Gigabyte a BTX jegyében
Mint mindenki tudja már, a BTX szabvány a jelenleg elterjedt ATX leváltására született.
Igazság szerint nem tegnap halottunk először a BTX szabványról, ám ezidáig nem nagyon találkozhattunk BTX-es termékekkel. Úgy tűnik a Gigabyte ezen próbál változtatni.
Először is mire jó a BTX? A BTX szabvány egy teljesen új alaplap és ház dizájnt kíván. Az új szabvány legfontosabb célkitűzése választ találni napjaink szó szerint legégetőbb problémájára, a hardver elemek egyre növekvő hőleadására, illetve a keletkező hő megfelelő elvezetésére. A BTX lényegében minden ízében ennek a célnak lett alá rendelve. Az új kialakításnak köszönhetően a számítógépházon belül egy az eddiginél jóval egyszerűbb utat kell a levegőnek bejárni, így hűsítő folyamként hömpölyöghet keresztűl a küvilágból beszívott levegő.
A hűtés hatékonyságának fokozása mellett fontos cél volt a kialakításnál a lehetőség szerinti halk működés, vagyis az, hogy minél kevesebb ventilátorral oldják meg a gép szellőztetését. Az új szabvány szerint készülő alaplapoknál (illetve CPU hűtőknél) megfigyelhető, hogy processzor bordájára szerelt ventilátor az egész házon átkergeti a levegőt, így hűtve az alaplap melegedésre hajlamos komponenseit is.
Ennyi bevezető után lássuk mit kínál a Gigabyte!
A japán üzletekben egy komplett BTX csomag tűnt fel a Gigabyte színeiben. A pakkban megtalálható egy Micro BTX alaplap, egy passzív hűtésű NVIDIA videokártya és egy rendkívül erőteljes BTX szabványú CPU hűtő.
Az alaplapon az Intel 945G lapkakészlete dolgozik, melyen egy PCI Express x16, egy PCI Express x1 és két darab normál PCI foglalat várja kártyákat. Az LGA775-ös processzor munkáját maximálisan 4 GB memória segítheti, melyet a rendelkezésre álló négy DIMM foglalatban helyezhetünk el.
A videokártya egy NVIDIA GeForce 6600-as, melynek pontos típusa GV-NX66128DP-SI. Mint azt már írtuk a kártyán passzív, vagyis ventilátor nélküli hűtés található. A képeken jól látható, hogy a hőcsöves hűtő hőleadó lamellá pont a processzorhűtés légáramlatába kerülnek, így egy ventilátorral lényegében két hardverelem hűtése oldódik meg.
A csomagban található hardverek ára mintegy 33 000 jen, vagyis nagyjából 70 000 forint.