A nagy videokártya teszt: A GTX 465-től és a HD 5830-tól a csúcsig
Most, hogy az összes résztvevőt bemutattuk, túl vagyunk a fogyasztást és a melegedést vizsgáló fázisokon, végre jöhetnek a tesztek!
Elsőként a Vantage következik, ahogy már megszokhattátok:
A mérések alatt a PhysX nem volt aktív
Bizony szép grafikont rajzoltak ki az eredmények, meglepő dolgot viszont nem konstatálhatunk. A típusonkénti váltásokkal felfelé haladva szépen növekednek a pontszámok, és a többkártyás rendszerek is megfelelően skálázódnak. Kialakultak az egyes párosok is, a GTX 465 a HD 5830 ellen, a GTX 470 a HD 5850 ellen, míg a GTX 480 a HD 5870 ellen küzd, és a GTX 480-at kivéve a Radeonok bizonyulnak erősebbnek.
Az Unigine Heaven legújabb verziójával futattjuk, melyet a lehető legagresszívebb beállításokkal futtattunk. A Radeonok kevésbé komálták ezt, talán az extrém tesszellációs profil fogta meg őket legjobban. Az egyes kategórián belüli csatákat torony magasan a GeForce-ok nyerik, és ez az uralom gyakorlatilag az egész grafikonra kiterjeszthető. Heavenben ilyen paraméterezéssel bizony jó a Fermi, legyen szó annak kisebb vagy nagyobb tagjáról.
A DirectCompute nevezetű tesztprogramot már ismerhetitek, most azonban annak legújabb verzióját bányásztuk elő az internet legmélyebb bugyraiból, és használata után elég érdekes eredményeket kaptunk. Az eddigiekhez képest a legszembeötlőbb változás az, hogy a szoftver már nem csak a DirectCompute, hanem az OpenCL vonatkozásában is képes mérni. A DirectCompute modullal meggyűlt a baja a GeForce-oknak, vagy épp fordítva, a programnak az NVIDIA kártyákkal, ugyanis két esetben elindulni sem volt hajlandó, ahol igen, ott pedig minden vezérlőn ugyanazt az eredményt produkálta, mely a Radeonokhoz képest a vicc kategóriát erősíti. A piros kártyák esetén sem volt minden rendben, a HD 5830 gyanúsan gyengébbet hozott, mint a többiek, a CrossFireX-t pedig nem támogatja a program, mint ahogy a látottak tükrében az SLI-t sem. Az OpenCL mérésnél már helyükre kerültek a dolgok, de nem teljesen. Ugyanabban a két esetben szintén nincs eredmény, mely nem meglepő, hiszen mint mondtuk, ott a program elindulni sem volt hajlandó. Két GTX 470-nél működött az SLI, ezt láthatjuk, a CrossFireX viszont nem. Mindenesetre legalább az erősebb kártyák jobb eredményeket hoztak gyengébb társaiknál, ez is valami.
A ComputeMarkot most először alkalmazzuk tesztsorozatunkban, kapóra jött, hogy a éppen a mérések elkezdésekor jelent meg a legfrissebb, azaz a 2.1-es verzió. Radeonok esetében azt történik, amit várunk, az egyre erősebb modelleknek megfelelően szépen, lépcsőzetesen javulnak a pontszámok, és a CrossFireX is annak rendje és módja szerint üzemel. Ugyanez már nem mondható el az SLI-ről, ugyanis az eredmények alapján a program nem támogatja, vagy nem szereti, ettől eltekintve nincs probléma. Az egyes kategóriákon belüli ellenfelek közül ismét a Radeonok tudnak győzedelmeskedni a GeForce-ok felett.
Ami egyértelműen kiderül a fenti két tesztprogram alapján: a DirectCompute és OpenCL képességek mérése napjainkban még nem könnyű feladat, ugyan programok már vannak, de a működésük és a kapott eredmények jónéhány esetben nem értékelhetőek igazán hitelesnek.
Lassan valóban eljutunk oda, hogy a videokártyákban lakozó hatalmas erő már nem csak grafikai számításokra használható fel, ennek az eszköze a DirectCompute, az OpenCL, vagy specifikusan az NVIDIA CUDA, illetve az ATI Stream, melyet például videokonvertálásra is fel lehet használni. A CyberLink MediaShow mindkét utóbbi technológiát támogatja, így nem csak a processzorhoz, hanem egymáshoz is tudjuk hasonlítani a hatásfokot.
Azt már most el kell mondanunk, hogy úgy ahogy a DirectCompute és az OpenCL esetében, itt sem zökkenőmentes a mérés, ez látszódik az eredményekben is. Néhol egy elvileg erősebb kártya gyengébben üzemel papíron gyengébb társánál, a többkártyás rendszerekből pedig nem profitálunk. A tesztet megismételve ugyanaz a konfigon sosem kapjuk másodpercre ugyanazt az eredmény. Ezek az mérések tehát inkább csak tájékoztató jellegűek, de két dolog biztos: Jelen pillanatban a Fermi + CUDA páros tűnik hatásosabbnak, de legyen szó akár CUDA-ról, akár Streamről, a technológiáknak igenis van létjogosultságuk, mert minden esetben jóval gyorsabban végeztek a FULL HD-s anyag (TOD fájl, JVC HD kameráról) 720p-s MP4-be való konvertálásával, mint ha csak tisztán a processzort használtuk.