A középkategória nagyágyúja – Xiaomi Redmi Note 11 Pro 5G teszt
Rendkívül meggyőző telefon mutatós külsővel és remek képességekkel.
Tartalomjegyzék Mutasd
Nézd meg videós tesztünket is!
Bevezető
A Redmi Note 11 Pro meglehetősen hamar érkezett a 10 Pro után. Mondhatni szokatlanul hamar. Az előd is remek telefon volt, így kíváncsian vártam, hogy alig fél évvel később mi újjal tud a Xiaomi előrukkolni. Nos, nem sokkal, de mégis, ez az új generáció érzetre egész más szinten mozog, mint a tízes sorozat.
Ismét változott a dizájn, a hardver is kicserélődött. Nem lett érezhetően gyorsabb vagy erősebb, valahogy mégis jobb kézbe fogni és használni.
De nem szeretném lelőni a poént, így inkább vágjunk bele a tesztbe!
Csomagolás és tartozékok
Kötelező ez a fejezet, bár az évek folyamán lassan teljesen értelmét veszti. A Xiaominál (Redminél) a dobozok egyen dizánja nem változott, a tartozékokból sem lett több vagy kevesebb. SIM-tű, kábel, töltő, szilikon hátlap és leírás. Se több, se kevesebb.
Annak mondjuk örülök, hogy a Redmihez még nem szivárgott be a spórolás, így a töltőfejet nem hagyták ki „környezetvédelmi” okok miatt. A töltőfejen nagy felirat hirdeti, hogy 67 wattos töltésre is képes.
Az egyetlen furcsaságot az jelenti, hogy a dobozban nem találunk képernyővédő fóliát. Ez azért meglepő, mert a telefonon sincs, pedig az utóbbi sok évben megszokottá vált, hogy a kijelzőre ragasztva rögtön kapunk védelmet.
Nos, ez most valamiért elmaradt, így már most szólok, ha veszel a telefonból, akkor rögtön gondoskodj fóliáról is!
Kicsomagolás és első bekapcsolás
Külső
Alapvető változásokra nem számíthatunk egy okostelefon külsejét tekintve, így mindig kíváncsian várom, hogy min változtatnak az új szériánál, hogy frissebb, újabb hatást adjanak. A Redmi esetén már több széria óta remekelnek a dizájnerek. Apró kis változtatásokkal operálnak egyes helyeken, máshol kicsit jobban hozzányúlnak a készülékházhoz, és a végeredmény mindig olyan érzés, mintha valami teljesen újat kaptunk volna.
A 11 Pro esetén a kézbevételkor rögtön a Xiaomi Pad 5 táblagép és/vagy a Redmi 10 telefon ugrott be. Pont olyan érzés volt az is először fogni, mint ezt a telefont. Az oldalak, a keret szögletesebb lett, de nem annyira szögletes, hogy vágná az él az ember kezét. Egyértelműen elmozdultunk kicsit az Apple telefonjai irányába, legalábbis a formát tekintve.
A fizikai méretek 163.7 x 76.2 x 8.3 milliméter, a telefon tömege 207 gramm. Érdekes, hogy az előd, a Note 10 Pro vastagságban megegyezett ezzel, de 9 grammal könnyebb volt, mégis a 11 Pro valahogy filigránabbnak érződik.
Elől természetesen Gorilla Glass üveget találunk, sőt, hátul is üveg van, ami rögtön mutatja, érezteti, hogy itt bizony nem egy olcsó mobilt kaptunk. A keret burkolata viszont műanyag. Talán ez az egyetlen pont a telefonon, ami mégis eszünkbe juttatja, hogy a Redmi Note 11 Pro nem a felsőkategória. Ha ez a rész alumíniumból lenne, akkor minden szempontból meglenne a prémium érzés.
Nem változott a gombok és rácsok elhelyezése. A felső élen egy jack csatlakozó, egy hangszórórács, egy másodlagos (zajszűrő) mikrofon és az infra található ebben a sorrendben. Alul hangszórórács, újabb (elsődleges) mikrofon, Type-C csatlakozó és a SIM-tálca vár minket.
A SIM-tálcával kapcsolatos érdekesség, hogy a telefon már nem a régebbről megszokott tálcát kapta, hanem egy kétoldalas megoldást. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a tálca nem fog olyan mélyen benyúlni, mint a régi megoldásnál, a két SIM-kártyát (vagy az egy memória- és egy SIM-kártyát) a tartó alsó és felső felébe kell pattintani.
Szemből a jobb oldalon a hangerőszabályzó és az ujjlenyomatolvasóval egybeépített bekapcsológomb, a baloldal pedig üres.
A hátlapon csak a kameraszigetet találjuk, ennek kialakítása már nem ismeretlen számomra, hasonló elrendezést kaptak a frissebb Xiaomi mobilok. A főkamera alatt négy kisebb karikát találunk, ezekbe a cég a kiépítéstől függően vagy tesznek optikát vagy csak a dizájnt szolgálják.
A Redmi 11 Pro esetén két karikában kamerát találunk, egyben a villanót a negyedik viszont csak egy AI feliratot tartalmaz.
Ha a külsőt értékelnem kell, akkor 5-ből 4,8 pontot adnék, és azt a két tizedet pont a kamerasziget miatt vonnám le. Már a Poco M4 Pro esetén sem csíptem azt, hogy távolról kamerának kinéző kamu dolgokat pakolnak bele. Érthető persze az egységes dizájn miatt, de nekem akkor sem szimpatikus.
Minden más tekintetben viszont csodás lett ez az új mobil. Az első kézbevétel nagyjából el is szokta dönteni, hogy mit fogok írni, mert a külső, a dizájn szempontjából az első benyomás mindig döntő. Az apróbb, nüánsznyi részleteket úgyis csak később, használat közben fedezem fel.
A Redmi Note 11 Pro-t pedig nagyon jó kézbe venni. Egy olcsóbb telefon után, mint például a Poco M4 Pro után (amit az utóbbi egy-másfél hónapban használtam) olyan, mintha több nagyságrenddel drágább készüléket fognék. Tényleg közelíti a prémium érzést, amiben valószínűleg nagy szerepe van annak, hogy a készülékház valahogy vékonyabbnak érződik a ténylegesnél. Ismét ki kell osztanom a dizájnereknek egy hatalmas pirospontot!
A telefon három színben vásárolható meg. Ezek a szokásos fantázianeveket kapták meg, úgymint Atlantic Blue (vagyis kék), Graphite Gray (vagyis szürke) és Polar White (vagyis fehér). Hozzám a szürke érkezett, baromi jól néz ki, ha a másik két szín is ilyen jól sikerült, akkor azoknak is lesz sikerük.
A végére még egy fontos dolog, a Redmi Note 11 Pro-nál végre kapunk vízállósági tanúsítványt is. A készülék az IP53-as szintet kapta, így mérsékelten por- és vízálló lett!
Hardver
Processzor, memória
A központi egység a Snapdragon 695 5G. A nevéből rögvest kiderül, hogy ez bizony már egy 5G-s lapka. Ahogy az a Poco M4 Pro tesztben említettem, úgy gondolom, hogy ettől az évtől számíthatjuk az 5G éra kezdetét, mert bár a drágább készülékeknél eddig is elérhető volt, az olcsóbbaknál csak most jelenik meg, így a szélesebb közönség csak ettől az évtől fog az 5G mobilhálózat előnyeivel találkozni.
A lapka viszonylag újnak mondható, 2021. októberének utolsó napjaiban mutatták be hivatalosan. Az elődje a Snapdragon 690 volt, ami nem csak abban különbözött, hogy 4G-s lapka volt, hanem sebességben is elmaradt a ráncfelvarrott 695-höz képest.
Az új SoC-ban már nem a Kyro 560-as, hanem a Kyro 660-as lapka dolgozik (2 x 2,2 GHz Kryo 660 Gold és 6 x1,7 GHz Kryo 660 Silver) és változott a GPU is. A változtatások hatása pedig 15 százalékos processzor és 30 százalékkal magasabb GPU teljesítmény lett. Lényeges még, hogy a gyártástechnológia is változott, míg az SP690 8- addig az SP695 6 nanométeres csíkszélességen készül.
A központi egység mellett 6- vagy 8 gigabájt memóriát és 64- vagy 128 GB UFS 2.2-es háttértárat találhatunk a kiépítéstől függően. Nálunk a legnagyobb kapacitású példányok ritkán jelennek meg, így gyanítom, hogy a 6/64- vagy a 6/128 GB lesz, amit meg tudunk majd vásárolni.
A tesztek a szokásosak. Antutu és 3D Mark a 3D és játékok alatti teljesítmény összehasonlításához, PC Mark és Geekbench az általános felhasználáshoz. Szerencsére akad a családban a Redmi Note 10 Pro-ból is, így közvetlenül az előddel is össze tudtam mérni a teljesítményt.
Redmi Note 10 | Redmi Note 10 Pro | Redmi Note 11 Pro | |
Processzor (SoC) | Snapdragon 678 | Snapdragon 732G | Snapdragon 695 5G |
Tesztprogram | |||
AnTuTu Bench. 7.x | 262347 pont | 269815 pont | 389270 pont |
AnTuTu Bench CPU/GPU/UX/MEM | 100002/42997/ 76572/52776pont | 102558/70812/ 47402/55110 pont | 122534/98601/ 104001/64134 pont |
Geekbench 5.x (score/single/multi) | 418/530/1586pont | 1276/549/1706 pont | 1365/688/2033 pont |
PC Mark Work 3.0 | 8740 pont | 7905 pont | |
PC Mark Storage 2.0 | 11014 pont | 15853 pont | |
3DMark Sling shot /extreme | 2297/1458 pont | 2655/2210 pont | 4123/2943 pont |
3D Mark Wild Life/extreme | 482/143 pont | 1115/346 pont | 1210/361 pont |
Az eredményekből jól látszik, hogy a Redmi Note 11 Pro 5G az elődhöz képest nagyot lépett előre. Ez véleményem szerint nem az új proci kiemelkedő erejének, inkább az elődben található Snapdragon 732G gyengeségének tudható be. A 732 a 730 ráncfelvart változata, minimális változtatásokkal, a 730 pedig lassan hároméves fejlesztés, és amikor kiadták sem volt igazán a toppon.
Szóval a lényeg, hogy a proci cseréjének itt volt az ideje, az Snapdragon 695 pedig hozza azt a teljesítményt, amit egy középkategóriás egységtől várhatunk, vagy inkább elvárhatunk. Az erő elég a játékhoz is, nem is kell túl sokat butítani a grafikán, hogy szépen fussanak a népszerűbb címek. Ha pedig a játékok rendben elszaladnak, akkor a hétköznapi felhasználáshoz bőven elegendő az izomerő.
A PCMark Storage tesztjéből jól látható, hogy a háttértár sebessége is jelentősen nőt, még úgyis, hogy ebben a készülékben, és az elődben is UFS 2.2 alapú a beépített tár.
Összességében tehát jók vagyunk, gyorsabb a proci, a GPU, a memória és a háttértár is, így egy szavunk nem lehet, a fejlődés nem állt le!
Kijelző
Nos, első ránázésre a kijelző nem változott az elődhöz képest, ami már eleve jó, hiszen azzal meg voltam elégedve. De miért ne lettem volna, egy AMOLED panellel megelégedve ami 120 Hz-en muzsikál, 6,67 colos a képátlója, 1080 x 2400 pixeles a felbontása és 395 ppi a pixelsűrűség a 20:9-es oldalarány és 107,4 cm2 képernyőméret mellett. Hab a tortán a HDR10+, ami miatt elképesztően jó színeket kapunk.
Na ugye!
Az utódban két különséggel megegyeznek az adatok, de a kettőből az egyik elég fontos különbség lesz. A kevésbé érdekes, hogy a kijelző-előlap arány javult kicsit, 85,6-ról 86 százalékra nőtt a kijelző aránya. Ami viszont sokkal fontosabb, hogy a tipikus fényerő 450 nit helyett 700 nit lett, ami azt eredményezi, hogy napsütésben is használható marad a telefon. Érdekes, hogy a fényerő csúcsértéke nem változott ez maradt 1200 nit.
Összességében a Note 11 Pro 5G kijelzője hibátlannak mondható. Nem állítom, hogy nem láttam jobbat vagy szebbet, de az egy másik árkategória volt. Azt gondolom, hogy csúcsérzés, hogy a Note 11 Pro kategóriájában már ilyen kijelzőt kapunk, imádom, semmilyen hiányérzetem nincs, igaz, már a Note 10 Pro esetén sem volt.
Kamerák
Mondanám, hogy a kamera setup összeállítása jó irányba megy, de nem. És ez nem csak a Xiaomira érvényes, olyan érzésem van, mintha az utóbbi két évben visszaléptünk volna kettőt, és a spórolás miatt mindent a szoftverrel akarnának a gyártók elvégeztetni. Kérdem én, hova lettek például a tisztességes nagyítást tudó zoom kamerák?
Persze ez költői kérdés volt, a gyártó biztos azt mondaná, hogy érdeklődés hiányában nem fejlesztették ezeket tovább, én meg azt mondom, hogy tudok olyan embert (magamat is beleértve), aki hiába keres normális zoom kamerát, nem talál, még a drágább készülékekben sem.
A Xiaominál mostanra kialakult az új rend. Alsókategória 50 megás főkamera, középkategória 108 megás főkamera. Emellé aztán betesznek egy használhatatlan 2 megás makrót, miközben a noname gyártók már 5 megát pakolnak az olcsó telefonjaikba, és betesznek egy 8 megás ultraszéles látószögű kamerát, ami ugyancsak siralmas.
Persze a siralmast értsétek úgy, hogy napjaink elvásársaihoz képest siralmas, mert ha visszamegyünk 4-5 évet, azokhoz a megoldásokhoz képest természetesen jók.
Ezzel el is árultam, hogy milyen kamerákat találunk a Redmi Note 11 Pro hátsó kameraszigetén. Igen, itt van egy 108-as főkamera Samsung szenzorral, mellette egy 2 megás makró és egy 8 megás ultraszéles. Az egyetlen, amit pozitívumként tudok említeni, hogy legalább a teljesen felesleges 2 megás mélységszenzort nem tették be. (mondjuk a Note 11 Pro 4G-ben van mélységszenzor is, csak tudnám minek?).
A minőség amúgy nem rossz. A főkamerát láttuk már sok készülékben, az előd Note 10 Pro-ban is. A célnak untig megfelel, a szoftver jól dolgozik mögötte. A képek dinamikája jó, a torzítás minimális, nekem a színek is bejönnek, nem túl színes, szagos, azokat nem csípem. Az utóbbi évben sokat fejlődött a szoftver is, így az éjszakai képeken nem akar túl sokat világosítani, ami jár némi romlással a részletesség terén, de kevesebb a zaj, a hangyásodás is, és ez egy jó kompromisszum. Az éjszakai képeket amúgy is jobban szeretem, ha úgy néznek ki, mintha sötétben, nem pedig, mintha félhomályban fotóztam volna.
Sajnos a hardveres zoom képesség kiment a divatból, így itt is csak szoftveres, kétszeres nagyítást kapunk. Erről kicsit lejjebb lesz egy tesztkép. Nem rossz, de pont annyi, mintha számítógépen kivágnánk a főkamera képének a közepét. Persze valószínű, hogy némi szoftveres képjavítás bejátszik, de a lényeg, hogy egészen használható a dolog.
A főkamera kapcsán a videós képességeket kell még említeni. Nos, erről sokat nem tudok szólni. Az eleve csalódás, hogy 4K-t nyomokban sem tartalmaz a választható lehetőségek menüje, de hogy az 1080p 60 FPS is hiányzik teljesen érthetetlen. Most mondhatjátok, hogy elenyésző azon userek aránya, akik kihasználják az ilyen képességeket, de jó magam például ilyen vagyok, így nekem kimondottan hiányzik a lehetőség.
A videós képességeket prezentálandó itt egy összevágott, de színezés, effektezés mentes felvétel, rajta, ahogy a kamera látja a világot!
Szerintem megegyezhetünk abban, hogy ez a telefon nem a videósok kedvence lesz. Nem mondom, hogy lehetetlen közepesen normális videókat készteni, de mindenképpen nehéz. Az alacsony felbontás, a maximum 30 FPS és a rezgéscsökkentés hiánya nem válik előnyére a mobilnak.
Néhány szó a maradék két “kameráról”:
A nyolcmegás kamera és a makró, de főleg az utóbbi felejthető élményt ad.
Ultraszéles kamera | |
A nyolcmegás nem rossz, sőt, ahhoz képest, hogy néhány éve mit hoztak ki ezekből még jónak is mondható. A színekkel nincs baj, talán egy paraszthajszálnyival jobban is tetszik, mint a 108-as kamera képe. A baj természetesen a felbontással van, és persze a rossz fényviszonyok között készülő fotókkal.
A makrót tényleg hagyjuk, jó játék gyerekeknek. Nagyjából a használhatatlanságot súrolja, még az a szerencse, hogy nem egy VGA 640 x 480-as felbontást akarnak eladni nekünk, bár, már azon sem lepődnék meg különösebben. Ennél a készüléknél is azt javaslom, hogy inkább lőjetek egy közelít a főkamerával, aztán nagyítsátok ki, jobban fogtok járni!
2x szoftveres Zoom | szelfi |
Egy dologról nem szóltam még, az előlapi szelfikameráról. Ez egy 16 megapixeles egység, amivel nincs igazán problémám. A színek kicsit fakók talán, a kép hajlamos kiégni, de nem vészes a dolog. A háttér és a téma elválasztása portré módban jó, de ez már évek óta ilyen, maximum kisebb hibákat találhatunk a szoftver munkájában.
Összességében tehát a kamerák, legalábbis a 108 megás főkamera fényképezésre használható, videózásra már kevésbé. A főkamera az emberek 95 százalékát ki fogja szolgálni olyan szinten, amit egy ilyen kategóriájú telefontól elvárhatunk, a maradék 5 százalék keressen egy magasab polcon található telefont.
Szoftver
Izgalmas dolog következik, hiszen a Redmi Note 11 család kapta meg elsőként a MIUI 13-mat. A 12 után nem ez jött, hanem a 12.5 (ki tudja miért), és ebben az esetben a 12.5 elhalászott egy csomó érdekességet az új főverzió orra elől. Azért így is találunk újdonságokat, bár a legtöbbet a rendszer működésében, és csak kevesebbet a látványvilágban. De kezdjük az utóbbiakkal!
A legfőbb érdekesség ezen a területen a sidebar. Igen, ahogy a neve is mutatja, ez egy oldalról előhúzható ikonsáv, ahonnnan elindíthatunk szoftvereket, amik egy ablakban fognak futni. Aham, multitasking van öcsém, ezt tudja már az Android egy ideje, de most mindenki könnyedén ki is használhatja majd.
Izgalmas egy csöppet az is, hogy változtak a widgetek. Modernebbek lettek, talán jobban is néznek ki, de ez ízlés dolga, nekem nem tűnnek nagyon újnak, bár megvallom, túl sok widgetet nem használok. Mindegy, van ezekből is új, szépek, jók, ahogy eddig is voltak.
A harmadik, hogy kapunk új háttérkép csomagot, a neve MIUI X Beauty of Science, vagyis a tudomány szépsége. Különböző kristáylminták és hasonlók közül válogathatunk.
Negyediknek maradt egy új vízjelezési megoldás, amivel meg tudjuk jelölni fényképeinket vagy befotózott dokumentumainkat. ez néha valóban jól jöhet, ha nem szeretnénk, ha más ellopná és sajátként használná ezeket.
Jöhetnek a motorház alatti változások!
Ezekre nem fogok külön-külön bekezdéseket pazarolni, a lényeg, hogy mindegyik fejlesztés javít valamit a rendszer teljesítményén.
- A Liquid Store a háttértár töredezettségét szünteti meg (dinamikusan), így nem csökken látványosan a háttértár sebessége akkor sem, ha sokszor írunk, törlün kadatot róla.
- A Smart Balance a teljesítmény és a fogyasztás között próbálja a legideálisabb beállítást megtallálni, azt állítja a gyártó, hogy kb. 10 százalékkal növeli meg az akku élettartamát ez az új eljárás.
- A Focused Algorithms nevű újdonság az erőforrásokat osztja el dinamikusan, az előtérben lévő alkalmazás kapja a több rendszeridőt.
- Az Atomized Memory nevű fejlesztés a memóriahasználatot optimalizálja, például bezárja helyettünk az inaktív háttérfolyamatokat és alkalmazásokat.
Nagyjából ennyi, legalábbis ezek a fontosabb változások. A mélyben bizonyára embertelen mennyiségű javítás, optimalizálás is történt, de erről nekünk nem kell tudnunk, a lényeg, hogy az új rendszer legyen szebb, gyorsabb, takarékosabb, és ezt megint megkapjuk.
Amúgy meg a MIUI a király!
Összegzés
Egy csomó dologról nem írtam fent, de ezek olyan dolgok, amikről véleményem szerint egy Xiaomi telefon esetén nem kell már írni. A kétcsatornás wifi jó, bár még nem wifi6, de az ac szabvány sem rossz. Van Bluetooth 5.1, GLONASS, BDS, GALILEO támogatás a navigációhoz. Sztereó a hang, és elég erős is, normálisan szól, bár persze nem egy hifi. Igaz, ezt is meg kell becsülni, mert a POCO M4 Pro 5G-hez képest mégis olyan, mintha egy fullos hifi rendszer szólalna meg, pedig nem, csak az M4 Pro gyengus kicsit.
Az akkumulátor 5000 mAh, a töltés, ahogy a töltőfejnél említettem 67 wattos, amivel kb. háromnegyed óra teletölteni elektronokkal az akkumulátort. Nálam normál használat mellett másfél nap egy töltéssel, de én elég intenzíven használom a telefont, lényegében folyamatosan a kezem ügyében van és nyomkodom. Szóval egy igazán normál használat mellett a két napot lazán tudnia kell.
A telefon teljesítménye, ahogy a fenti tesztekből láthatjátok nőtt az elődhöz képest, de ez az emelkedés, bár tesztprogramok alapján elég nagy, a napi használatban lényegében fel sem tűnik. A kamerák sem lettek jobbak, szerencsére rosszabbak sem. Ami leginkább változott az a külső, és az bizony nagyon is előnyére. Nem nagyon tudom ezt másképp megfogalmazni, mintha egy osztállyal feljebbről vettél volna a kezedbe egy telefont. Mondjuk tagadhatatlan, ehhez az érzéshez kell az is, hogy kényeztesse a szemünket a tipikus 700 nit fényerő, ami a kijelzőből árad. Fincsi!
Szóval a készülék szép, a készülék Xiaomi minden ízében, a készülék egy igazán remekmű, és természetesen az ára is jó. Mondom ezt úgy, hogy az utóbbi években nem csak a forint dollár árfolyam szállt el, hanem a telefonok dollárban mért ára is. Vagyis kettős hatás, ami a forintos árak drágulását előidézi. Ezzel kell most együtt élnünk, ha tetszik, ha nem, így, ilyen szemmel kell az új telefonok árát néznünk.
Ha a fentiek alapján elnyerte a tetszésedet, akkor az alábbi hivatkozáson természetesen megvásárolhatod. Megtalálod mind a három verziót memória/háttértár kiépítés szerint, és megtalálod a három elérhető színt, a fehéret, a szürkét és a kéket is. A Get coupons gombra kattintva igényelhetsz kupont, ezzel ~6000 forinttal olcsóbban tudod a telefont megvásárolni.
A vásárláshoz ide kattints:
Redmi Note 11 Pro 5G (6/64- 6/128 és 8/128 GB-os)