Bár a Cell processzorral szerelt rendszereknek köszönhetően a Rambus már sikerrel biztosította fennmaradását, legfőbb céljuk még mindig a visszatérés a PC piacra.
A Rambus elnök-vezérigazgatója egy interjúban elmondta, hogy még mindig gőzerővel dolgoznak azon, hogy legújabb fejlesztésű memóriáikkal visszatérhessenek az Intel útitervébe. Arról egyelőre nem esett szó, hogy pontosan mely piaci szegmensben látnak lehetőséget, de feltételezhetően a hétköznapi asztali számítógépeket esélyük sincs megtörni.
A számítástechnika elmúlt pár évi történéseiben jártasabbak biztosan emlékeznek rá, hogy a Direct Rambus DRAM a PC piacon 1999-ben mutatkozott be az Intel i820-as lapkakészletével együtt. Mivel azonban a modulok ára az egekben járt, a valódi alkalmazásokban nyújtott plusz teljesítmény pedig minimális volt, hamar kezdett feledésbe merülni a technológia. Újabb löketet adott viszont a 400 MHz-es rendszersínt használó Pentium 4-ek megjelenése, melyeket a hagyományos 133 MHz-es SDR SDRAM-ok nem tudtak kiszolgálni. Az ár viszont továbbra is túl magas maradt, ráadásul az AMD törekvéseinek hála a DDR SDRAM meg tudta mutatni, hogy alacsonyabb késleltetésének köszönhetően gyengébb órajeleken is képes hasonló teljesítményt nyújtani, mint jóval drágább ellenfele. Mivel azonban az Intelt kötötte “hűségszerződése”, az RDRAM még egy darabig piacon maradt, de a DDR SDRAM Intel platformon történő megjelenése után egyértelműen halálra volt ítélve.
Most viszont újra bíznak a visszatérésben, és a papírforma szerint erre akár lehet is okuk. Az általuk fejlesztett XDR DRAM tényleg igen ígéretes, nem véletlen, hogy a Sony PlayStation 3 játékkonzoljában is ilyet találunk majd.
Az XDR akár 6,40 GHz-es órajelen képes működni, adatátviteli felülete pedig 128 bites, ami összesen másodpercenként 51,2 GB adat továbbítását jelentheti. Ezzel szemben a 667 MHz-es DDR2 elméleti maximuma 10,6 GB másodpercenként, természetesen kétcsatornás módban. Az egyetlen igazi korlátot az jelentheti, hogy a jelenlegi architektúra egyszerűen nem igényel ekkora sávszélességet. A Pentium 4 1066 MHz-es rendszersínjét könnyedén kiszolgálja két 533 MHz-es DDR2 SDRAM, tehát hiába képes egy memória ennek hatszorosára, ha nem használják ki.