A friss hírek szerint most készítik elő a kormányhatározatot.
A határozat kijelenti, hogy az ODF (OpenDocument) legyen a kötelezően használandó elektronikus dokumentumformátum a kormányzati szférában. Ez a formátum egyike a két nyílt dokumentumformátumnak, ami nemrégiben magyar szabvány lett. Az irodai programcsomagok piaci versenyének záloga a nyílt és közös dokumentumformátum, és a két számításba jöhető magyar szabvány az OpenDocument és az Office Open XML.
Az OpenOffice.org elsőként állt át nyílt dokumentumszabvány, az OpenDocument használatára az elterjedt irodai programcsomagok közül 2005 második felében. Az OpenDocument szabványt egy független szervezet, az OASIS hozta létre, a szabványosító bizottságban a Microsoft elutasította a felkérést a részvételre, de az ACM, Boeing, IBM, Sun Microsystems és még sok más szervezet és független szakember részvételével zajló munka sikeres volt: 2005 első felében OASIS szabvány, 2006-ban ISO szabvány lett az OpenDocument 1.0.
A Microsoft 2006-ban szabványosította az ECMA-val az Office Open XML-t, és vitatott módon az ISO-val 2008-ban. Az Office Open XML-t nemcsak bonyolultsága (egy nagyságrenddel terjedelmesebb a szabvány, mint az OpenDocument-é) és szabványokat elvető megoldásai miatt kritizálják (nem használja a meglévő nemzetközi szabványokat, termékfüggő: a Microsoft Office korábbi verzióinak sajátosságait építi be egy nemzetközi szabványba), hanem azért is, mert még a Microsoft Office 2010 sem támogatja az elvárható minimális mértékben: A vállalati és kormányzati IT-stratégia része a tervezhetőség, ennek ellenére a Microsoft irodai programcsomagjának legújabb változata (Microsoft Office 2010) nem állt át az ISO-szabványosítás által megkövetelt nyílt dokumentumformátumra (Office Open XML Strict), sőt egyáltalán nem képes ilyen formátumban menteni a dokumentumait, helyette az ISO szabvány szerint átmeneti, új dokumentumok létrehozására nem használható Office Open XML Transitionalt alkalmazza még mindig a Microsoft ISO szabványosítás során tett ígéretei ellenére. Ennek közvetlen hatása van a magyar közszféra számára is, mivel a Microsoft eszközei a várhatónál jobban korlátozzák a piaci versenyt.
A kormány tervezett döntése nem példa nélküli. Dánia januárban jelentette be, hogy csak egy nyílt dokumentumszabványt, az ODF-et fogja támogatja. Ahogy parlamenti képviselőjük, Per Clausen fogalmazott, álláspontjuk szerint egy szabványt kell választani. A döntést hagyhatnák a piacra is, de a tankönyveikben az is benne van, hogy az államnak be kell avatkoznia, ha a piac a monopólium irányába mozdul el.
A magyar kormányzati döntés nagy mértékben elősegítheti a LibreOffice és más nyílt forráskódú programok terjedését is, amitől becslések szerint évi 60-300 milliárd forint közpénz megtakarítása remélhető.
Forrás: libreoffice.hu