos lesz a kezdő felhasználók számára, akik így gyorsan elkezdhetnek dolgozni a géppel, anélkül hogy saját terveket kellene készíteniük. Hamar jön a sikerélmény!

A projektek kezelése tapasztalatom szerint rendkívül egyszerű. A felhasználók választhatnak a beépített minták közül, betölthetnek fájlokat USB pendrive-ról, vagy használhatják a gép belső memóriáját. A rendszer még arra is képes, hogy előnézetet mutasson a kiválasztott projektről, ez  pedig segíthet elkerülni a hibákat és pontosabban pozicionálhatod a munkadarabot is.

Az AlgoOS lehetővé teszi a gép mozgásának precíz irányítását. A felhasználók különböző lépésközök (0,1 mm, 1 mm, 10 mm) közül választhatnak, és beállíthatják a mozgás sebességét is. A rendszer támogatja a gépi nullpont felvételét (homing) és a munkadarab keretezését is, ami segít a pontos pozicionálásban.

a black box with red and orange label and wires AlgoLaser DIY KIT MK2

A szoftver egyik rendkívül hasznos funkciója az “Ismét” gomb, amely lehetővé teszi a sorozatgyártást. Ez különösen hasznos lehet kis vállalkozások számára, akik azonos termékeket szeretnének gyártani.

Az AlgoOS rendelkezik egy beépített önellenőrző funkcióval, amely egy perc alatt teljes áttekintést ad a gép állapotáról. Ez magában foglalja a vészleállító gomb, a biztonsági kulcs, a lézer, a légszivattyú, az LCD kijelző és az SD kártya ellenőrzését.

A rendszer támogatja a WiFi kapcsolatot, ami lehetővé teszi a vezeték nélküli vezérlést. A WiFi beállítása olyan egyszerű, mint egy okostelefonon – csak be kell írni a jelszót, és a gép csatlakozik a hálózathoz.

a close up of a machine AlgoLaser DIY KIT MK2

Az AlgoOS egyik kiemelkedő, bár szokatlannak nem mondható biztonsági funkciója a megszakítás utáni helyreállítás. Ha a gravírozás vagy vágás valamilyen okból megszakad (például áramkimaradás miatt), a gép képes folytatni a munkát pontosan ott, ahol abbahagyta. Ez jelentősen csökkenti az anyagveszteséget és időt takarít meg.

A rendszer támogatja a firmware frissítéseket is. Ezek a frissítések egyetlen érintéssel telepíthetők, biztosítva, hogy a felhasználó mindig a legújabb és legerősebb verzióval dolgozhass. Az AlgoOS többnyelvű támogatást is kínál, ami lehetővé teszi a globális felhasználást. A rendszer 17 különböző nyelven érhető el, ide nem értve a magyart. Marad az angol vagy a német, vagy esetleg más, ami szívednek kedves és beszéled.

a machine with wires and a frame AlgoLaser DIY KIT MK2

A tapasztalataim alapján tehát az AlgoOS rendkívül felhasználóbarát és könnyen kezelhető. A rendszer tényleg nagyon reszponzív, a menük abszolút logikusan vannak felépítve, és a funkciók könnyen elérhetők. Különösen meg kell dicsérnem a beépített mintakönyvtárat és az “Ismét” funkciót, amelyek jelentősen megkönnyítik és felgyorsítják a munkát. Én leginkább ez utóbbinak örültem, hiszen előfordul, hogy néhány tucat apróbb tárgyat, de teljesen egyforma tárgyat készítek, így pedig nem kell minden alkalommal újra betölteni és kalibrálni a folyamatot.

a machine with wires and a small square AlgoLaser DIY KIT MK2

Összességében tehát az AlgoOS egy kifinomult, mégis könnyen használható operációs rendszer, amely jelentősen hozzájárul az AlgoLaser DIY KIT MK2 sokoldalúságához és felhasználóbarát jellegéhez. A rendszer egyaránt alkalmas kezdő és tapasztalt felhasználók számára, és számos olyan funkciót kínál, amelyek megkönnyítik és hatékonyabbá teszik a lézergravírozást és vágást.


 

Tapasztalatok

Ok, hát itt is vagyunk az utolsó előtti bekezdésnél, a tapasztalatoknál. Előbb végig futok a konkrét tapasztalatokon, után egy írok majd egy összefoglaló véleményt is!

AlgoLaser DIY KIT MK2 összeszerelése és beállítása:

a screenshot of a computer AlgoLaser DIY KIT MK2

A kicsomagolás közben feltűnt, hogy mennyire jó anyagokból és mennyire jól van megtervezve a gép. Hiába a megszokott aluprofilos megoldással álltam szembe, a fejmozgató híd, a görgők rögzítése, és sok egyéb apróság mutatta, hogy hiába új cég az Algolaser, ez a masina már nem az első gépe annak, aki tervezte.

A hogy fent is írtam a gép összeszerelése viszonylag egyszerűnek bizonyult. A gyártó által biztosított útmutató kiemelkedően jó minőségű, tiszta és érthető képekkel, hasznos megjegyzésekkel ellátva. Ez nagyban megkönnyítette az összeszerelési folyamatot. Az alkatrészek tökéletesen illeszkedtek egymáshoz, és tényleg csak néhány csavarra volt szükség az összeállításhoz.

a close up of a machine AlgoLaser DIY KIT MK2

Mi nem tetszett? Nos, volt ilyen is, bár nem sok minden. Az első, hogy a rejtett kábelezést tartalmazó gépekhez képest ez a DIY kivitel még mindig elég fapados, legalábbis a kábelek okán. Az Ortur gépeinél találunk már kábel vezető “láncot”, ebbe lehet a kábelkorbácsot befűzni, hogy a madzagok ne akadjanak bele semmibe működés közben. Nos, az AlgoLaser DIY KIT MK2 esetén ilyen nincs, így nagyon oda kell figyelni használat közben, hogy a kábel ne akadjon el.

a másik nekem nem tetsző dolog a fejhez levegőt szállító cső anyaga volt. Ez egy merev műanyag cső, miközben szinte minden gyártó jobban használható, rugalmasabb gumicsövet használ. Érteni vélem, hogy ennek a műanyag csőnek a kisebb falvastagság miatt vannak előnyei is (több levegőt lehet átjuttatni egységnyi idő alatt), de a merevségével meggyilkol minden pozitív gondolatot. Javaslom, hogy szerezzetek be gumi csövet majd, külső méretben találtok olyat, ami a lézerfej csőcsonkjához megfelelő lesz.

AlgoLaser DIY KIT MK2 teljesítménye:

A 10 wattos lézer teljesítménye megfelel a specifikációknak. Persze mérni ezt nem tudtam, de mivel van itthon több 10 wattos lézerem és ezekkkel dolgoztam is eleget van némi összehasonlítási alapom. A vágási és gravírozási teszteken a gép kimondottan jól, de nem kiemelkedően jól teljesített. A vágási sebességek összehasonlíthatóak más, hasonló kategóriájú gépekkel. Mérésem szerint 90%-os teljesítménynél a gép képes volt 411 mm/perc sebességgel vágni, ez pedig szinte milliméterre pontosan megegyezik más 10 wattos lézerek teljesítményével.

a close up of a machine AlgoLaser DIY KIT MK2

A gravírozási tesztek során a gép erősebbnek bizonyult, mint néhány konkurens 10 wattos lézer. A gravírozott minták sötétebbek és mélyebbek voltak, ami arra utal, hogy az AlgoLaser DIY KIT MK2 minimálisan nagyobb tényleges teljesítménnyel rendelkezik. Persze az is lehet, hogy az Air Assist jobb, mint más gépeknél, mert a munkadarabra érkező levegő mennyisége és ereje nagyban tudja befolyásolni a munkadarabon a minták színét. Sokszor érdemesebb is egy-egy munkánál, anyagnál kikapcsolni az Air Assist rendszert, hogy megfelelő színt és mélységet kapjunk.

AlgoLaser DIY KIT MK2 vágási minősége:

A vágott élek tiszták és barnák voltak, látható elszenesedés nélkül. Ez jó minőségű vágásra utal. A vágási vonalak talán (nagyon talán) kissé vékonyabbnak és tisztábbnak tűntek egy összehasonlított másik márkához képest, bár ez csak közvetlen összehasonlításban volt észrevehető. Azért nem merem ezt biztosra állítani, mert a rétegelt lemezek esetén egy-egy táblán belül is változhat a minőség, a ragasztó mennyisége, a fa keménysége, szóval nehéz az összevetés. Az is tény, hogy nagyon sok múlik a pontos beállításon, szóval egyáltalán nem biztos, hogy kezdőként olyan vágási éleket fogsz kapni, mint amiket én láttam a teszt alatt.

a yellow label on a black rectangular object AlgoLaser DIY KIT MK2

AlgoLaser DIY KIT MK2 gravírozási minősége:

A gravírozási tesztek során nálam a gép képes volt finom árnyalatokat és részleteket produkálni. Itt fontos megjegyeznem, hogy a kívánt eredmény eléréséhez talán még pontosabban kell beállítani a lézer erősségét, a lézerfej sebességét, ehhez pedig tapasztalat kell, amit csak sok munkával, gyakorlással lehet elérni. Szóval hajrá, ne keseredj el, ha az első 10-20 munkád nem olyan lesz, amilyet elképzeltél, menni fog az, tapasztalat teszi a mestert!

AlgoLaser DIY KIT MK2 szoftvere és kezelhetősége:

Az AlgoOS operációs rendszerről bővebben írtam már, szóval ezt nem szeretném itt taglalni. Nem csak azért, mert könnyen használható, hanem azért is, mert nem használtam túl sokat. De erről írok még! Amiről még nem írtam, hogy van természetesen telefonos applikáció is, ami kezdők számára rendkívül leegyszerűsíti a használatot. Ehhez kell a wifi kapcsolata is az Algolaser DIY Kit MK2-nek, hiszen a szoftver az azonos wifi hálózaton lévő gépet fogja megtalálni, így lehet vezeték nélküli kapcsolattal telefonrók vezérelni a gépet.

Az applikáció működése cikk elején a videóban!

a machine with a red light AlgoLaser DIY KIT MK2

AlgoLaser DIY KIT MK2 biztonsági funkciói:

A biztonsági funkciók, mint a vészleállító gomb és a biztonsági kulcs, megfelelően működtek. A gép azonnal leállt a vészleállító gomb megnyomásakor, és nem volt indítható a biztonsági kulcs nélkül. De ez azt gondolom, ogy manapság már alap, ilyen funkciók nélküli gépet nehéz már találni, de ha találok is, biztos nem ezeket választanám.

AlgoLaser DIY KIT MK2 hűtése és zajszintje:

Az aktív hűtőrendszer hatékonynak bizonyult. Külön kiemelendő, hogy a ventilátor csak szükség esetén kapcsol be, és automatikusan kikapcsol, ha a lézer nincs használatban. Ez jelentősen csökkenti a gép zajszintjét és energiafogyasztását. Ugyanakkor szinte teljesen felesleges a gép zajszintjével foglalkozni, ha Air Assist rendszert használsz, mert az garantáltan el fogja nyomni a gép saját hangját. Sokat gondolkoztam már rajta, hogy körül kéne néznem a neten, hogy milyen kompresszoros, tartályos megoldásokat használhatnék az Air Assist rendszerhez, amik nem zörögnek folyamatosan. Na, de majd egyszer eljön ennek is az ideje.

AlgoLaser DIY KIT MK2 Air Assit:

A tesztelés során felmerült néhány probléma a légszivattyú csatlakoztatásával kapcsolatban. A mellékelt levegőcső nem csak túlontúl merev, de rövidnek is bizonyult, ami nagy nehézségeket okozott a megfelelő elhelyezésben. A cső ráadásul néha beakadt a végálláskapcsolóba, ami egyrészről megakasztotta a munkát, más részről potenciális biztonsági kockázatot is jelent. Tényleg csak azt tudom javasolni hogy szerezetek be egy rugalmas és jóval hosszabb gumicsövet, mert a gyári cső (próbálok óvatosan fogalmazni) egy kalap szar.

a close up of a black and red device AlgoLaser DIY KIT MK2

AlgoLaser DIY KIT MK2 összehasonlítás más gépekkel és ami nem tetszett:

Az AlgoLaser DIY KIT MK2 teljesítménye összességében abszolút versenyképesnek bizonyult más, hasonló kategóriájú gépekkel. A vágási sebességek hasonlóak voltak, míg a gravírozási teljesítmény mintha némileg erősebbnek tűnt volna.

A lézerfej magasságának állítása kissé körülményesnek bizonyult a használt csavaros megoldással. Ahogy fent is megjegyeztem, nem ez az egyetlen gép, ami ilyet használ. Az mindenképpen az előnyére írható, hogy nem egy, hanem két csavar tartja a fejet. Ez a beállítás során nem előnyös, mert tovább tart maga a beállítás, viszont előnyös olyan szempontból, hogy a fej a sínjén tuti a megfelelő pozícióban fog állni, így pedig a lézer merőlegesen érkezik a munkaanyagra (ha az megfelelően sík), ez pedig szebb és pontosabb munkákat eredményez. Azért egy gyorsabb, esetleg karos rögzítési módszer kényelmesebbé tenné a használatot.

a hand holding a black wire AlgoLaser DIY KIT MK2

Problémának érzem azt is, hogy a fókuszbeállító eszköz, bár hatékony meg könnyen használható, de nem rendelkezik dedikált tárolóhellyel a gépen, ami megnöveli az elvesztés kockázatát. Nem egy nagy valamiről beszélünk, egy kicsi alumínium henger, ami fekete is, így ha leesik és elgurul nem biztos, hogy könnyen megtalálod. Arról nem is szólok, hogy mi van, ha a gép nem egy fix helyen van állandóan, hanem néha el kell pakolni. Ilyenkor a fókusz állító hengernek könnyen nyoma veszhet, am nagy bosszúság lesz.

Mi a véleményem az AlgoLaser DIY KIT MK2-ről?

Nos, néhány évnyi tapasztalattal, sok-sok órányi kéklézeres munkával a hátam mögött mostanra azért kialakult, hogy milyen gépeket szeretek jobban és miket kevésbé.

a computer and laptop with a dog on the screen AlgoLaser DIY KIT MK2

A gyártók próbálják a vásárlóközönség lézerezés iránt érdeklődő, ám elég szűköcske rétegét kiszélesíteni, és bevonzani olyanokat is:

  • akik esetleg kevésbé érdeklődnek a téma iránt,
  • akinek nincs túl sok műszaki érzékük, de mégis szeretnének alkotni,
  • meg azokat, akik lényegében mindenféle műszaki ismeret nélkül csak alkotni akarnak, és nagyon nem érdekli őket, hogy miképp és miért működik a gép, amivel dolgoznak.

És ez a törekvés a cégek részéről nekem, gyakorlott felhasználónak érdekesnek, de leginkább feleslegesnek tűnik. Persze ez érthető, és el is mondom miért!

a laptop next to a machine AlgoLaser DIY KIT MK2

Tetszenek, de nem szeretem például a kezdőknek árult fix vázas gépeket, amikben rejtve futnak a kábelek, a bordásszíjak. Számomra nehezebben beállíthatók, körülményesebbek. Nem igazán kedvelem a zárt dobozos gépeket sem, bár elismerem, otthoni környezetben, adott esetben ezek rendkívül hasznosak, mert nem büdösödik be a lakás a sok füsttől, ami a munka közben keletkezik.

Nem különösebben érdekelnek a kijelzővel és saját operációs rendelkező gépek. Soha egy percig nem használtam (a teszteken kívül) a wifis elérést, a telefonos applikációkat sem, feleslegesnek érzem ezeket, valahogy úgy érzem, hogy egy PC-s szoftverrel, USB-vel profibb, pontosabb munkát tudok végezni. Arról nem is beszélve, hogy az anyagtakarékosság mennyire fontos nekem, szóval nekem nem pálya az, hogy egy négyzetméteres lemez közepéből kivágok egy 5×5-ös akármit és örülök, hogy szép lett.

Ha már az anyagtakarékosság, akkor fontos megemlítenem, hogy kimondottan rühellem azokat a lézerfejeket, amiknél nem látom azt a pontot magától a fejtől, ahol a lézer eléri a munkadarabot. Egyszerűen képtelenség ezeket pontosan pozícióra állítani, amikor a befoglaló négyzeten körbe megy a lézer nem látom, hogy hol van a munkadarabon a kivágni agy gravírozni szándékozott felület széle, és még folytathatnám.

a laser engraving machine with a yellow label AlgoLaser DIY KIT MK2

Ezen a dolgon az sem segít, ha a lézerfej elején van egy kis ablak, mert azokon meg csak akkor látok át, ha a lézer beindul, de akkor meg csak a lézer fénye látszik, a munkadarab meg nem. Szóval szar az egész ahogy van.

NE VEGYETEK OLYAN LÉZERT? AMINÉL A LÉZERFEJ SZINTE A MUNKADARABOT SÚROLJA MUNKA KÖZBEN! OLYAT VEGYETEK, AHOL LÁTJÁTOK AZT A PONTOT, AHOL A LÉZER TALÁLKOZIK A MUNKADARABBAL! HÁLÁSAK LESZTEK NEKEM, HA LEGALÁBB EZT AZ EGY TANÁCSOT MEGFOGADJÁTOK!

Na, és most jön, hogy miért írtam le mindezeket!

Azért írtam le, mert az AlgoLaser DIY KIT MK2 egyrészről a kezdőknek kedvez, mert van érintésérzékeny kijelző, van telefonos applikáció, van saját tervezésű (és tök jól működő) operációs rendszer,  meg van wifi, meg mindenféle számomra már felesleges lófütty, de amúgy meg a gép az általam szeretett aluprofilos megoldás, ráadásul olyan lézerfejjel, ami megfelel az általam támasztott követelményeknek.

Mi következik ebből?

Az következik ebből, hogy az AlgoLaser DIY KIT MK2 kezdőknek, full amatőröknek (is) készül. Ám, ha fejlődsz, akkor sem fogod egykönnyen kinőni. Vagyis meg fogod találni a számításodat a géppel akkor is ha kezdő vagy, meg akkor is, ha haladó, meg akkor is ha már profin kezeled ezeket a masinákat.

a machine with a control panel AlgoLaser DIY KIT MK2

Vagyis az AlgoLaser DIY KIT MK2 egy igazán univerzális, könnyen kezelhető, akár profi munkák elvégzésére is alkalmas gép lett.

(Tudom, aki CO gépekkel dolgozik, azoknak a kéklézer a vicc kategória, de Ti, akik megélhetés szerűen lézereztek ne felejtsétek, nem mindenki akar ebből a munkából megéni, nem mindenki akar ezerszámra ugyanolyan kulcstartókat vágni, sokaknak ez szórakozás és időtöltés. Ettől még az, aki a hobbijának él lehet profi abban, amit csinál, ugyanúgy, mint Ti, akik konkrétan ebből a munkából éltek. Szóval a köszönöm a megértést részetekről is, kéretik mindent a maga helyén, a maga dimenziójában kezelni. Ezt a gépet is!)


 

Konklúzió

    1. Legyen nagyobb a célközönség.
    2. Feleljen meg a gép a kezdők igényeinek.
    3. Feleljen meg a gép a profik igényeinek.
    4. Legyen képes a gép akár komolyabb munkára is.
    5. Legyen képes a gép a kezdők apróbb sikerélményeit is kiszolgálni.

Talán Ti is érzitek, hogy nem egyszerű ezt a középutat megtalálni, de mint a példa mutatja nem lehetetlen. Az AlgoLaser DIY KIT MK2-vel a gyártónak sikerült a helyes úton maradni, hiszen a masina az abszolút kezdők számára sem lesz ijesztő, és ahogy fejlődnek, tapasztalnak ezek a kezdő vásárlók úgy lesz képes az AlgoLaser DIY KIT MK2 a növekvő igényeket, elvásárokat kielégíteni.

a laptop and device on a table AlgoLaser DIY KIT MK2

Szóval a lényeg:

Ha kezdőként keresel magadnak egy gépet, akkor az AlgoLaser DIY KIT MK2 megfelelő lesz.

Ha haladóként keresel magadnak egy gépet, akkor az AlgoLaser DIY KIT MK2 megfelelő lesz.

Ha profiként keresel magadnak egy gépet, akkor az AlgoLaser DIY KIT MK2 megfelelő lesz, maximum nem fogod minden olyan képességét kihasználni, amit egy kezdő a munka megkönnyítése, egyszerűsítése miatt kihasznál.

A vásárláshoz használd a gyártó áruházában a DIYKITMK2 kuponkódot, így a 10 wattos gép ára 309 dollár, ami a cikk írásának pillanatában 116 ezer forint, ami elég kedvező ajánlat ebben a kategóriában.

Vásárlás itt:

AlgoLaser DIY KIT MK2 lézergravírozó/vágó