Ismét áttörést ért el a Fujitsu Laboratories
A Fujitsu Laboratories új analóg-digitális átalakítójának (ADC) mérete és energiafogyasztása is csupán fele a hagyományos átalakítókénak.
A hagyományos ADC úgy működik, hogy a külső analóg bemeneti jel feszültségszintjét egy belsőleg generált referenciaszinttel összehasonlítva digitális értékké alakítja az analóg jelet. A referenciaszintek megváltoztatásához kapcsolókra van szükség, ám a félvezetőgyártás folyamattechnológiai fejlesztései megnehezítik a nagy sebességű kapcsolást.
Erre a problémára reagálva a Fujitsu Laboratories teljesen új áramköri kialakítást tervezett olyan digitális vezérlő-technikával, amely egyáltalán nem igényli kapcsoló használatát vagy referenciafeszültség generálását. Az új terv alapján elkészített, új ADC 6 bites felbontást és 1 GS/s sebességet kínál – a teljesítménykategóriában egyedülállóan kicsi – 0,04 mm2 lapkafelületen, 9,9 W energiafogyasztás mellett. A többcsatornás, időben átlapolt működéssel1 nagy sebesség és többször tíz GS/s-os teljesítmény érhető el, ami komoly teljesítményjavulást eredményez a megoldást hasznosító rendszernél. A technológia részletes bemutatására a 2012-es nemzetközi VSLI-DAT (VLSI Design, Automation & Test) szimpóziumon került sor április 23-án, Tajvanon.
A digitális technológia legújabb fejlesztéseit a digitális áramkörök teljesítményének növelésével érték el. A természetes környezetben azonban analóg formában léteznek az információk és a jelek, ezért ADC-vel digitalizálni kell őket a digitális feldolgozáshoz. Ráadásul még a digitális formában elérhető jelek (pl. HDD) esetében is előfordul, hogy nagy sebességű és nagy sűrűségű átvitel esetén torzulnak, ami megnehezíti az eredeti digitális érték olvasását. Ezért az is egyre gyakoribb, hogy digitális jelfeldolgozással alakítják digitális értékké a torzult digitális jelet.
Forrás: Sajtóközlemény