Válassza az Oldal lehetőséget

Megjelent az Opera Next 15

Megjelent az Opera Next 15

Derült égből Opera. Bár mindannyian vártuk, talán arra senki nem számított, hogy ilyen hirtelen, beharangozás nélkül megjelenik a következő kiadás.opera-win-address-dropdown Mondhatnánk, hogy ez nem túl jó jel, de mélyenszántó gondolhatok helyett inkább kezdjük el az új verzió „elemzését”.

Hogyan fest az új Opera?

Rögtön érdemes leszögezni, ez a verzió már Chromium 28 alapokon nyugszik, azaz Blink böngészőmotort használ. A Google Chrome 28 bétája 5 napja jelent meg, a Chromium „behúzása” tehát ennyi idő múltán megtörtént. A váltás egyébként nyilvánvalóan számos előnyt hordoz magában (sebesség, az oldalkompatibilitási gondokat elfelejthetjük, a multi-process felépítéssel új szintre lépett a stabilitás, jelentősen javult a szabványtámogatás, megfelelő konfiguráció esetén most már alapértelmezetten van hardveres gyorsítás, a Flash beépülő aktiválásához már nem kell egyet kattintanunk, stb.) és persze komoly hátrányokat.

Radikális, sajnos sok szempontból fájdalmas változásokon ment keresztül a felhasználói felület. Összességében vonzó lett a külcsín – Windows 8 rendszereken kifejezetten jól mutat – fürgének is mondható, de jelen pillanatban semmilyen mértékben sem formálható. A hivatalos fejlesztői bemutató ezzel le is tudta a GUI-t, s rögtön áttért a Gyorshívóra – nem véletlenül.

add-to-speed-dial

A Gyorshívó ismét az Opera fő erőssége lett. Ez nem csak egy vizuális áttekintést enged kedvenc oldalainkról, hanem a Felfedezés menüpont révén most már egyfajta hírgyűjtő is. Sajnos ez a funkció nálunk nem jól működik, mert Magyarország nincs a támogatott országok listáján, így csak külföldi országok híreit tudjuk összeszedni.

Külön érdekes viszont a Gyűjtőlap, ami a könyvjelzők leváltására hivatott. Ide azokat a lapokat érdemes elmenteni, melyeket sűrűn megtekintünk, vagy majd később akarunk elolvasni. Az elemek számát nyugodtan növelhetjük, a jobb felső sarokban lévő kereső nem véletlenül került oda. Érdemes megismerkedni az új letöltéskezelővel is, mely szintén igen jónak mondható.

smartbox

Az Opera 15 az aktuális trendeknek megfelelően kombinált cím- és keresősávot kapott, továbbá a keresési javaslatokat tetszés szerint be- és kikapcsolhatjuk. Tapasztalatból mondhatom, ezen a téren is fejlesztésekre lesz szükség, mert a magyar nyelv ellenére elsőként angol javaslatokat tesz – a keresés szűkítése után persze már átvált, de ez így nem sokat ér.

Egyedi funkció volt az Opera Turbo névre keresztelt szolgáltatása, amit már olvasóinknak bizonyosan nem kell bemutatni. Itt nagyjából annyit kell kiemelni, hogy a Turbo ezentúl Off-road üzemmód néven él tovább, s már a tömörítés mellett is megy az SPDY.

Szintén az Opera erősségének tekinthető az egérmozdulatok kezelése és a fejlett billentyűparancsok. Mind a kettő túlélte a költözést, persze most még ezek sem tökéletesek, itt is a testre szabhatóság hiányzik. A Dragonfly viszont (átmenetileg) kimúlt, cserébe itt van a Web Inspector.

Hosszú utat kell még megtenni a kiterjesztéseknél is. A böngészést segítő programok a „Chromium modelljére” épülnek, viszont még nincs minden API támogatva. A jövőben tehát ez a szegmens is sokat fog javulni, a Speed Dial API például már most támogatott. Az Opera egyébként konvertáló segédprogrammal, s részletes oktatóanyaggal segít azon felhasználóknak, akik saját munkájuk révén szeretnék jobbá tenni a böngészőt!

Mik azok, amik hiányoznak az Opera 15-ből?

Ezt biztosan nem fogjuk mind felsorolni, helyette inkább a fejlesztők közleményét írjuk le. Hiányzik az M2 levelező, de ezt külön letölthetjük, így végül is tökéletesen pótolható – az új Opera Mail egyébként már kiadásra jelölt státuszban van. Rengeteg funkció nem került be az első Chromium alapú Operába – remélhetőleg a Desktop Team blogon elharapózó trollkodások miatt lett ebben a formában kiadva a böngésző –, később ezek egy részét pótolni fogják, viszont a (további) csalódások elkerülése végett jelezzük, nem fog minden átkerülni az Opera 12-ből! 

Mi jöhet ezután?

Egy biztos, ez az Opera már nem lesz az az Opera, amit eddig megismertünk. Most valami teljesen új jön, mely csak nyomokban emlékeztet arra, ami eddig volt. Valószínűleg a meglévő felhasználók jelentős részének nem fog (teljes mértékben) tetszeni a változás, de az már pedig elkezdődött. Az is biztos, hogy a fejlesztők most örömmel veszik azokat a hozzászólásokat, melyek egy-egy konkrét területet határolnak körbe.

Letöltés:

Frissítés!

Az Opera ma tovább részletezte terveit. Ezek alapján három csatornát hoznak létre: Opera Developer, Next és Opera. Az első az alfa verziók gyűjtőhelye lesz – nyilván az ott megszokott jelenségekkel: lehetséges stabilitási gondok, új funkciók. A második nagyjából a béta csatornának fogható fel, innen már csak a stabilizálás a cél. Ne ijedjünk meg (teljesen), a fejlesztők ismét hangsúlyozták, hogy az Opera Next 15 a végleges változatig még okosodni fog. A fejlesztői csatornában új előzetes egyébként akkor jelenik meg, amikor elkészül a stabil Opera 15. Még egy észrevétel: 64 bites verziót nem kapunk, legalábbis ennél a lépcsőfoknál még biztosan nem.

opera-next-developer-iconset

Második fokozatban

További pozitív fejlemények is történtek. A fejlesztés (állítólag) drámaian fel fog gyorsulni, például a stabil verzióra lépett Opera 15-tel egy időben már az Opera Next 16 is színre léphet.

A programozók köszönik a visszajelzéseket – bár amit tegnap kaptak, azt mindennek lehet nevezni, csak épp elegánsnak nem –, begyűjtötték azokat, s megkezdték az újdonságok implementálását. Csak néhány példa: jön az Opera Link, javul a témázhatóság, lesz geolocation támogatás, új beállítások is jönnek, a fülsáv pedig sokkal funkció-gazdagabb lesz, mint most. Lényeg a lényeg: a többcsatornás fejlesztés révén egy minden eddiginél gyakoribb kiadási ciklust kapunk. 

További megjegyzések és fejlemények!

Az Opera biztonságtechnikai rendszere alapján csak a legutolsó verzió támogatott, így amint megjelenik az új kiadás, a 12-es vonal „kiesik” a körből. Ez persze nem azt jelenti, hogy nem használható, ám egy esetleges biztonsági rés ellen nekünk kell védekezni. Megfelelő környezet (naprakész vírusirtó, tűzfal, stb.) esetén ez nem jelenthet komoly problémát, mindenesetre az bizonyossá vált, hogy a jövőben nem fogják ilyen szinten támogatni a régi vonalat. Fejlemények történtek Dragonfly ügyben is.

Összefoglalva tehát a tegnap megjelent kiadás még messze van a végleges verziótól – bár egyelőre úgy fest, nem hajlamos az összeomlásra. Nem mellékes, hogy a következő hetekben számos frissítés érkezik, elméletileg a fejlesztés jelentősen felgyorsulhat. Ennek a felpörgetésnek esett áldozatául a Linux rendszerekre szánt verzió, most ugyanis a gyorsabb haladás érdekében a Windows és a Mac került a célkeresztbe. A rajongóknak tehát van okuk a bizakodásra.