AMD – ATI: Az üzlet létrejött!
Az elmúlt hetek találgatására tett ma pontot a DailyTech híre, mely szerint az AMD felvásárolja az ATI-t.
Az utóbbi idők legdurvább pletykájának tűnt a felvásárlás. Erről hétvégén már mi is beszámoltunk, de úgy tűnik, a mondás, mi szerint nem zörög a haraszt, ha nem fújja a szél, ismét igaznak bizonyult.
Az üzlet részletei szerint az AMD és az ATI között végrehajtott tranzakció mintegy 5,4 milliárd dollár értékben valósul meg. Ebből 4,2 milliárd dollárt tesz ki a készpénz és 57 millió dollárt az AMD részvények.
Az üzlet létrejöttéhez az AMD-nek 2,5 milliárd dollár kölcsönhöz kell folyamodnia. Ez az a pont, amit a kétkedők többször emlegettek a felvásárlás hírének felröppenésekor, vagyis azt, hogy az AMD készpénztartalékai nem lesznek elegendőek egy ilyen méretű felvásárlás finanszírozásához.
Az új vállalat központjának az AMD jelenlegi sunnyvale-i (Kalifornia) székhelyét tartják meg. A mintegy 15 ezer embernek munkát adó vállalkozást az ATI jelenlegi elnök-vezérigazgatója, Dave Orton, mint végrehajtó alelnökként irányítja, közvetlenül alárendelve Hector Ruiznak és Dirk Meyernek.
Dave Orton (ATI) és Hector Ruiz (AMD) üzletet kötött
(A kép a DailyTech oldalról származik)
Nyugodtan mondhatjuk, a tranzakció az utóbbi évek legnagyobb bejelentése az informatikai piacon. Hatásai egyelőre beláthatatlanok, az azonban biztos, hogy a piac komoly átrendeződésére számíthatunk. Valószínű, hogy az NVIDIA ezek után még szorosabbra vonja kötelékét az Intellel, hiszen az nForce lapkakészletek gyártója eddig leginkább az AMD processzorokhoz készített lapkakészletből profitált, természetesen a GPU-k mellett. Az AMD az ATI-val nem csak egy grafikusprocesszor nagyhatalomhoz, hanem egy saját, házon belüli lapkakészlet gyártóhoz is hozzájutott.
Az egyesülés az Intel számára sem lehet jó hír, hiszen a gyártó az integrált VGA megoldások piacvezetője. Az AMD és az ATI közös vállalat ebben a piaci szegmensben bizonyára komolyabb részesedés megszerzésére fog törekedni, ami bár gyaníthatóan nem fogja az Intel elsőségét veszélyeztetni, ám az x86-os processzorok árversenye miatti veszteséget tetézné, az alaplapi VGA vezérlővel rendelkező lapkakészletek eladásának csökkenése.
Az üzlet tehát létrejött, megtörténtek a kézrázások, mi pedig izgatottan várjuk a jövőt, mely minden eddiginél izgalmasabb fejleményekkel kecsegtet.