Válassza az Oldal lehetőséget

ATI R520: Radeon X1800, X1600 és X1300 bemutatók

ATI R520: Radeon X1800, X1600 és X1300 bemutatók

Hosszú várakozás után tegnap végre megérkeztek az első valóban hiteles tesztek az új ATI kártyák részvételével.

Az idei évben meglehetősen gyengén szereplő ATI most végre mutat valami kézzel foghatót is, rögtön egy teljes termékcsalád képében. Az újításokra igencsak szüksége van a társaságnak, hiszen az NVIDIA GeForce 7800 GTX és GT támadása óta csak a Radeon X800 sorozat árának igen jelentős csökkentésével tudnak versenyképesek maradni az alsóbb szegmensekben, ami viszont rendkívül rosszul érinti a társaság anyagi téren elért eredményeit.

Ahogy az a cikkekből is kiderült, az ATI nem töltötte tétlenül az időt, amellett, hogy új architektúrájukkal képességeket tekintve végre felzárkóztak az NVIDIA GeForce 6800-as család nyújtotta Pixel Shader 3.0 és HDR-es követelményekhez, jelentős változtatásoknak hála tovább növelték a GPU hatékonyságát. Ilyen például, hogy a korábbi négy 64 bites memóriavezérlőt nyolc 32 bitesre cserélték, így ugyan továbbra is maradt a 256 bit, de egy időben jóvel több olvasási és írási műveletet képesek kiszolgálni párhuzamosan.

Az első írások alapján azonban sajnos arra kell következtetnünk, hogy az ATI új felsőkategóriás kártyái egyelőre a teljesítményüket még nem nézve sem túl barátságosak: azt már régóta tudjuk, hogy nyomtatott áramkörük mérete a konkurens NVIDIA megoldásaihoz hasonlóan nagyobb lett, de ennél sokkal visszataszítóbb tulajdonság, hogy például a Radeon X1800 XT duplavastag hűtést kapott, és bár az XL változat e téren eggyel jobbnak bizonyul, mert beéri egy hellyel, ennek ellenére hűtőventilátora állítólag irtózatosan süvít.

Az elsőre tehát vegyes vélemények után — az oldalunkon az elmúlt hetekben bő számmal olvasható pletykák és kritikák után nem túl meglepő módon — hidegzuhanyként ér mindenkit a Radeon X1800 XT és XL a konkurenciához mérten gyenge teljesítménye, ami egész egyszerűen annak tudható be, hogy a 90 nanométeres csíkszélesség használatakor felmerült gyártási problémák miatt az ATI képtelen volt az NVIDIA 24 és 20 csöves megoldásaival szemben hasonló felépítésű modelleket készíteni, így hiába lett a 16 csövesek között egy igen jól teljesítő, kiforrott megoldás az új ATI család, ez ma egész egyszerűen nem elég az üdvösséghez. Főleg úgy nem, hogy már fél éve, és ennél jelentősen magasabb teljesítménnyel kellene piacon lenniük, ha komoly előrelépést akarnak elérni. Ráadásul a kártyák hivatalos ajánlott végfelhasználói ára rendre azonos a konkurencia gyorsabb és halkabb megoldásaiéval, úgyhogy egyelőre nem sok érv szól az ATI mellett, ha csak a hardveres H.264-es videodekódolás nem elengedhetetlen valakinek.

Az eredmények és tesztek kommentálását most olvasóinkra bízzuk, mi ezt később egy hosszabb írás formájában ejtjük meg. Addig is, aki még nem olvasott a témáról, annak újdonságot jelenthetnek az itt felsorolt hivatkozások (angol nyelvű cikkek).

FiringSquad Beyond3D TechReport [H]ardOCP PC Perspective TBreak Hexus DriverHeaven Guru3D AnandTech HotHardware XbitLabs

A szerzőről